Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Andree

Zpráva ČTK o nedostatku řezaných květin a jejich cenách

Některá media zveřejnila informaci, že řezaných květin je u nás nedostatek. Na základě konzultace s členy - velkoobchody a některými květináři prodejci vznikla tato zpráva. Ani průměrný růst cen o 100 procent, jak media uváděla se nezakládá na pravdě.

Podle předsedy Svazu květinářů a floristů ČR Jiřího Horáka drtivá většina řezaných květin prodávaných na tuzemském trhu prochází z dovozu, především z Nizozemska, Afriky a Střední Ameriky. "Například nizozemští pěstitelé loni a letos kvůli pandemii koronaviru snížili pěstební plochy, protože počítali s tím, že maloobchod bude dlouhodobě uzavřen. Naštěstí se tak nestalo. Teď bude ale nějakou chvíli trvat, než se produkce řezaných květin dostane na obvyklou úroveň. Květiny nelze vypěstovat ze dne na den," uvedl Horák. Podle Horáka se v posledních měsících na evroském trhu značně rozevřely nůžky mezi nabídkou řezaných květin a poptávkou, což se projevilo v růstu cen. Česká produkce řezaných květin je minimální a pěstitelé nemají šanci pokles dodávek ze zahraničí nahradit. Řezaných květin je ale navzdory poklesu jejich importu zatím na tuzemském trhu dostatek. "Ceny ovšem vzrostly v průměru o 20 až 40 procent. Jsou samozřejmě i výjimky, kdy je cenový nárůst ještě vyšší," upozornil Horák. V době pandemie se snížil také dovoz hrnkových květin. "Díky produkci českých hrnkových květin ale není růst jejich cen tak razantní jako v případě řezaných květin," podotkl Horák.

Budu velice rád, když se v diskuzi vyjádříte, jak situaci vidíte Vy!

Je řezaných květin v České republice dostatek?

Za to předem děkuji

Jiří Horák - předseda SKF ČR

Hlasování

Do konce hlasování zbývá