Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Ferdinandovi

Botanická zahrada uvádí do prodeje novou knihu o jedovatých rostlinách

Kniha Ďáblova zahrádka se věnuje jedovatým rostlinám. Je uceleným přehledem jedovatých rostlin našich zahrad, pokojů ale i přírody. Kniha je žhavou novinkou Botanické zahrady hl.m. Prahy v Troji.

Tento týden byla uvedena do prodeje unikátní kniha Ďáblova zahrádka tria autorek Kláry Lorencové, Evy Novozámské a Jarmily Skružné. V publikaci se věnují jedovatým rostlinám, které známe z naší přírody, zahrad, bytů i cizích krajů, a vysvětlují, proč jsou rostliny jedovaté a jak rostlinné toxiny působí na náš organismus.

Rostlinné jedy doma i na zahradě

Kniha poskytuje čtenářům informace o jedovatých rostlinách v několika stovkách druhů. V úvodu se lze dozvědět něco o rostlinných jedech jako takových, jak působí na člověka a jak bývají tyto toxiny člověkem využívány či zneužívány. Připomeneme si, že otravy jsou staré jako lidstvo samo, a přečteme si něco o nejznámějších otravách a travičích světových dějin. Kromě přehledu jednotlivých druhů jedovatých rostlin také kniha upozorňuje na jedy a jedovaté plody, které se mohou dostat až na náš stůl nebo které jsou rizikové pro zvířata a domácí mazlíčky. „Naše kniha má zábavnou formou, někdy i s lehkou nadsázkou a humorem, vzdělávat veřejnost a upozornit na jedovaté rostliny, které najdeme v naší přírodě, zahradách či domácnostech. Představuje i ty druhy, které můžeme velmi snadno zaměnit s podobnými nejedovatými užitkovými rostlinami. Věnuje se rovněž rostlinám, které běžně konzumujeme, ale za určitých okolností jsou také nebezpečné. Čtenáře ale rozhodně nechceme děsit, chceme jim přiblížit jedovaté rostliny v jejich rozmanitosti i záludnosti, naučit je bezpečně rozpoznávat a seznámit s možnými riziky při kontaktu s nimi,“ doplňuje ke knize jedna z autorek Klára Lorencová.

Texty jsou doplněny fotografiemi, jejichž autory jsou další odborníci z botanické zahrady, a realistickými kresbami grafika Jakuba Chaby. O odbornou revizi se postarala PharmDr. Jana Karlíčková, Ph.D., z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy.

 

Kniha je určena široké veřejnosti a jejím cílem je naučit čtenáře bezpečně rozpoznávat jedovaté rostliny a poučit o možném riziku při kontaktu s nimi. Publikace je již v prodeji od 25. září a k dostání je jak přímo v botanické zahradě, tak v jejím e-shopu.

 

zpět na nástěnku