Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Saskii

Léto v botanické zahradě - plné letních květů

Léto v botanické zahradě hl. města Prahy začíná – lákají barvy letničkových záhonů, vůně růží i tajemné svatojánské byliny. V botanické zahradě pokračuje přehlídka Sukulenty v interiéru i panelová výstava k 20. výročí skleníku Fata Morgana.

Léto začíná slunovratem, v Botanické zahradě hl. m. Prahy už je ale v plném proudu. Dokazují to pestré záhony v Ornamentální zahradě, kde kromě tradičních letniček upoutají pozornost i ty tropické. Kromě expozice Užitkových rostlin mírného pásu, kde botanická zahrada prezentuje běžně známé léčivky a zelené koření, mohou návštěvníci zahrady objevovat v areálu i tajemné svatojánské byliny. V Horní zahradě – v rozáriu i podél cest v okolí jezírka – je cítit vůně růží, nelze minout Kordesovy růže nebo českou velkokvětou růži s krásným jménem Lidka. V Horní zahradě také nikdo nepřehlédne divoké barvy expozice Severoamerické prérie. Slunovrat a svatojánské rituály připomíná i řada tropických rostlin ve skleníku Fata Morgana: jako oheň září květy zázvorovité rostliny Hedychium longicornutum, jež připomíná plameny, nebo „pochodňový zázvor“ Etlingera elatior a také ohnivě zbarvená liána glorióza. Do skleníku Fata Morgana zve též panelová výstava ve výstavním sále v Ornamentální zahradě, připomínající 20. výročí otevření. Výstava se koná až do konce prázdnin, tedy do 31. srpna. Do 7. července ještě mohou dorazit milovníci kaktusů a sukulentů na prodejní přehlídku Sukulenty v interiéru.

Letní zahrada, vůně růží a přehlídka vznešených hortenzií

První horké letní dny přinesly i první květy letniček. Patří k nim zejména druhy, které se samy přesévají na záhoně, jako je koukol, ostrožka, mák či sluncovka. V letošním roce věnovaném tropickým rostlinám upoutají i nevšední a exotičtější druhy letniček, třeba torénie s pyskatým květem v bílé, růžové či fialové barvě připomínajícím hledík. Jistě zaujme i barvínkovec (z Madagaskaru, který svým vzhledem připomíná netýkavku. Kvetou rovněž denivky nebo lilie. Už se také blíží období slunečnic, jejichž královnou v botanické zahradě je první červená nízká slunečnice ’De;sire Red’. K příchodu léta a slunovratu neodmyslitelně patří i svatojánské rituály a devatero svatojánských bylin, mezi kterými nechybí heřmánek, pelyněk, mateřídouška, ale i kopretiny nebo zvonky. K nim můžete přivonět v oblasti Stráně v blízkosti expozice Zahrada mEDU.

Léto je rovněž obdobím růží, které kromě sytých barev okouzlují i svou výraznou vůní. Sbírku růží botanická zahrada prezentuje v expozici Rozárium, založené v roce 2015 a nacházející se v Horní zahradě. Je téměř výhradně osázena keři Kordesových růží skupiny Parfuma, které jsou šlechtěny právě na vůni. Svou zářivou barvou vyniká velkokvětá růže – čajohybrid Lidka. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout tradiční záhonové růže, prostorově náročnější růže sadové, ale i půdopokryvné nebo původní botanické druhy. Zejména vonné růže jsou zastoupeny i v dalších výsadbách v Horní zahradě, například v záhonu u jezírka nelze přehlédnout velmi efektní velkokvětou růži, kultivar Nostalgie.

Botanická zahrada během léta představuje i svou bohatou sbírku hortenzií. Tyto dřeviny, které jsou jedněmi z mála keřů, jež rozkvétají právě v letních měsících, jsou po staletí oblíbeny hlavně v Japonsku. Do Evropy se dostaly až v 18. století. Rychle získaly na oblibě, a to zejména kultivary hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla). V trojské zahradě najdete přes 60 kultivarů! Pěstují se tu však i jiné druhy, například hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens), hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), hortenzie pilovitá (Hydrangea serrata), hortenzie drsná (Hydrangea aspera) nebo popínavá hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) a jí příbuzný rod Schizophragma neboli klanostěnka. V Japonské zahradě je možné obdivovat především kultivary hortenzie velkolisté, drsné nebo pilovité.

V Horní zahradě lze „procestovat“ Ameriku. Rozkvétá expozice Severoamerické prérie, kterou momentálně opanovaly květy třapatkovky (Echinacea) a v květu budou pokračovat plamenky, zápleváky a třapatky. V expozici Severoamerické polopouště nyní rozkvétají suchomilné juky. Do tropů se zájemci mohou vypravit ve skleníku Fata Morgana. Ve stínu deštného lesa se v parných dnech dočkají i lehkého ochlazení a osvěžení a mohou se tu pokochat květy různých tropických rostlin anebo ještě zahlédnout exotické motýly, kteří si tu po výstavě žijí vlastním životem.

zpět na nástěnku