Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Ferdinandovi

Botanická zahrada Praha zahájila výstavu orchidejí

Miniatury a giganti Ekvádoru

TISKOVÁ ZPRÁVA

23. září 2021

Ve skleníku Fata Morgana v Troji je jako v Jižní Americe. Botanická zahrada Praha zahájila výstavu orchidejí

Ve skleníku Fata Morgana začala výstava Orchideje – miniatury a giganti Ekvádoru. Koná se v mimořádném podzimním termínu.

Trojská botanická zahrada zahájila jednu ze svých nejoblíbenějších akcí – výstavu orchidejí, která letos představí především rostlinné bohatství Jižní Ameriky. Přehlídka se stejným zaměřením – Miniatury a giganti Ekvádoru měla být k vidění již v loňském roce, ale z důvodu protiepidemických opatření byla již po čtyřech dnech konání uzavřena. Poprvé v historii výstav orchidejí tak Botanická zahrada hl. m. Prahy téma opakuje. Na návštěvníky čeká téměř tisíc orchidejí, a to jak vzácných přírodních druhů, tak pestrá škála vyšlechtěných kultivarů. Krásné a rafinované květy doplňují i další zajímavé rostliny z oblasti Ekvádoru a Jižní Ameriky. Představují se například bromélie, anturia, monstery a další. Originální aranžmá, která příblíží atmosféru Jižní Ameriky, navrhla česká floristka Klára Franc Vavříková a připravila je spolu se studenty České zahradnické akademie Mělník. Návštěvníci neodejdou s prázdnou, opět je uspořádán prodej šlechtěných kultivarů, původních druhů orchidejí a dalších pokojových rostlin. Zájemci si také mohou zakoupit mimořádně vydaný šestnáctiměsíční kalendář na období od září 2021 do prosince 2022, plný fotografií těchto nádherných květin. Výstava je otevřená od 23. září do 10. října 2021 a je možné si ji prohlédnout od úterý do neděle. Skleník Fata Morgana také bude mimořádně otevřený v pondělí 27. září.

Botanická zahrada hl. m. Prahy se pěstování orchidejí věnuje již od roku 1995 a její kolekce nyní čítá přibližně na 2300 druhů. „Orchideje patří k nejatraktivnějším sbírkám naší botanické zahrady a výstava se tradičně těší velkému zájmu veřejnosti. Každý rok je expozice jiná, má jiné téma, mění se aranžmá. Letos poprvé téma opakujeme, vypravíme se opět do Jižní Ameriky. Díky dokonalému aranžmá se na chvíli opravdu ocitnete v jiném světě. Výstava se navíc koná mimořádně v podzimním termínu, návštěvníci tedy uvidí řadu květin, které na jaře vidět nemohou. Rozhodně se mají na co těšit,“ zve ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy Bohumil Černý.

Už 52 let je botanická zahrada výkladní skříní Prahy, místem které Pražanům přirostlo k srdci. Výstava orchidejí je jednou z hlavních a nejoblíbenějších akcí a mě velmi těší, že se v letošním roce, přes komplikace, které přinesl, podařilo najít termín a opět ji uspořádat. Botanická zahrada nyní návštěvníkům plnohodnotně vynahrazuje období, kdy musela být zavřená. Mám také radost, že se botanická zahrada zapojuje do programů ochrany světově ohrožených druhů rostlin a tím příspívá k ochraně životního prostředí,“ říká náměstek primátora hlavního města Petr Hlubuček.

Výstavu, která se letos koná v mimořádném podzimním termínu, jsme opět připravili ve spolupráci s floristkou Klárou Franc Vavříkovou a se studenty České zahradnické akademie Mělník. Výstava tak díky aranžím a dekoracím přiblíží nejen unikátní přírodu jihoamerického Ekvádoru, ale celkově atmosféru a kulturu této oblasti. Expozici doprovodí informační panely
a fotografická výstava. Součástí akce je i prodej orchidejí a praktická poradna pro začínající pěstitele,
uvádí k výstavě Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Poklady Jižní Americky i trojské zahrady

Na výstavě ve skleníku Fata Morgana se představí řada skutečných pokladů původem z Ekvádoru a Jižní Ameriky.

