Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Markétě, Markytě, Perle

Orchideje ve skleníku Fata Morgana

Výstava ve skleníku Fata Morgana představí exotický svět orchidejí a Ekvádoru

TISKOVÁ ZPRÁVA

  1. leden 2020

                                  

Extrémní orchideje: Miniatury a obři

Výstava ve skleníku Fata Morgana představí exotický svět orchidejí a Ekvádoru

 

 

 

 

 

K nejmagičtějším výtvorům přírody patří bezesporu orchideje. Jejich fascinující pestrost předvede již počtrnácté Botanická zahrada hl. m. Prahy.Tentokrátbudou ústředním tématem expozice překvapivé extrémy, které lze v této skupině rostlin nalézt. Výstava ve skleníku Fata Morganacitlivě kombinuje přírodní bohatství a kreativně zpracovaná aranžmá z dílny Kláry Franc Vavříkové. Tento rok se jimi budou prolínat barvy exotického Ekvádoru - země kontrastů jak v krajině, tak i ve světě rostlin a orchidejí. Orchideje nížin a hor propojí indiánské motivy a návštěvníci ucítí i blízkost aktivní sopky. Celkové zpracování expoziceje vždy originální a nikdy se neopakuje.
Tuto podívanou proto nelze odkládat na příště. Zájemci si mohou výstavu prohlédnout od 6. do 22. března denně mimo pondělí od 9.00 do 19.00 hodin. Chybět nebude ani doprovodný prodej rostlin. Na výstavu platí běžné vstupné.

Přehlídka rostlinné krásy každoročně přiláká do skleníku Fata Morgana tisíce návštěvníků. Milovníci květin se mohou těšit na atraktivní poklady ze sbírky orchidejí trojské botanické zahrady i od dalších předních českých pěstitelů.„Výstava orchidejí patří již od roku 2006 ke stěžejním akcím, které naše zahrada každoročně pořádá. Její přípravě věnujeme velkou pozornost a i tentokrát jsme ke spolupráci přizvali přední českou floristku Kláru Franc Vavříkovou. V loňském roce i tuto akci nenechalo ujít více než 23 tisíc návštěvníků. Tentokrát představíme v různých ohledech velikostně extrémní zástupce orchidejí a zároveň přiblížíme druhové bohatství jihoamerického Ekvádoru,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Na skok do Ekvádoru plného kontrastů

Ekvádor je domovem více než 4 000 druhů orchidejí. Právě do této země zamířili kurátoři Botanické zahrady hl. m. Prahy během expedice uskutečněné v loňském roce. Cílem této cesty bylo studium rostlin na původních stanovištích v přirozeném prostředí. Získané poznatky poslouží při pěstování orchidejí a dalších cenných rostlin. Množství fotografií zdejší krajiny a rostlin zpestří i připravovanou výstavu.

Ačkoliv Ekvádor není velký rozlohou, patří mezi země s nejvyšší biodiverzitou na světě. Různorodost prostředí se odráží v neskutečné rozmanitosti zdejší přírody. „V Ekvádoru rostou například rody PlatysteleLepanthes či Steliss nejmenšími květy o velikosti méně než 1 milimetr nebo rod Telipogon tvořící miniaturní rostliny s obřími květy v poměru ke své velikosti. Spatřit zde můžeme i orchideje přímo gigantické, ať už svou výškou, jako u zástupců rodu Sobralia, velikostí květenství,jako u rodu Cyrtochilum a Oncidium, či jen jednotlivých květů, jaké mají rody CattleyaPhragmipedium nebo Brassia,“ uvádí Romana Rybková, kurátorka sbírky orchidejí Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

Floristickou část výstavy připravuje jedna z nejlepších českých floristek Klára Franc Vavříková. Držitelka titulu mistr České republiky ve floristice 2014, mistr Slovenské republiky ve floristice 2016 a 2017 v současné době je místopředsedkyní Svazu květinářů
a floristů České republiky. Výstavu orchidejí ve skleníku Fata Morgana připravuje již podruhé v řadě. Inspirací pro aranžmá byl tentokrát právě Ekvádor. Návštěvník se během procházky skleníkem setká s mnoha typickými symboly této země, projde se květinovým tržištěm, zahlédne pestrobarevného kolibříka a doslova na dosah ruky bude mít aktivní sopku. To vše originálně zpracované s využitím různorodých materiálů a doplněné pestrými květy živých orchidejí a dalších rostlin.

 

Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraventaké prodej v zásobním skleníku, který zajišťuje společnost Pokojovky.cz. K dispozici bude široký sortiment kultivarů i původních druhů orchidejí dovezených přímo z Holandska.Zkušení prodejci rádi poradí s výběrem rostlin vhodných pro začátečníky i pokročilejší pěstitele.

