Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Markétě, Markytě, Perle

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje tradiční oslavy sklizně vína

Vinobraní se tu konají už od roku 2004. Na to letošní se milovníci vína mohou těšit o víkendu 14. až 15. září. Při této příležitosti se představí místní vinařská produkce, která zahrnuje kvalitní odrůdová vína a cuvée, a k ochutnání budou i vína od dalších českých a moravských vinařů.

Atmosféru oslav sklizně doladí bohatý hudební program, zazpívá Ilona Csáková a vzpomínat se bude na Zuzanu Navarovou. Nebude chybět ani dobré jídlo a atrakce pro děti. Zájemci se mohou během komentovaných prohlídek blíže seznámit s místním vinohradem.

Během letošního vinobraní budou v prodeji a ochutnání vína z Vinice sv. Kláry ročníku 2023, mezi nimiž jsou tentokrát dvě bílá odrůdová vína Tramín červený a Rulandské šedé, cuvée Botanica, ve kterém se snoubí Muškát moravský a Müller Thurgau, a cuvée Klára, spojující chutě a vůně Sauvignonu a Rulandského modrého. Nechybí ani oblíbená růžová Klára z Modrého Portugalu a červené víno Rulandské modré ročníku 2021. Ve speciální edici se nabízejí dvě odrůdová bílá vína, která zrála na dubovém sudu po dobu jednoho roku – Ryzlink rýnský a Tramín červený.

Při vinařských oslavách nemůže chybět dobré jídlo, a to jak slané, tak sladké, které se k vínu rovněž hodí, ani pestrý hudební program. Se sklenkou v ruce se příchozí budou moci zaposlouchat do rytmu funku či jazzu a hlavní hvězdou letošního ročníku vinobraní bude zpěvačka Ilona Csáková. Návštěvníci si jistě i rádi zavzpomínají na Zuzanu Navarovou. Připravena je řada workshopů a dílen: malí i velcí budou mít příležitost podívat se na vinnou révu pěkně zblízka prostřednictvím laboratoře botanické zahrady, vyzkoušet si lisování vína nebo si vyrobit podzimní věnec a pustit se do malování pískem. Děti zabaví dřevěné atrakce, například kolotoč, koníčkové taxi, houpací koza nebo kuličková dráha. Celkovou atmosféru doladí mediální partner vinobraní – Rádio Blaník.

Program bude probíhat po oba víkendové dny 14. a 15. září v areálu Ornamentální zahrady a na Vinici sv. Kláry v blízkosti historického viničního domku, který se po rekonstrukci opět otevřel návštěvníkům, milovníkům dobrého vína a krásných výhledů. Základní vstupné na akci je 250 Kč, děti zaplatí 150 Kč. V této ceně je zahrnut vstup do botanické zahrady, do skleníku Fata Morgana, prohlídka expozice výroby vína s průvodcem a sklenička na víno či kelímek NickNack. Již koncem srpna bude možné vstupenky na vinobraní zakoupit i v on-line předprodeji na https://eshop.botanicka.cz/. Počet vstupenek není omezený. Návštěvníci, kteří si je zakoupí v předprodeji do 13. září, zaplatí 230 Kč a vyhnou se frontám u pokladen.

zpět na nástěnku