Milovníci muškátů se sejdou v botanické zahradě v Troji
Milovníci muškátů se sejdou v botanické zahradě v Troji
Botanická zahrada Praha připravila oblíbenou muškátovou burzu, koná se už tento víkend
Botanická zahrada hl. m. Prahy na letošní rok opět připravila ve spolupráci se členy Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie oblíbenou muškátovou burzu. Muškáty a další balkonové rostliny zaplní expozici Ornamentální zahrady od 27. do 29. května. Zájemci zde pořídí i méně obvyklé druhy a odrůdy pelargonií, včetně velkokvětých, andělských, pestrolistých i vonných, bylinky, které lze pěstovat v nádobách, a rovněž další zajímavé rostliny ze sbírek botanické zahrady. Při nákupu odborníci poradí s výběrem, zásadami správného pěstování a ošetřování, ochranou proti nejčastějším chorobám a škůdcům či s podmínkami úspěšného množení rostlin. Prodejní akce se uskuteční od pátku do neděle vždy od 9.00 do 18.00 hodin.
Muškátová burza se v trojské botanické zahradě koná již po deváté. Své výpěstky zde tradičně prodávají členové Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie, zájemci si ale rovněž mohou zakoupit rostliny vypěstované přímo v botanické zahradě. Kromě tradičních muškátů zde budou k dostání i méně obvyklé druhy a odrůdy. Velký zájem bývá o muškáty velkokvěté, andělské, vonné nebo pelargonie s ozdobnými listy. Kromě muškátů zde bude možno pořídit i další balkonové rostliny a rostliny určené do nádob, jako jsou petúnie, bakopy nebo africké kopřivy, a také nejrůznější bylinky, jako bazalky mnoha rozmanitých vůní, barev a tvarů, majoránku, saturejku a další druhy léčivých a kořeninových rostlin.
Unikátní rostliny na prodej
Kromě běžně dostupných druhů si návštěvníci, kteří přijdou včas, mohou zakoupit i některé rostliny, které v domácích sbírkách nejsou příliš obvyklé, ať už se jedná o vysoké letité pelargonie ze sbírek botanické zahrady, nebo o subtropické trvalky původem z jižní Afriky nebo z USA, například nádhernou kapskou fuchsii (Phygelius spp.) nebo chocholatice a citronečníky. Nabídku doplní tropické rostliny do interiéru, jako třeba kávovníky nebo orchideje.
Muškáty ve sbírkách botanické zahrady
S muškáty se mohou návštěvníci setkat i přímo v expozicích botanické zahrady. V expozici
Svět sukulentů právě kvetou pelargonie původem z Jihoafrické republiky. Jde o botanické druhy, například Pelargonium echinatum, Pelergonium magenteum nebo Pelargonium tetragonum, jež patří mezi unikátní sbírkové rostliny. Svým vzhledem nepřipomíná muškát a pochází z oblasti údolí Little Karoo v západní části Jihoafrické republiky. Kolekce zahradních pelargonií zahrnující více než 200 odrůd jsou v sezóně ozdobou Ornamentální zahrady. Vonné pelargonie mohou návštěvníci obdivovat v expozici užitkové flóry s aromatickými a léčivými rostlinami. Mezi největší perly ve sbírce botanické zahrady patří letité exempláře vonných pelargonií a původní české odrůdy, například ’Ba;letka’ nebo ’E;vka’.
Kniha Pelargonie
Detaily o původu pelargonií, jejich pěstování, ale i využití prozradí kniha Pelargonie z pera trojice kurátorek Botanické zahrady hl. m. Prahy – Aleny Novákové, Evy Smržové a Jarmily Skružné. Botanická zahrada tuto knihu vydala v roce 2020. Publikace provází celým světem rodu Pelargonium, seznamuje čtenáře s botanickými druhy i odrůdami u nás běžně pěstovanými. Knihu bude možné zakoupit přímo na muškátové burze, které se průběžně zúčastní i autorky knihy. Získat ji lze i přes e-shop botanické zahrady. Její cena je 349 Kč.
Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).
Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz