Kořeny osobností - Horolezec Radek Jaroš má svůj strom v botanické zahradě v Troji
Svůj strom zasadil nejúspěšnější český profesionální horolezec Radek Jaroš, který během své kariéry vystoupil na všech 14 světových osmitisícovek a jako jediný Čech je držitelem Koruny Himálaje a držitel Koruny planety. Na počest získání Koruny Himálaje vydala Česká mincovna zlaté a stříbrné pamětní medaile. Radek Jaroš v botanické zahradě vysadil himálajskou borovici Pinus wallichiana, jejímž domovem jsou nejvyšší pohoří jako Himálaj, Karákóram a Hindúkuš. Tento jehličnan se může dožít až 400 let. Vystupuje do výšek až 4300 m n. m. Více se s ní však setkáme v údolích okolo 2000 m n. m. Má raději sušší lokality, kde se jí daří ve smíšených lesích, ale někdy tvoří i jednodruhové řídké porosty. Tento jehličnan dorůstá do výšky 30 až 70 m. Může se dožít až 400 let, což je v drsné krajině, kde roste, opravdu dlouhá doba.
Radek Jaroš (* 1964) je český horolezec a autor knih o tomto sportu. S horolezectvím začal v osmnácti letech na domácí Českomoravské vrchovině. Následovaly Tatry, Ťan-šan, Pamír a Himálaj. V roce 1994 se poprvé, ale neúspěšně pokusil o zdolání Mount Everestu (8848 m n. m.). Na ten se mu nakonec podařilo vystoupit z Tibetu v roce 1998. Do roku 2014 zdolal všechny osmitisícovky světa, mimo Mount Everest například Makalu (8485 m n. m.) i Annapurnu (8091 m n. m.), a v roce 2014 dokončil projekt Koruna Himálaje výstupem na K2 (8611 m n. m.).
O projektu Kořeny osobností
Unikátní projekt Kořeny osobností vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s Darinou Miklovičovou v roce 2009, a tak již čtrnáctým rokem přitahuje pozornost návštěvníků k vzácným rostlinným exemplářům z nejrůznějších koutů světa. Díky jejich vysazování nejvýznamnějšími českými i zahraničními osobnostmi 20. a 21. století se podařilo výrazně zvýšit zájem široké veřejnosti o cenné rostliny, dřeviny a stromy a trojskou botanickou zahradu celkově. Do projektu Kořeny osobností se zapojilo již 119 význačných jmen z řad vědců, státníků, myslitelů, umělců, sportovců, ale též válečných veteránů či představitelů charitativních organizací. Vedle poznávání vzácných rostlin si návštěvníci botanické zahrady mohou připomenout velké příběhy jejich patronů, mezi nimiž jsou například prezident Václav Havel, Meda Mládková, Jeho Svatost 14. dalajlama, sir Nicholas George Winton, světoznámý španělský obuvník českého původu Manolo Blahník, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, držitel Oscara Miloš Forman či jeden z největších Čechů – Jára Cimrman. V roce 2023 se do projektu zapojili bratři Pospíšilovi, legendy české kolové, geolog a popularizátor vědy Václav Cílek, paralukostřelec David Drahonínský a horolezec Radek Jaroš.