Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Ferdinandovi

Botanická zahrada Praha připravuje oblíbenou výstavu motýlů, ukáže kouzlo metamorfózy

Už za měsíc se skleníkem Fata Morgana opět rozletí krásní tropičtí motýli

Botanická zahrada Praha připravuje oblíbenou výstavu motýlů, ukáže kouzlo metamorfózy

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje další ze svých oblíbených výstav. Už za měsíc se skleníkem Fata Morgana opět rozletí krásní tropičtí motýli. Letošní ročník jejich přehlídky poodhalí tajemství proměny. Do Prahy jako každoročně doputuje přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z nich se ve skleníku Fata Morgana vylíhnou krasavci několika desítek druhů. Botanická zahrada se v letošním roce věnuje flóře a přírodě Asie a tak to budou i druhy s Asie. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, stěhovavý monarcha (Danaus plexippus) nebo jeho příbuzný, asijský Danaus chrysippus. Součástí výstavy bude také vývojový model motýla, díky němuž návštěvníci uvidí velikostní rozdíly – od miniaturních vajíček přes různě velké housenky až po motýla s obrovským rozpětím křídel. Výstava Motýli, kouzlo proměny se koná od 7. dubna do 21. května. Partnerem výstavy motýlů je značka Hyundai.

 

Skleník Fata Morgana hostí výstavu tropických motýlů již od svého zpřístupnění pro veřejnost v roce 2004. „V letošním roce společně s návštěvníky poodhalíme tajemství proměny motýla z housenky přes kuklu v nádherného jedince. Jelikož naše výstavy mají i vzdělávací potenciál, na tuto proměnu se podíváme pěkně zblízka, a to díky vývojovému modelu. Jako každý rok se mohou návštěvníci těšit na přehlídku několika desítek druhů motýlů z tropických oblastí. V loňském roce byl o výstavu enormní zájem, zaznamenali jsme rekordní návštěvnost přes 100 000 návštěvníků. Věřím, že na podobná čísla se dostaneme i v letošním roce,“ uvádí k výstavě Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Tisíce motýlích křídel

Do trojské botanické zahrady postupně dorazí přes 5000 kukel několika desítek druhů. V této „sbírce“ živých motýlů nebudou chybět tropičtí krasavci Morpho peleides a Morpho achilles s blankytně modrými křídly, průsvitné babočky Methona confusa, motýlí cestovatelé – monarchové stěhovaví, pestrobarevní otakárci a ani velcí soví motýli rodu Caligae. Můžeme se těšit i na pestré asijské motýly včetně působivého otakárka Atrophaneura semperi. S tajemstvím metamorfózy návštěvníky seznámí vzdělávací panely s řadou zajímavých informací, ale i nadživotní vývojový model – od vajíčka přes housenku až po krásného motýla. S motýli a jejich životem se mohou seznámit také žáci základních a středních škol v rámci vzdělávacích programů botanické zahrady.

Na výstavu motýlů od 7. dubna do 21. května

Tropický skleník Fata Morgana bude hostit přehlídku motýlů od 7. dubna. Je otevřen vždy od úterý do neděle od 9 do 19 hodin. Mimořádně bude otevřeno o Velikonočním pondělí –
10. dubna. Výstava potrvá šest týdnů, tedy až do 21. května. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, s ohledem na komfort návštěvníků však botanická zahrada doporučuje zakoupit vstupenky on-line, prostřednictvím e-shopu botanické zahrady. Zkušenosti ukazují, že je dobré plánovat návštěvu v rozsahu celé otevírací doby, o víkendech je nutno počítat s zvýšeným zájmem, což při omezené kapacitě skleníku Fata Morgana vede k dlouhému čekání na vstup.

 

Od března 2023 je díky lávce nad historickým úvozem propojen areál venkovních expozic botanické zahrady a prostor u skleníku Fata Morgana. Lávka je umístěna ve střední části areálu, v blízkosti sousoší lam. Lidé se tak nyní velmi snadno dostanou ke skleníku jak od vstupu a parkoviště od Sídliště Bohnice, tak od vstupu Kovárna přes Vinici sv. Kláry. V okolí lávky budou postupně vybudovány nové expozice.

 

Skleník Fata Morgana je otevřený každý den kromě pondělí od 9.00 do 19.00 hodin.

 

Partnerem výstavy Motýli, kouzlo proměny a generálním partnerem Botanické zahrady hl. m. Prahy je Hyundai Motor Czech.

 

Mediálním partnerem výstavy motýlů je Hitrádio City.

 

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).zpět na nástěnku