Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Rudolfovi

Zasaďte letní cibuloviny a hlíznaté rostliny už teď

Užívejte si letošní léto na zahrádce se spoustou nádherných květin, čas k sázení je tady. Široká nabídka odrůd vám nabídne nejen krásné barvy a kontrasty, ale i biodiverzitu. A to za to stojí!  

Podzemní továrna na květiny

 

Květiny vás povzbudí vždycky. Čím více květin máte, tím šťastnější budete. Letní cibuloviny a hlíznaté rostliny, které překypují spoustou krásných barev a sladkých vůní, vám spolehlivě přinesou mnoho radosti. Letní cibuloviny  a hlíznaté rostliny jsou ve skutečnosti takovým podzemním skladištěm a továrnou na květiny v jednom. Cibulky a hlízy obsahují vše, co květina potřebuje k tomu, aby ve správný čas vykvetla. Vzhledem k tomu, že zahájení procesu tvorby listů a květů trvá několik týdnů, měli byste je na jaře zasadit dostatečně brzy. Pak už jim stačí jen trochu lásky a správné místo, kde se jim bude dobře dařit.
 

Oblíbená jiřina

Letní kvetoucí cibuloviny a hlíznaté rostliny jsou k dostání v široké škále barev, tvarů a velikostí. Úplně nejznámější hlíznatou rostlinou je jiřina. V posledních letech je z ní opravdový hit. Čím to? Zaprvé je k dostání ve spoustě tvarů a barev. Zadruhé jiřiny prostě kvetou a kvetou. A nepřestanou až do prvních mrazíků. Tomu můžete napomoci i vy sami, stačí, když odstřihnete odkvetlé květy. Tím květině řeknete, že je na čase vytvořit další poupata. A pak už se jen můžete těšit ze záplavy květů, které vám vykouzlí úsměv na tváři vždy, když půjdete kolem.
 

Tropické lilie

Lilie jsou skutečnými skvosty zahrádky, z nichž mnohé v následujícím roce rozkvetou znovu. Jejich krásné květy s tropickým vzhledem složené ze živě nebo pastelově zbarvených okvětních lístků dodávají zahradě nádech slunce. Může se vám zdát, že jste na dovolené! Velikost jejich květů se pohybuje od velikosti dětské ruky až po větší než fotbalový míč. Najdete je prakticky v každé barvě a barevné kombinaci, ať už vonné, nebo bez vůně. Asijské lilie téměř vůbec nevoní, zatímco orientální lilie vytváří onu typickou vůni, kterou si s liliemi spojujeme – a díky které jsou tak populární. Některé lilie jsou tak vysoké (2,5 metru), že se jim někdy říká „stromové lilie“. Díky tomu jsou skvělé na vytváření kontrastů ve výšce.
 

Biodiverzita

Ale známější jiřiny a lilie nejsou jedinými letními cibulovinami a hlíznatými rostlinami, které vám pomohou na zahrádce zvednout náladu. Mezi další druhy patří mečíky s mečovitými listy, kalichovité kaly (Zantedeschia), zářivě barevné begónie, odvážné chocholatice dvoubarvé (Eucomis), ohnivé montbrécie (Montbretia), půvabné frézie a (co by mohlo být víc letní?) dosny (Canna). Kombinace různých letních cibulovin a hlíznatých rostlin na zahradě vytváří hotovou explozi barevných květin, které přitahují včely a motýly. Bzučení a třepetání hmyzu je radost sama o sobě a vědomí, že je to vaší zásluhou – i nepřímo – je docela příjemný bonus.
 

Sázení

Letní cibulky, hlízy a bulvy by se měly sázet ve chvíli, kdy už nehrozí mrazíky. To je obvykle někdy od konce dubna do konce května. Lilie jsou však výjimkou. Cibule lilie se mohou sázet dříve, protože jsou schopné tolerovat určitý stupeň mrazu. Letní cibuloviny jsou v maloobchodních prodejnách a v internetových obchodech k dostání mnoho týdnů před obdobím výsadby. Často se začnou v prodeji ukazovat již v únoru. Díky tomu máte možnost pořídit si je domů včas a nepropásnout své oblíbené. Než je zasadíte, můžete je bezpečně skladovat na suchém, chladném a tmavém místě.
 
Další informace o kvetoucích cibulovinách najdete na stránkách www.kvetinovecibulky.info.

zpět na nástěnku