Návštěvníci uvidí jednu z nejvyšších orchidejí z rodu Sobralia z tropické Ameriky. V peruánských Andách roste sobrálie nejvyšší (S. altissima), jejíž nejvyšší změřený stonek dosáhl výšky okolo 13 metrů. Je to však extrém, běžná výška bývá kolem 5 metrů. Ta, kterou bude možné obdivovat na výstavě, je vysoká 2,5 metru. Rákosovité stonky této orchideje vytváří velké barevné květy, které vydrží jediný den. To zda návštěvníci budou mít štěstí a tuto květinu uvidí rozkvetlou tak není jisté.

V trojském skleníku se předvede i opačný extrém. Neodmyslitelnou součástí ekvádorských orchidejí je skupina Pleurothallidinae. Jedná se o největší skupinu orchidejí na světě, která je velice různorodá a čítá více než 5000 druhů. Vyskytuje se pouze v tropické Americe. Většina z nich jsou spíše drobné rostliny, jejichž květy často měří jen několik málo milimetrů. Návštěvníci uvidí různé druhy této skupiny včetně rodů Anathallis a Platystele, kam patří druhy orchidejí s nejmenšími květy na světě.

Jedny z nejpůsobivějších květů na výstavě nabídne Acineta superba, jejíž mohutná květenství visí dolů, pod rostlinu. Velké květy výrazně voní, aby přilákaly k opylování samce amerických samotářských včel. Ti si totiž vůni z květů sbírají a vytváří z ní feromon, kterým lákají samice. Další působivou americkou orchidejí, kterou bude možné na výstavě obdivovat, je rod Brassia, jehož okvětní plátky jsou protažené v dlouhé cípy, které mohou dosahovat více než 20 cm.

Ve skleníku bude k vidění velké množství hybridů, z nichž lze zmínit například bohatě rozkvetlé orchideje rodu Cattleya a Oncidium, které mají původ v druzích z Ekvádoru.

Ekvádor je domovem více než 4000 druhů orchidejí. Obecně patří mezi země s nejvyšší biodiverzitou na světě. Velkou roli v tom hraje poloha na rovníku a jedno z nejvyšších pohoří světa, které se od mořské hladiny zvedá do výšek přes 6000 metrů. Barevná škála přírody se v této zemi mísí s koloritem domorodých tržišť a indiánskou kulturou. Květy hor i pralesů, červená ponča, pastelově zbarvené domky a pestré prádlo, které se suší kolem každé domácnosti – je to země barev a kontrastů.

Návštěvníci s prázdnou neodejdou

Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraven prodej v zásobním skleníku, který zajišťuje společnost Pokojovky.cz. K dispozici bude široký sortiment kultivarů i původních druhů orchidejí, zkušení prodejci poradí vhodné rostliny začátečníkům i pokročilejším pěstitelům.

Milovníkům orchidejí jistě udělá radost nový kalendář trojské botanické zahrady, který je netradičně koncipovaný pro období šestnácti měsíců, tedy od září 2021 do prosince 2022 a byl vydán právě při příležitosti zářijové výstavy. Kalendář je plný fotografií orchidejí od kurátorů Botanické zahrady hl. m. Prahy Romany Rybkové a Jana Ponerta. Jeho cena je 150 Kč.

Výstava ve skleníku Fata Morgana se koná od 23. září do 10. října. Skleník je otevřený od úterý do neděle od 9 do 19 hodin. Mimořádně mohou zájemci výstavu navštívit i v pondělí 27. září. Na výstavu platí běžné vstupné 150 Kč.

Partnerem výstavy orchidejí 2021 je společnost Forestina, český výrobce zahradních hnojiv, substrátů a dalších produktů nejen pro zahrádkáře.

 

Doprovodný prodej rostlin zajišťuje firma Pokojovky.cz.

 

Generálním partnerem Botanické zahrady hl. m. Prahy je Hyundai Motor Czech.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).

Novinky a další informace najdete také na

https://www.botanicka.cz/

 

 

zpět na nástěnku