Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Markovi Markusovi

10. června začíná Festival bonsají a japonské kultury

Botanická zahrada v Troji se již příští týden promění v malé Japonsko

Už 10. června začíná Festival bonsají a japonské kultury

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje další ročník přehlídky nejlepších bonsají od předních českých i zahraničních pěstitelů. Tentokrát jako Festival bonsají a japonské kultury, který se uskuteční od 10. do 19. června. Během výstavy se představí téměř
100 tvarovaných stromků, návštěvníci budou moci obdivovat i bonsaje z vlastních sbírek botanické zahrady. Slavnostního zahájení, které se uskuteční 9. června, bude přítomen japonský velvyslanec v Praze Jeho Excelence Hideo Suzuki s chotí. Patronkami výstavy se tentokrát staly herečky Kristýna a Jenovéfa Bokovy, které mají k Japonsku blízký vztah. Přehlídka včetně doprovodného programu je organizována v úzké spolupráci s Českou bonsajovou asociací a Česko-japonskou společností. V průběhu festivalu se představí asijské umění tvarování stromů, chybět nebude tradiční čajový obřad ani speciality japonské kuchyně, k vidění bude tanec gejš a každý bude mít příležitost vyzkoušet si umění kaligrafie. Přehlídku doplní panely, které přiblíží nejvýznamnější české bonsajové osobnosti. Zájemci si mohou bonsaje a další rostliny na místě ihned zakoupit. Výstava bude v letošním roce opět soutěžní, kromě odborné poroty budou moci tu nejlepší bonsaj vybrat i sami návštěvníci.

Botanická zahrada Praha připravuje v pořadí již sedmnáctý ročník výstavy bonsají. „V letošním roce jsme naši výstavu pojali jako oslavu umění bonsají a japonské kultury. V rámci přehlídky se představí téměř stovka krásných bonsají od pěstitelů z Česka, Slovenska a Německa, ale i cenné exempláře ze sbírek naší botanické zahrady. Velmi mě těší, že záštitu nad letošním ročníkem převzal japonský velvyslanec v Praze Jeho Excelence Hideo Suzuki, který se spolu se svou chotí zúčastní slavnostního zahájení. Rovněž mě těší, že patronkami výstavy se v tomto roce staly dámy s vřelým vztahem k japonské kultuře, herečky Kristýna a Jenovéfa Bokovy,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Japonská zahrada plná bonsají

Výstava bonsají se už tradičně koná v expozici Japonská zahrada, kde bude umístěno téměř 100 tvarovaných stromků. Ty do Prahy dorazí od pěstitelů z různých koutů Česka, ze Slovenska, ale i z německého muzea bonsají v Heidelbergu a z Lipska. Návštěvníci budou moci obdivovat nádherné rostliny, jako například kvetoucí bugenvileu, smokvoň, moruši bílou, kolekci čtyř borovic drobnokvětých, zajímavostí bude osazená skála. Na výstavě se také poprvé představí mohutná bonsaj fíkusu (Ficus retusa), kterou Botanické zahradě hl. m. Prahy věnoval pan Kim Sae Won, pěstitel z Koreje. Součástí přehlídky bude panelová výstava, díky níž se návštěvníci seznámí s nejvýznamnějšími českými bonsajovými osobnostmi, mezi které patří emeritní prezident České bonsajové asociace Václav Novák, botanik a ikona české bonsajistiky Petr Herynek, český bonsajista působící v Německu Milan Karpíšek, dále Libor Slatinka, Igor Bárta, Milan Rozkoš nebo Miroslav Horský, který je současně kurátorem Botanické zahrady hl. m. Prahy a kurátorem výstavy bonsají.

Malé Japonsko v Troji

Akce opět nabídne i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na čajový obřad školy Urasenke s možností ochutnávky šlehaného čaje matcha. Představí se tradiční japonská kuchyně a nebude chybět bubenické vystoupení skupiny Wadaiko yosa-yosa nebo tradiční tanec gejš. Připraveny jsou ukázky bojového umění a děti i dospělí si budou moci vyzkoušet kaligrafii nebo skládání origami. V rámci festivalu odborníci předvedou tvarování bonsaje s použitím profesionálních technik a materiálů. Zájemci také budou mít možnost bonsaje a další rostliny, například masožravé, na místě zakoupit. Součástí programu bude i komentovaná prohlídka Japonské zahrady a výstavy, která se koná 16. června a průvodcem bude kurátor Miroslav Horský.

Otevírací doba:

Venkovní expozice:

denně včetně svátků
9.00–19.00

Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–19.00

Vinotéka sv. Kláry:

po–ne

13.00–19.30

Podrobné informace o programu Festivalu bonsají a japonské kultury a dalších akcích Botanické zahrady Praha najdete na stránkách https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.

Partnerem Festivalu bonsají a japonské kultury je společnost Forestina, s. r. o., český výrobce zahradních hnojiv, substrátů a dalších produktů nejen pro zahrádkáře.

Generálním partnerem Botanické zahrady hl. m. Prahy je Hyundai Motor Czech.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).

Novinky a další informace najdete také na