Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Taťáně, Slavomilovi a Táně

Letos již poosmé rozkvetly olomoucké památky

Nádhera starobylé architektury se propojíla s krásou a svěžestí květinových aranžmá. A to díky projektu Rozkvetlé památky. Od 1. do 15. října 2020 můžete obdivovat olomoucké sakrální památky v objetí květin.

V Olomouci, 7. října 2020

Výstaviště Flora Olomouc letos připravilo již 8. ročník oblíbené akce s názvem Rozkvetlé památky, která má za cíl po dobu čtrnácti dnů zkrášlit olomoucké kostely a další sakrální památky překrásnými květinovými aranžmá. Pro letošní ročník bylo vybráno 5 objektů, které zdobili tři známí čeští floristé se svými týmy. Loretánskou kapli v Katedrále sv. Václava a Kapli Panny Marie Opatrovnické zkrášlil přední florista Milan Dopita. Kostel Panny Marie Sněžné vyzdobila Karolína Žáčková a Kaple sv. Jana Sarkandra společně s fontánou Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra se ujala další známá floristka Jarmila Pejpalová.

Všichni umělci měli při tvorbě tzv. volné ruce a mohli tak dát průchod kreativitě a do aranží otisknout svůj unikátní floristický rukopis. „Při letošním ročníku akce Rozkvetlé památky floristé použili více než 1 500 kusů hrnkových květin a několik stovek řezaných květin. Nejčastěji se jednalo o vřes, bramboříky a hortenzie. Tyto rostliny se překrásně doplňují, takže letos bude rozhodně na co koukat,“ říká garantka akce Mgr. Vanda Prokešová.

Letos byly objekty vybírány tak, aby se nejednalo pouze o vnitřní instalace v kostelích, ale aby květinová aranžmá zkrášlila i veřejný prostor a mohli se nimi kochat náhodní kolemjdoucí. Proto se jednou z rozkvetlých památek tento rok stala Kaple Panny Marie Opatrovnické a fontána Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra, která je právě volně přístupná téměř celý den.

Pokud se na olomoucké rozkvetlé památky chystáte vyrazit podívat, doporučujeme sledovat otevírací dobu jednotlivých kostelů a časy bohoslužeb, které v objektech pravidelně probíhají.

Akce se koná ve spolupráci se Svazem květinářů a floristů ČR a za finanční podpory Ministerstva zemědělství ČR, Olomouckého kraje a statutárního města Olomouce.

Záštitu nad projektem převzal ministr zemědělství ČR, ministr kultury ČR, ministr životního prostředí ČR, hejtman Olomouckého kraje, primátor statutárního města Olomouce a Arcibiskup olomoucký a metropolita moravský.

Navštívili jste některý z kostelů v Olomouci v rámci akce Rozkvetlé památky?

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Termín akce: 1.-15. 10. 2020

Památky a floristé:

Loretánská kaple v Katedrále sv. Václava:Milan Dopita+ tým

Kaple Panny Marie Opatrovnické: Milan Dopita+ tým

Kostel Panny Marie Sněžné: Karolína Žáčková + tým

Kaple sv. Jana Sarkandra: Jarmila Pejpalová + tým

Fontána Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra: Jarmila Pejpalová + tým

KONTAKT PRO MÉDIA

Kristýna Buchtová, manažerka pro marketing a propagaci

Tel: +420 731 133 790

E-mail:buchtova.kristyna@flora-ol.cz