Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Věroslavovi, Heidi

Botanická zahrada Praha připravuje na víkend muškátovou burzu

V botanické zahradě se o víkendu uskuteční další oblíbená akce – Muškátová burza, kterou zde pravidelně pořádají ve spolupráci se Specializovanou základní organizací Českého zahrádkářského svazu Pelargonie. Muškáty a další balkonové rostliny budou k vidění a k mání od pátku 24. do neděle 26. května.

Uskuteční se od pátku 24. do neděle 26. května v Horní zahradě v blízkosti expozice Svět sukulentů. Zájemci zde pořídí i méně obvyklé druhy a odrůdy pelargonií včetně velkokvětých, andělských, pestrolistých i vonných, bylinky, které lze pěstovat v nádobách, a rovněž další zajímavé rostliny ze sbírek botanické zahrady. Při nákupu odborníci poradí s výběrem, zásadami správného pěstování a ošetřování, ochranou proti nejčastějším chorobám a škůdcům či s podmínkami úspěšného množení rostlin. Prodejní akce se uskuteční vždy od 9.00 do 18.00 hodin. V neděli proběhne výprodej všech rostlin se slevou 50 %.

Muškátová burza se stala oblíbenou květnovou akcí a v botanické zahradě se koná každoročně. Své výpěstky zde tradičně prodávají členové Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie. Zájemci si ale rovněž mohou zakoupit rostliny vypěstované přímo v botanické zahradě. Kromě obvyklých muškátů zde budou k dostání i méně běžné druhy a odrůdy. Velký zájem bývá o muškáty velkokvěté, andělské, vonné nebo pelargonie s ozdobnými listy. Kromě muškátů bude možno pořídit i další balkonové rostliny a rostliny určené do nádob, jako jsou petúnie, různobarevné paprskovky (Osteospermum), africké kopřivy (Coleus), ale i denivky nebo levandule. K dispozici budou i nejrůznější bylinky, jako například bazalky mnoha rozmanitých vůní, barev a tvarů, majoránka, saturejka nebo myrty a další druhy léčivých a kořeninových rostlin. Kromě běžně dostupných druhů si návštěvníci budou moci zakoupit i některé rostliny, které nejsou příliš obvyklé, jako jsou ostruhatky (Diascie), teplomilné šalvěje nebo otočník (Heliotropium), kterému se pro typickou vanilkovou vůni také říká vanilková rostlina.

Muškáty ve sbírkách botanické zahrady

S muškáty se mohou návštěvníci setkat i přímo v areálu botanické zahrady. V expozici Svět sukulentů jsou pelargonie původem z Jihoafrické republiky. Jde o botanické druhy, například Pelargonium echinatum, Pelargonium magenteum nebo Pelargonium tetragonum, jež patří mezi unikátní sbírkové rostliny a svým vzhledem nepřipomíná muškát. Kolekce zahradních pelargonií zahrnující více než 200 odrůd jsou v sezóně ozdobou Ornamentální zahrady. Vonné pelargonie mohou návštěvníci obdivovat v expozici užitkové flóry s aromatickými a léčivými rostlinami. Mezi největší perly ve sbírce botanické zahrady patří letité exempláře vonných pelargonií a původní české odrůdy, například ’Ba;letka’ nebo ’E;vka’.

Kniha Pelargonie

Detaily o původu pelargonií, jejich pěstování, ale i využití prozradí kniha Pelargonie z pera trojice kurátorek Botanické zahrady hl. m. Prahy – Aleny Novákové, Evy Smržové a Jarmily Skružné. Publikace provází celým světem rodu Pelargonium, seznamuje čtenáře s botanickými druhy i odrůdami u nás běžně pěstovanými. Knihu lze zakoupit v infostáncích botanické zahrady nebo přes e-shop botanické zahrady. Její cena je 349 Kč.

zpět na nástěnku