SVAZ KVĚTINÁŘŮ A FLORISTŮ ČESKÉ REPUBLIKY

FLORA OLOMOUC  - JARO


 

 

 

 

Část expozice Svazu květinářů a floristů vznikla na základě scénáře vytvořeného pro soutěž mladých zahradních architektů v Galerii Vankovka v Brně (únor 2010), který vytvořily studentky 4. ročníku oboru Zahradní a krajinářská architektura Zahradnické fakulty v Lednici - Lenka Zelená, Eva Hlavinková, Kateřina Svobodová a Kristýna Vejtasová. Návrh soutěžní expozice byl inspirován myšlenkou přenesení pokoje do přírody a přírody do pokoje. Vzniká tak stylizovaný obytný prostor odkazující na koncept zahrady jako outdoor room. OUTDOOR ROOM neboli „pokoj přede dveřmi“ je koncept zahrady, který se začíná uplatňovat v 50. letech minulého století. Za průkopníky této myšlenky by se dali považovat funkcionalističtí architekti. Zahrada v konceptu outdoor room je místnost beze stropu, prostor, který je vizuálně spojen s interiérem obytných místností domu.

 

 

Tisková zpráva:
Davům návštěvníků odolávalo po uplynulé čtyři dny olomouckého výstaviště Flora, kde v neděli (25. 4.) skončila  mezinárodní zahradnická Flora Olomouc 2010. Zájem o nejstarší československou květinovou výstavu (historicky první se v Olomouci konala už v roce 1958) – byl opět značný.  Podle prvních odhadů pořadatelů byla letošní návštěvnost téměř stejná jako loni, kdy si expozice jarní květinové výstavy prohlédlo 80 tisíc návštěvníků z České republiky, ale i Slovenska a Polska.

O pozornost návštěvníků letos usilovali vystavovatelé a prodejci zahradnického zboží z Čech a Moravy,  Rakouska, Polska, Slovenska, Holandska a Thajska, kterých se v Olomouci sešla rekordní půltisícovka.

Návštěvnicky nejatraktivnější byla tradičně hlavní expozice „Zahrada času“ s květinovou vstupní branou, labyrintem, kyvadlem času a řekou života s břehy posetými rozkvetlými řezanými cibulovinami. Celkem v ní bylo 10 000 kusů jarní květin, balkonovek a hrnkovek.  Více než polovinu z nich přivezli a naaranžovali vídeňští městští zahradníci, kteří jsou v posledních letech v Olomouci už pomalu tradičními vystavovateli. Největší domácí vystavovatel – Svaz květinářů a floristů ČR  - pojal svou expozici jako pozvánku na největší evropskou floristickou událost - mistrovství Evropy profesionálů ve floristice - EUROPA CUP 2011, která se bude konat v příštím roce v Havířově.
Pestrou nabídkou nádherných cibulovin – tulipánů, narcisů, lilií, hyacintů  - mezi nimi pěstitelskou novinkou roku 2009, vícekvětou odrůdou hyacintu Festival vhodnou i pro venkovní výsadby potěšila zájemce holandská expozice. Přitahovaly také thajské orchideje a do nejmenších detailů propracovaná polská „retrozahrádka“ z roku 1910.

Velkému obdivu zejména návštěvnic jarní Flory se těšila  přehlídka exponátů tradiční floristické soutěže v květinové vazbě. Její účastníci sáhli letos po mimořádně atraktivním tématu: svatebních kyticích. Květinová Flora byla tradičně spojena se soutěžemi určenými vystavovatelům. Nejlepšími expozicemi se mohli pochlubit zahradníci z Vyšší odborné školy zahradnické a Střední  zahradnické školy Mělník, polské Gospodarstwo szkółkarskie Kapias, Goczałkowice – Zdrój, a tou zcela největší zahradníci města Vídně. Zlatou medaili ze soutěže v aranžování svatebních kytic si z Olomouce odvezla floristka Klára Jordánová z Vyšší odborné školy zahradnické a Střední  zahradnické školy Mělník, která soutěžila v kategorii seniorů. Z juniorů byla nejlepší Michaela Brázdová ze Střední zahradnické školy Ostrava. Cenu primátora města Olomouce získal  Václav Jošt z Heřmanova Městce za expozici jarních cibulovin. (převzato z www.flora-ol.cz)

Kompletní výsledky naleznete v přílohách níže.
 PARTNEŘI:
Designed & coded by GOLEM GROUP. Powered by Infotip.cz. Copyright © 2008 - 2019 SVAZ KVĚTINÁŘŮ A FLORISTŮ ČESKÉ REPUBLIKY