Orchideje v trojské botanické zahradě

Orchideje patří do čeledi vstavačovité a jsou jednou ze dvou nejpočetnějších čeledí cévnatých rostlin. Přesný počet druhů orchidejí na celém světě není známý. Odhaduje se, že zhruba každý desátý druh vyšších rostlin na zemi je orchidej. Každoročně jsou však popisované nové. „Sbírka orchidejí patří k našim prioritním sbírkám. Založena byla v roce 1995 a v současnosti čítá už přes 2300 druhů a zhruba dvojnásobný počet rostlin. Orchideje zahrada získává částečně nákupem od specializovaných firem, výměnou s jinými botanickými zahradami nebo na základě povolení z přírody,“ dodává Romana Rybková. Některé vzácné druhy zahrada úspěšně množí ve své laboratoři.

Botanická zahrada hl. m. Prahy je registrovánau Ministerstva životního prostředí ČR jako záchranné centrum pro zadržené exempláře rostlin chráněných mezinárodní úmluvou CITES, kam z velké části spadají také orchideje. Každoročně se do péče zahrady dostane na několik stovek zadržených rostlin.

 

Partnerem výstavy orchidejí 2019 je společnost Forestina, s. r. o.

Partnerem výstavy je také firma Preciosa, kterou s Ekvádorem spojuje výroba skleněných korálků a šperků.

Doprovodný prodej rostlin zajišťuje firma Pokojovky.cz

 Otevírací doba:

Leden, únor:

Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 16.00 (út–ne, svátek)

Venkovní expozice:
od 9.00 do 16.00

Vinotéka sv. Klára:

od 13.00 do17.00 (po–pá)
od 11.00 do17.00 (so, ne, svátek)

Březen, duben:

Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 19.00 (út–ne, svátek)

Venkovní expozice:
od 9.00 do 16.00

Vinotéka sv. Klára:

od 13.00 do20.00 (po–pá)
od 11.00 do20.00 (so, ne, svátek)

 

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy

leden–duben 2020

 

Džungle, která nespí
10. 1. – 28. 3.
skleník Fata Morgana

v lednu– pouze pátky od 18 h
v únoru– pátky a soboty od 18 h
v březnu– pátky a soboty od 19 h

Víte, jak vypadá prales, když se setmí? Zažijte tropický skleník Fata Morgana jinak. Zaposlouchejte se do zvuků džungle, která nikdy nespí. Zveme vás na dobrodružnou cestu kolem světa tropických rostlin, ryb a žab. Naši průvodci pro vás připravili zajímavé putování horami i nížinami, při kterém se vám bude tajit dech. Některé druhy rostlin rozkvétají v noci a omamně voní. Magicky nasvícený vodopád šumí a skleníkem se nese koncertování tropických žabek. Chcete překvapit své blízké? Pozvěte je na večerní procházku do skleníku Fata Morgana. Přijďte se společně projít džunglí, která nespí.

Pro velký zájem je NUTNÁ REZERVACE přes formulář na www.botanicka.cz
POZOR! Pro přístup ke skleníku není pro špatnou schůdnost vhodné využít úvozovou cestu d Bohnic.

 

Jak krmit ptáky?
17.1. – 1.3., 9–16 h
areál Jih

Na výstavě představíme základní typy krmítek s doporučením, čím ptáky správně krmit a kdy s krmením začít. Víte, že podle nejnovějších poznatků je zapotřebíptáky přikrmovat celoročně? Nesmíme zapomínat ani na vhodná napajedla, jejichž význam stoupá především v horkých letních dnech.

Přednáškový cyklus
23.1. – 26.3., vždy ve čtvrtek od 17.30h
Ornamentální zahrada – Rostlinné bistro Botanická na talíři

23.1. Petr Horáček – Dendrologické rekordy, rarity a zajímavosti České republiky

30.1. Petr Hanzelka – Za rostlinami jarního a podzimního Kypru

6.2. Josef Vokál (firma Acre) – Zelené střechy

13.2. Jarmila Skružná – Na Kypr nejen za rostlinami: architektonické poklady pohoří Troodos

20.2. Jan Ponert – Ohrožení a ochrana orchidejí

27.2. Ladislav Pytloun– Proměny mexické přírody a krajiny

5.3. Mirek Horský – Cesty za bonsajemi do Vietnamu a Japonska

12.3. Tomáš Vencálek – Množení a řez okrasných dřevin

19.3. Jiří Burda –Proměny Průhonického parku

26.3. Vlaďka Egertová –Za vínem na Moselu

Valentýnský večer v botanické
14. 2. od 18 h
skleník Fata Morgana

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci. Romantická procházka setmělým tropickým skleníkem Fata Morgana představuje netradiční způsob, jak strávit svátek zamilovaných. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z naší vinice a dáma obdrží květinu. Rezervace nutná na e-mailu: eva.novozamska@botanicka.cz, vstupné: 300Kč/osoba.

