SVAZ KVĚTINÁŘŮ A FLORISTŮ ČESKÉ REPUBLIKY

ROZKVETLÉ PAMÁTKY

ROZKVETLÉ PAMÁTKY OLOMOUCE 2018


Od čtvrtku 4. 10. souběžně se zahájením zahradnického veletrhu Flora Olomouc 2018 mohli návštěvníci Olomouce vidět květinovou výzdobu ve čtyřech olomouckých sakrálních památkách,
příznačně v barvách trikolory. Akce se koná již několik let pod názvem Rozkvetlé památky.  Projekt  se koná v letošním roce pod záštitou arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského Mons. Jana  Graubnera, ministra zemědělství Miroslava Tomana, hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a primátora statutárního města Olomouce Antonína Staňka. Akce se uskutečnila ve spolupráci se Svazem květinářů a floristů České republiky.

V kostele svatého Mořice vládla modrá a bílá barva lobelek, straček, omějí, chryzantém a aster, doplněná travinami z rukou Kláry Franc Vavříkové, s pomocí Tomáše Hakla, Michaely Moudré a studentů a pedagogů Střední stavební a zahradnické školy z Prahy - Jarova.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie prohřály tisíce červených gerber, karafiátů a mečíků, které doplnily větve hlohu nachové větvičky vřesovců a stromky červenolistých třešní dle návrhu Jaromíra Kokeše s pomocí Střední školy zahradnické a technické Litomyšl.

Třetím nazdobeným chrámem byl kostel Panny Marie Sněžné. Pod taktovkou Tomasze Maxe Kuczyńskeho a jeho kolegyň z polské floristické asociace Stowarzyszenie Florystów Polskich a za pomoci Střední zahradnické školy Ostrava se tento kostel zahalil do bílé barvy rozmanitých odrůd chryzantém, bílých antúrií na konstrukcích z javorových větví s plody a hrnkových chryzantém.

Poslední zdobenou památkou byl sloup Nejsvětější trojice na Horním náměstí v Olomouci z dílny Jarmily a Petry Pejpalových. Vytvořili před vstupem do kapličky uvnitř sloupu slavobránu z větví skalníku s červenými plody doplněnou červenými hrnkovými bramboříky. Růdé květy bramboříků, tentokrát umělé, se objevily i na 4 metrových pásech dekorativní tkaniny, laděných do béžové a červené barvy, zdobících stěny kaple. Použité zde byly dále sušené květenství hortenzií, listy kapradiny coral fern a suché plody lípy jakožto národního stromu v nikách oken kapličky.

Fotky z akce jsou na FB Svazu květinářů a floristů ČR a v TZ na stránce AK ČR: 
http://www.akcr.cz/txt/rozkvetle-pamatky-olomouce-2018 

zpět
PARTNEŘI:
Designed & coded by GOLEM GROUP. Powered by Infotip.cz. Copyright © 2008 - 2018 SVAZ KVĚTINÁŘŮ A FLORISTŮ ČESKÉ REPUBLIKY