Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Sáře

Ohlédnutí za rokem 2023 v Botanické zahradě Praha - nejvyšší návštěvnost, nové projekty a řada akcí

Rok 2023 byl pro botanickou zahradu úspěšný. Návštěvnost v tomto roce byla nejvyšší v historii. Areálem zahrady prošlo 412 854 návštěvníků. Velký zájem byl o všechny hlavní výstavy a akce – výstavu orchidejí, výstavu motýlů, Festival bonsají a japonské kultury, vinobraní i podzimní výstavu dýní.

Rok 2023 byl zásadní v oblasti rozvoje botanické zahrady. Byl dokončen projekt výstavby lávky pro pěší, která propojila doposud rozdělené areály, tedy venkovní expozice s areálem u skleníku Fata Morgana. Otevření se dočkal i nový multifunkční objekt v Nádvorní ulici, ve kterém vznikl moderní výstavní sál a nové zázemí pro zaměstnance. Dokončena byla rovněž rekonstrukce historického viničního domku, kde vznikl nový degustační prostor. Prostory vinotéky se pro milovníky vína otevřou na jaře 2024. Vstup do botanické zahrady byl poprvé zpoplatněný i v zimních měsících na konci roku. I díky tomu se návštěvníci dočkali předvánočního programu v podobě putování za betlémským příběhem. Botanická zahrada také pokračuje v rozvoji sbírek a expozic.

Sezónu 2023, která byla věnována asijské flóře, zahájila výstava Orchideje, poklady vientamské džungle. Nejúspěšnější akcí roku 2023 byla výstava motýlů, kterou zhlédlo téměř 100 tisíc návštěvníků. Festival bonsají a japonské kultury nabídl kromě bonsají i bohatý doprovodný program a jeho součástí bylo také mezinárodní bonsajové Trienále, kterého se zúčastnili pěstitelé a sběratelé z Česka, Polska a Německa. Letní sezónou nás provedly hned dvě unikátní fotografické výstavy – interaktivní výstava ze života včel nazvaná Královny medu zblízka a výstava představující nejlepší fotografie rostlinného světa z předchozích ročníků prestižní soutěže Czech Nature Photo. Podzim byl ve znamení tradičního vinobraní a výstavy dýní a závěr roku 2023 opět patřil večerním komentovaným prohlídkám Džungle, která nespí, ale i adventnímu putování za betlémským příběhem s Betlémskou jurtou Divadla bratří Formanů.

Botanická zahrada v roce 2023 potvrdila svoji odbornost a důležitou pozici na poli vědy. Došlo k rozvoji významných sbírek botanické zahrady a pokračovaly práce na realizaci nových expozic, včetně přípravy rostlin, které do nich budou umístěny. Odborníci botanické zahrady pokračovali i ve své expediční činnosti. Navštívili severní Kypr, kde navázali spolupráci s tamním pracovištěm Cyprus Wildlife Research Institute Taşkent. Po úspěšné expedici do Jižní Koreje v roce 2022 následovala další, opět za podpory generálního partnera botanické zahrady, značky Hyundai. Výborné výsledky s mnoha cennými přírůstky do sbírek sukulentů měla také expedice na Madagaskar a pokračovala rovněž spolupráce s Taiwan Forestry Research Institute, zástupci botanické zahrady se zúčastnili konference na Tchaj-wanu s příspěvkem o řešení ochrany ohrožených druhů rostlin v ČR za účasti botanických zahrad. Stále trvá též spolupráce se Singapore Botanic Gardens, ale i se zahradami v Německu, Polsku, Maďarsku a na Slovensku.

V roce 2024 bude zahrada ve své proměně pokračovat, přibydou nové rostlinné celky prezentující flóru z různých koutů světa, bude dokončena expozice Japonské mlžné lesy nebo expozice Kouzlo evoluce. Rok 2024 bude v botanické zahradě věnovaný tropické flóře a vůbec tropické přírodě. Není to jen tak náhodou. Před 20 lety, přesně 12. června 2004, byl pro návštěvníky otevřen tropický skleník Fata Morgana. Toto jubileum botanická zahrada připomene prostřednictvím výstavy, jež přiblíží nejen samotný skleník a jeho vznik, ale i významné a často unikátní tropické sbírky a expedice botanické zahrady. 

zpět na nástěnku