Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Rolandovi

Ve skleníku Fata Morgana začíná 3.3. výstava orchidejí

Tentokrát představí rostlinné poklady vietnamské džungle

Za týden začíná ve skleníku Fata Morgana výstava orchidejí

Tentokrát představí rostlinné poklady vietnamské džungle

Už za týden, tedy 3. března, začne ve skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě oblíbená výstava orchidejí. Tentokrát se zaměří na rostlinné bohatství Vietnamu, který je z pohledu orchidejí skutečnou pokladnicí světa. Dosud zde bylo nalezeno přes 170 rodů těchto rostlin ve více než 1200 druzích. Nejširší zastoupení na výstavě budou mít orchideje z rodu Dendrobium, nebudou chybět ani skutečné perly vietnamské džungle, jako je střevíčníkovec Paphiopedilum delenatii, velkokvěté druhy rodu Cymbidium a Coelogyne ani kouzelné miniaturky jako oranžově kvetoucí Dendrobium unicum nebo Phalaenopsis lobbii. Celá expozice skleníku se během výstavy promění v malý Vietnam, výzdoba připravená ve spolupráci s floristkou Klárou Franc Vavříkovou a studenty České zahradnické akademie Mělník přiblíží atmosféru svátku Tết Nguyên Đán (vietnamský Nový rok). Součástí přehlídky je opět prodej orchidejí a dalších rostlin. Výstava ve skleníku Fata Morgana potrvá až do 19. března.

Otevírací doba

 

Venkovní expozice:
každý den včetně svátků
9.00–16.00 (listopad–únor)

9.00–19.00 (březen–říjen)

 

Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–16.00 (listopad–únor)

9.00–19.00 (březen–říjen)

 

Vinotéka sv. Kláry:
každý den včetně svátků

10.00–16.30 (listopad–únor)

10.00–19.30 (březen–říjen)

 

Botanická zahrada hl. m. Prahy se pěstování orchidejí věnuje již od roku 1995, výstavy orchidejí se tu konají od roku 2006. Sbírky nyní obsahují přibližně 2300 druhů a mnohé z nich se návštěvníkům představují právě během oblíbených výstav. „Orchideje patří k nejatraktivnějším sbírkám naší botanické zahrady a každoroční výstava se těší velkému zájmu veřejnosti. Letošní sezónu botanické zahrady jsme zasvětili Asii, a tak ani výstava orchidejí nebude výjimkou a návštěvníkům představíme skutečné poklady Vietnamu. Odtud pochází řada rostlin v našich sbírkách. Milovníci orchidejí si také některou z krásek mohou zakoupit a odnést domů. Rád bych upozornil na to, že během letošní výstavy už se návštěvníci dostanou do skleníku Fata Morgana velmi pohodlně z venkovních expozic přes naši novou lávku, kterou 3. března otevřeme, zve na výstavu ve skleníku Fata Morgana Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Poklady Vietnamu

Svět orchidejí je mnohem pestřejší, než si většina z nás dokáže představit. Po celém světě najdeme na 28 000 druhů těchto rostlin, z nichž nejvíce se jich nachází v tropických oblastech. Jenom ve Vietnamu najdeme 170 rodů ve více než 1200 druzích. A nejsou to jen orchideje, které rostou na stromech. Ve Vietnamu lze nalézt řadu orchidejí, které koření v zemi nebo na mechem obrostlých skalkách a balvanech. Mezi nimi i vzácnosti z rodů Paphiopedilum, Bulbophyllum nebo Eria. Nechybějí ani liánovité orchideje, z nichž nejznámější je vanilka, které se tu vyskytuje několik druhů. Na výstavě se návštěvníci seznámí s rodem Dendrobium, uvidí například D. nobile, které má tradiční využití v čínské medicíně, nebo drobnou horskou miniaturu D. harveyanum. Lákadlem budou jistě skutečné perly vietnamské džungle, jako je střevíčníkovec Paphiopedilum delenatii, nebo kouzelné miniaturky jako oranžově kvetoucí Dendrobium unicum nebo Phalaenopsis lobbii. Ve skleníku Fata Morgana lze obdivovat i další poklady vietnamské flóry. Vietnam je však neobyčejně zajímavý nejen přírodou, ale i kulturou. Tato země se posledních dvacet let rychle rozvíjí, zároveň si i nadále drží své zvyky, tradice a náboženství. Pro Vietnamce jsou květiny velmi důležitou součástí života a rádi je pěstují a zdobí jimi své okolí ve všedních dnech i o svátcích. Skleník Fata Morgana se rozzáří žlutými a červenými barvami, které jsou v této asijské zemi svátečními barvami a symbolizují štěstí. Květinová aranžmá a dekorace připravené ve spolupráci s floristkou Klárou Franc Vavříkovou a studenty mělnické České zahradnické akademie připomenou atmosféru oslav vietnamského Nového roku (svátku Tết Nguyên Đán). Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraven prodej v zásobním skleníku, který zajišťuje společnost Pokojovky.cz. Výstava se koná od 3. do 19. března.

