Barborky
Procházím se po zahradě a vidím v tichosti dřímající stromy i keře. Trvalky a ostatní bylinky už dávno zatáhly svůj život do kořenů a uložily se k zimnímu spánku. Nadzemní části ještě zdobí zahradu a v kombinaci s barevnými pruty různých keřů, listovím neopadavých dřevin a upřímnou majestátností vzrostlých stromů, působí konejšivě a klidně. Zahrada sice v zimě podřimuje, její kouzlo však vytvoří něžnou atmosféru pro zimní zastavení a rozjímání.
Tohle období bylo magické již pro naše dávné předky, pohany. Tedy ty, kteří na našem území byli ještě před příchodem věrozvěstů. Čas, kdy přichází zimní slunovrat a tím i nový zrod přírody, prodlužuje se den a věští tak nastávající příchod dalšího jara. Křesťané v tomto období očekávají oslavu narození Ježíše Krista, nové naděje, nového světla.
To vše symbolizují Barborky. A nejen to. Dívky si Barborky dávají do vázy a doufají, že do Štědrého dne vykvetou. Prý se pak do roka a do dne vdají. Byly i takové, co si na každou větvičku napsaly jméno nějakého chlapce, který by přicházel v úvahu, a ta která vykvetla ukázala na toho pravého. Barborka vlastně věštila. Ale proč Barborka? Protože se sklízí na svátek Svaté Barbory? Možná. S křesťanskou mučednicí, kterou údajně setnul vlastní otec za křesťanské vyznání, asi nemá nic moc společného. Ani časová linka tam moc nehraje, neb tento obyčej praktikovali údajně již naši pohanští předkové. Ale jak to vlastně víme? Však z té doby je zachováno minimum důkazů, poněvadž s písemnictvím se začalo až později… Nechme polemiku polemikům a věnujme se samotným Barborkám.
Co to je vlastně za kytku? Za Barborky většinou považujeme větvičky třešně, nebo višně. Do vázy si však můžeme přinést větvičky dřevin, které mají vytvořené květní pupeny. Jedná se většinou o dřeviny, které kvetou na loňském a starším dřevě. Co to znamená? Totiž větvička, která vyrostla jeden rok nekvetla, vykvete v dalších letech. Jedná se o schopnost rostliny vytvořit květní pupeny. Rostlina je tvoří v roce před, nejčastěji v závěru vegetace, tedy na podzim. Velmi často se dá pupen, který pokvete, rozeznat od růstového pupenu, především podle tvaru a velikosti. Pupeny, ze kterých nám vykvetou Barborky jsou větší a kulatější. Velmi důležité je i brzké jarní kvetení těchto dřevin. A které to tedy jsou?
Mezi oblíbené dřeviny pro Barborkové květy patří bezesporu zmíněné třešně a višně. Tím to ale nekončí. Velmi ráda do barborkového nadšení přibírám větvičky jabloně či myrobalánu. Nádherný barborkový květ má i hrušeň. Na mé zahradě je k dispozici i kdoulovec, zlatice a dřín. Může to být dřevina na kterou jen si vzpomenete a víte, že kvete na jaře.
Větvička uříznutá venku na 4.12., na Barboru, přichází z nízké teploty. Je dobré jí poskytnout pár dní v chladném pokoji, abychom jí nezpůsobili teplotní šok. Větvičku seřízneme podlouhlým šikmým řezem. Pozor! Nestříháme! Střihem bychom zmáčkli pletiva a nebyla by schopná tak dobře táhnout vodu. Do vody ve váze je dobré dát nějakou výživu.
Barborky nám domů přináší kouzelná kvítka, která patří k období Vánoc i vstupu do Nového roku. Je to posel nového a snad i lepšího. Přeji nám všem ať je zima krásná, klidná a plná odpočinku.
Nechť jsou kvetoucí Barborky poslem dobrého v nadcházejícím roce!