Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Soně

51.ročník Děčínské kotvy

51. ročník Děčínské kotvy- Mistrovství floristů České republiky

Ve dnech 11. 5. -12. 5. 2022 se uskutečnil v prostorách areálu zámku Děčín 51. ročník soutěže Mistrovství floristů České republiky Děčínská kotva. Děčínská škola ji pořádá společně se Svazem květinářů a floristů ČR, díky kterému mají vítězové možnost postoupit do mezinárodních soutěží jako je  Eurofleurs  nebo Europa Cup. Dalším významným partnerem je Český zahrádkářský svaz.

Letošní ročník se nesl v duchu Folkloru. Všechny soutěžní práce spojovalo lidové téma, které vychází z myšlenky návratu ke kořenům, tradicím a osvědčeným, přírodě blízkým technikám.

Soutěž byla vyhlášena v kategorii senior, junior a žák. Ani letos nechyběla oblíbená kategorie hobby, která probíhala online a byla určena všem příznivcům floristiky.

První soutěžní den jsme mohli obdivovat v rámci prvního soutěžního úkolu s názvem „ Náruč plná tradic“ vkládanou květinovou nádobu.  V rámci druhého soutěžního úkolu s názvem “Krojovaná svatba“ měli soutěžící uvázat svatební kytici, ve které by byl uplatněn folklorní motiv. Třetí soutěžní úkol prvního dne soutěže byl poněkud netradiční, kdy měli soutěžící v rámci kategorie překvapení vytvořit květinovou kompozici s využitím pomůcky na aranžování, kenzan.  Druhý den na soutěžící obou zmíněných kategorií čekalo 180 minut, během kterých bylo nutné vytvořit prostorovou dekoraci s námětem májka.  Pro žákovskou kategorii byla určena pouze dvě témata, a to vkládaná květinová nádoba a vázaná folklorní kytice.

Druhý soutěžní den, 12. května ve 14.00 hodin proběhlo v nádherném prostředí jednoho sálu děčínského zámku floristické vystoupení předního českého floristy Jaromíra Kokeše.

Celé mistrovství vyvrcholilo slavnostním galavečerem, na kterém proběhlo vyhlášení výsledků včetně předání cen, a které bylo také místem setkání všech soutěžících, organizátorů, podporovatelů a příznivců květin.  Slavnostního galavečera se zúčastnilo mnoho významných osob jak z řad zástupců města, tak květinářského a floristického oboru. Z jejich rukou potom vítězové přebírali zasloužené ceny. Program byl zpestřen hudebním a tanečním vystoupením folklorního souboru NISANKA. Mistrem ČR ve floristice se v kategorii „ŽÁK“ stala Nela Němečková ze ZŠ Mokrá Horákov, mistrem ČR v kategorii „JUNIOR“ se stala Štěpánka Gabrišová, SZaŠ Kopidlno a mistrem ČR ve floristice v kategorii „SENIOR“ se stala Karolína Žáčková, SŠZaZe A. E. Komerse, Děčín Libverda

Vytvořené soutěžní práce, které jistě stojí za zhlédnutí, mohou návštěvníci vidět v prostorách zámku Děčín do neděle 15. 5. 2022.

Soutěž finančně podporuje Ústecký kraj, statutární město Děčín, Ministerstvo zemědělství ČR a řada dalších partnerů, bez nichž by nebylo možné soutěž pořádat. Odborným mediálním partnerem soutěže je vydavatelství Profi Press s jeho časopisy Floristika a Profi Florista. Hlavním květinovým partnerem mistrovství je společnost Klia cz.