Asijský rok

S Botanickou zahradou hl. m. Prahy se letos návštěvníci vypraví na cestu do daleké Asie a seznámí se s její bohatou flórou. Asijské stopy lze nalézt v celém areálu botanické zahrady. Tropická flóra tohoto kontinentu je velmi silně zastoupena ve skleníku Fata Morgana. Čínské květeně je zasvěcen skleník Emei Shan v Horní zahradě, ve venkovních expozicích také mohou zájemci navštívit Lesy Asie, relaxovat na Pivoňkové louce, projít se bambusovým porostem nebo zklidnit mysl v zenové Japonské zahradě. Asijské země byly rovněž častým cílem botanických výprav odborníků z trojské zahrady. Několikrát navštívili Čínu, Vietnam, Turecko, jejich cesty vedly i do Japonska, na Borneo a Filipíny, do Kyrgyzstánu a poslední navštívenou asijskou zemí byla na podzim roku 2022 Jižní Korea. Botanická zahrada připravuje na celou sezónu tematický program, Asií budou inspirované odborné přednášky, ale i oblíbené výstavy a další akce.

 

Změny v areálu botanické zahrady

 

Od 3. března, kdy začíná výstava orchidejí, dochází k propojení areálu venkovních expozic botanické zahrady a areálu u skleníku Fata Morgana. Doposud byla zahrada rozdělena úvozovou cestou mezi Trojou a Sídlištěm Bohnice a návštěvníci museli opouštět areál, aby se do něj zase jinde vrátili. Nad úvozem byla nově zbudována lávka pro pěší, která výrazně zvýší komfort návštěvníků a zjednoduší prohlídku celého areálu. Je umístěna ve střední části areálu, v blízkosti sousoší lam. Lidé se tak nyní velmi snadno dostanou ke skleníku Fata Morgana, a to jak od vstupu a parkoviště od Sídliště Bohnice, tak od vstupu Kovárna přes Vinici sv. Kláry. V okolí lávky budou postupně vybudovány nové expozice.

 

Od 3. března 2023 bude opět zpoplatněna prohlídka venkovní expozice, návštěvníci mohou využívat vstupy a současně východy v horní části zahrady, od Sídliště Bohnice, kde je rovněž parkoviště, dále vstup u skleníku Fata Morgana a vstup a pokladnu Kovárna, pod Vinicí sv. Kláry. Vstup a východ v ulici Nádvorní, kde nyní probíhá výstavba multifunkčního objektu, je uzavřen. Cena vstupného od 1. března 2023 je 180 Kč pro dospělé, pro děti od 3 do 15 let a studenty 130 Kč, senioři nad 60 let zaplatí 95 Kč. Rodinná vstupenka vyjde na 540 Kč. Zájemci si mohou zakoupit roční vstupenky (permanentky), a to na 10 vstupů nebo bez omezení počtu vstupů (neomezenou). Vstupenky on-line (e-vstupenky) stojí pro dospělé 150 Kč, pro děti od 3 do 15 let 100 Kč, pro seniory 75 Kč a rodinné vstupné činí 450 Kč. Jednorázová vstupenka nově po opuštění areálu botanické zahrady pozbývá platnosti.

 

Více informací na www.botanicka.cz.

 

UPOZORNĚNÍ:

 

Aby byla výstava orchidejí co nejkrásnější, je třeba ji důkladně připravit. Z tohoto důvodu bude v období od 27. února do 3. března skleník Fata Morgana včetně areálu u skleníku uzavřen. Děkujeme za pochopení.

 

 

Partnerem výstavy orchidejí 2023 je společnost Forestina, s. r. o., český výrobce zahradních hnojiv, substrátů a dalších produktů nejen pro zahrádkáře.


Doprovodný prodej rostlin zajišťuje firma Pokojovky.cz.

 

Generálním partnerem Botanické zahrady hl. m. Prahy je Hyundai Motor Czech.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy

I pro letošní rok plánuje trojská botanická zahrada řadu pravidelných akcí a výstav.


20. 1. – 26. 3.

Fotografická výstava Jak krmit ptáky?

Panelová fotografická výstava na téma ptáků a ptačích krmítek je plná užitečných informací. Seznámíte se na ní s nejnovějšími poznatky o celoročním přikrmování ptáků v našich zahradách. Krmit jen v zimě? Co když přijde mírná zima? Krmit celoročně? Čím krmit? Na všechny tyto otázky u nás naleznete odpovědi. Dotkneme se i témat napajedel, doporučíme vám, které dřeviny je dobré na zahradě pěstovat, aby zde ptáci i v zimě nalezli potravu, a podíváme se také na ptačí druhy zimující v Asii. Výstava bude k vidění v prostorách venkovní expozice Ornamentální zahrady.

 

9. 2. – 6. 4.

Přednáškový cyklus

I v letošním roce nás čeká oblíbený cyklus přednášek napříč botanickými tématy. Odborníci nejen z botanické zahrady si připravili pestrý obsah, který zaujme vášnivé botaniky i zvídavé laiky. Celý cyklus se ponese v asijském duchu. Přednášek je možné se zúčastnit jak osobně přímo v botanické zahradě, tak i on-line. Konají se každý čtvrtek vždy od 17.30.

·       23. 2. – Podzim v Koreji (Iveta Bulánková, Pavel Sekerka, Tomáš Jelínek)

·       2. 3. – Jak mohu svou zahradou pomáhat planetě (Ferdinand Leffler)

·       9. 3. – Orchideje jihozápadní Asie (Jan Ponert)

 

3. 3. – 19. 3.

Orchideje, poklady vietnamské džungle

Výstava orchidejí v Botanické zahradě Praha každoročně přináší nejen potěšení z pestrobarevné krásy květů, ale také nejrůznější zajímavosti ze světa těchto rostlin. Tentokrát vás zavede do Vietnamu. Ten je totiž skutečnou rostlinnou pokladnicí světa. Výstava je prodejní.

 

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.

Změna programu vyhrazena.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Diskuze k tématu

Do diskuze je možné přispět až po přihlášení.


zpět na nástěnku