Open thatbottlenight
29.2.
Vinotéka sv. Kláry

Vinotéka sv. Klára otevře poslední únorovou sobotu svůj archiv v rámci celosvětové akce „Večer, kdy otevřete tu láhev“. V prodeji bude limitované množství úspěšných vín  předchozích ročníků, která již v běžné nabídce nenajdete. Otevírací doba vinotéky bude tento den prodloužena do 23 hodin. Připravena bude i řízená degustace našich archivních vín. Rezervace míst nutná na e-mailu: eliska.muchnova@botanicka.cz

Den svařeného vína
3.3.,13–20 h
Vinotéka sv. Kláry

Přijďte se zahřát před nadcházejícím jarem doušky dobrého svařeného vína. Vybírat bude možné zrozšířené nabídky ochucených speciálů.  

 

Zavírací týden ve skleníku Fata Morgana

2.–5. 3.

Aby byla výstava orchidejí co nejkrásnější, musíme ji důkladně připravit. Z tohoto důvodu bude v období od 2. do 5. března skleník Fata Morgana uzavřen. Děkujeme za pochopení.

 

Výstava orchidejí–Miniatury a obři
6.–22. 3.,út–ne 9–19 h
skleník Fata Morgana, zásobní skleník

Pokud se vám během nevlídné zimy stýská po barvách a pestrosti rostlinné říše, přijďte e pokochat do tropického skleníku Fata Morgana. I v příštím roce březen patří podivuhodným květům a zvláštním tvarům orchidejí. Na výstavě budete moci obdivovat křehké miniaturky  mohutné druhy, u nichž byste stěží odhadli, že se jedná o orchidej. Dozvíte se, které druhy patří k nejmenším,ať růstem, či velikostí květů, a naopak o kterých se dá hovořit ako o gigantech. Protože aranžmá každoročně připravujeme úplně jiná, i tentokrát výstava bude překvapením nejen pro ty, kdo do skleníku zavítají poprvé, ale rovněžpro naše věrné návštěvníky.

Mezinárodní den ryzlinku
13.3., 13–20 h
Vinotéka sv. Klára
Drink Ryzlink! Připijte si vínem králů a ochutnejte škálu chutí a vůní, které umí ryzlink na naší vinici nabídnout. Ve vinotéce pro vás připravujeme volnou minidegustaci. 

Fotografický kurz s Ondřejem Prosickým
16. 3., 20. 4.
Tradiční a vyhledávaný kurz pro fotoamatéry. Rezervujte si své místo včas na www.naturephoto.cz

 

Tajemný život motýlů

  1. 4.–24. 5., út–ne 9–19 h

skleník Fata Morgana

Oblíbená výstava se tentokrát zaměří na tajuplné stránky života motýlů. Dozvíte se třeba, jak motýli hledají potravu pro sebe i pro housenky a co všechno dospělci jedí.
Proč se lesknou křídla některých motýlů i jak se poznají ti správní partneři. Život motýlů je plný záhad a překvapení.

Burza fialek
25. 4., 13–16 h
Zázemí administrativní budovy
Ve spolupráci s SZO ČZS Saintpaulia pro vás připravujeme burzu populárních afrických fialek. Nové barvy a tvary květů vám představí odborníci, kteří zároveň ochotně poradí s pěstováním
této oblíbené pokojové rostliny. Zakoupíte zde lístky i mladé rostliny saintpaulií, streptokarpů a dalších příbuzných rostlin.

 

 

Kořeny osobností

Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy

Již více nežstovka osobností poctila v uplynulých jedenácti letech Botanickou zahradu hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.

Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost potkat na Stezce osobností a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče.

K dnešnímu dni se do projektu zapojilo již 102 známých osobností. V loňském roce si svůj strom vysadil Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy, Ester Ledecká,snowboardistka a alpská lyžařka,a český lezec Adam Ondra. 14. srpna se k nim připojil také legendární Čtyřlístek
a jejich autor Jaroslav Němeček, spolu s nimimá v zahradě nově strom také pyšná princezna a její představitelka herečka Alena Vránová. Podzimního sázení se ujali naši váleční veteráni, plk. Pavel Budinský, brig. gen. Václav Kuchynka a letec RAF Tomáš Lom, a paní Charlotta Kotíková, která vysadila jako stá stromin memoriamprvního československého prezidenta T. G. Masaryka a jeho dětí Jana a Alici.

I v roce 2020 přibydou do projektu zajímavé a významnéosobnosti, které své jméno spojí s rostlinnými poklady Botanické zahrady hl. m. Praha.

 

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete
na 
www.botanicka.cz. Změna programu vyhrazena.

 

 

 

 

Pro více informací prosím kontaktujte:

Mgr. Klára Hrdá

tisková mluvčí

e-mail: klara.hrda@botanicka.cz, mobil: 731 413 517

 

Darina Miklovičová

PR manažerka pro externí komunikaci                                      

e-mail: darina.miklovicova@gmail.commobil: 602 200 445

zpět na nástěnku