Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Markétě, Markytě, Perle

Botanická zahrada Praha připravuje výstavu Orchideje

Záplava barevných květů orchidejí se představí na konci září

TISKOVÁ ZPRÁVA

24. srpna 2021

V trojské botanické zahradě se na konci září opět představí  záplava barevných květů orchidejí

Botanická zahrada Praha připravuje výstavu Orchideje – Miniatury a giganti Ekvádoru. Začíná v mimořádném termínu 23. září.

Fanoušci orchidejí museli letos oželet tradiční jarní výstavu, ale zkrátka nepřijdou. Protože v loňském roce musela být velmi povedená výstava Orchideje – Miniatury a giganti Ekvádoru uzavřena již po čtyřech dnech, poprvé v historii bude Botanická zahrada hl. m. Prahy stejné téma opakovat, tentokrát v nezvyklém, podzimním termínu. Krásné a rafinované květy orchidejí doplní i další zajímavé rostliny z tohoto koutu světa, například bromélie, antúria, monstery a další. Součástí výstavy bude i prodej šlechtěných kultivarů i původních druhů orchidejí. Botanická zahrada připravila ještě jedno překvapení, pro obdivovatele orchidejí vydala kalendář na 16 měsíců, od září 2021 do prosince 2022, plný fotografií těchto nádherných květin.

 

Botanická zahrada hl. m. Prahy se pěstování orchidejí věnuje již od roku 1995 a vlastní kolekce nyní čítá přibližně na 2300 druhů. Ty se představují návštěvníkům během oblíbených výstav, které se v Troji již staly tradicí. „Orchideje patří k našim nejatraktivnějším sbírkám naší botanické zahrady a každoroční výstava se těší velkému zájmu veřejnosti. Tradičně pořádáme výstavy orchidejí na jaře, epidomiologická situace v uplyných měsících nám to bohužel v letošním roce neumožnila. Fanoušky orchidejí jsme ale o zážitek nechtěli připravit, a tak jsme se rozhodli přehlídku přesunout na podzim. Přestože toto období není pro řadu orchidejí a jejich květy tím nejpříznivějším, mají se návštěvníci našeho skleníku na co těšit. V období, kdy byl skleník uzavřen, přibylo několik nových epifytních kmenů v expozici Jižní Ameriky a mnoho rostlin právě z Ekvádoru. Některé z nich právě rozkvétají,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.,

Ekvádor, země barev a kontrastů

Ačkoliv není velký rozlohou, Ekvádor patří mezi země s nejvyšší biodiverzitou na světě. Velkou roli v tom hraje poloha na rovníku a jedno z nejvyšších pohoří světa, které se od mořské hladiny zvedá do výšek přes 6000 metrů. Barevná škála přírody se v této zemi mísí s koloritem domorodých tržišť a indiánskou kulturou. Květy hor i pralesů, červená ponča, pastelově natřené domky a pestré prádlo, které se suší kolem každé domácnosti – je to země barev a kontrastů.

Ekvádor je také domovem více než 4000 druhů orchidejí. I mezi nimi vládne neskutečná rozmanitost, rostou tu rody s nejmenšími květy o velikosti méně než 1 mm (Platystele, Lepanthes, Stelis) nebo miniaturní rostliny s obřími květy v poměru ke své velikosti (Telipogon). V ekvádorské přírodě však spatříme i orchideje přímo gigantické, ať už výškou (Sobralia, Selenipedium), velikostí květenství (Cyrtochilum, Oncidium) či jen jednotlivých květů (Cattleya, Phragmipedium, Brassia). Svět ekvádorských orchidejí však není jen o rozměrech, v Andách nalezneme například rod Myrosmodes, což jsou nejvýše v horách rostoucí orchideje nebo orchidej s nejkratším rodovým jménem.

Neopakovatelná atmosféra skleníku Fata Morgana ožije barvami tropických květů i listů, orchideje nížin a hor propojí indiánské motivy a návštěvníci ucítí i blízkost živé sopky.

Sbírka orchidejí v trojské botanické zahradě

 

Orchideje patří do čeledi vstavačovité a jsou jednou ze dvou nejpočetnějších čeledí cévnatých rostlin. Přesný počet druhů orchidejí na celém světě není známý, každoročně jsou objevovány a popisovány další a další. Odhady se pohybují okolo 27 000 v necelých 900 rodech, což znamená, že zhruba každý desátý druh vyšších rostlin na zemi je orchidej. „Sbírka orchidejí byla v trojské botanické zahradě založena v roce 1995. V současnosti čítá už přes 2300 druhů a zhruba dvojnásobný počet rostlin. Orchideje zahrada získává částečně nákupem od specializovaných firem, výměnou s jinými botanickými zahradami nebo na základě povolení z přírody,“ uvádí Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Praha a doplňuje: „Naše botanická zahrada se také již několik let zabývá množením orchidejí v laboratorních podmínkách, především těch v přírodě silně až kriticky ohrožených. V naší kolekci tedy naleznete například druhy z rodu Paphiopedilum, kterých v přírodě zbývá posledních několik desítek kusů, nebo orchideje, které byly objeveny nedávno a v kultuře ještě příliš rozšířeny nejsou.

 

Návštěvníci s prázdnou neodejdou

Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraven i prodej v zásobním skleníku, který zajišťuje společnost Pokojovky.cz. K dispozici bude široký sortiment kultivarů i původních druhů orchidejí dovezených přímo z Holandska, zkušení prodejci poradí vhodné rostliny začátečníkům i pokročilejším pěstitelům.

Milovníkům orchidejí jistě udělá radost nový kalendář trojské botanické zahrady, který je netradičně koncipovaný pro období šestnácti měsíců, tedy od září 2021 do prosince 2022 a byl vydán právě při příležitosti zářijové výstavy. Kalendář je plný fotografií orchidejí od kurátorů Botanické zahrady hl. m. Prahy, Romany Rybkové a Jana Ponerta. Jeho cena je 150,- Kč.

 


UPOZORNĚNÍ:

 

Aby byla výstava orchidejí co nejkrásnější, je třeba ji důkladně připravit. Z tohoto důvodu bude v období od 21. do 23. září skleník Fata Morgana uzavřen. Děkujeme za pochopení.

 

Partnerem výstavy orchidejí 2021 je společnost Forestina, s. r. o. český výrobce zahradních hnojiv, substrátů a dalších produktů nejen pro zahrádkáře.

Dalším partnerem je firma Preciosa, kterou s Ekvádorem spojuje výroba skleněných korálků a tvorba pestrobarevných šperků.

Doprovodný prodej rostlin zajišťuje firma Pokojovky.cz.

 

Generálním partnerem Botanické zahrady hl. m. Prahy je Hyundai Motor Czech.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).

Novinky a další informace najdete také na

https://www.botanicka.cz/

 

Otevírací doba:

 

Venkovní expozice:

denně včetně svátků
9.00–19.00

 

Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–19.00

 

Vinotéka sv. Kláry:

po–pá

13.00–21.00

so–ne, svátky
11.00–21.00

 

zpět na nástěnku