Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Rolandovi

Podzimní Flora Olomouc se uskuteční. Dbá na zábavu i bezpečnost návštěvníků.

V souvislosti s nařízením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 23. 9. 2020 se veletrhy, výstavy a další kulturní akce mohou konat za bezpečnostních opatřeních. Podzimní přehlídka ovoce a zeleniny se letos tedy uskuteční a opět ukáže ty nejlepší české výpěstky. Hlavní expozice ZDRAVÁ ROSTLINA se zaměří na vnitřní krásu rostlin. Flora Olomouc – Hortikomplex, festival OLIMA a Zahradnické trhy se uskuteční 1. – 4. října 2020 na Výstavišti Flora Olomouc.

V Olomouci, 25. září 2020

Výstava Letní Flora již v srpnu ukázala, že jsme schopni zajistit maximální možné bezpečí a pohodlí všem návštěvníkům i vystavovatelům, kteří se tak nemusejí bát výstavu navštívit. Podzimní výstavu Flora Olomouc tak budeme realizovat v obdobném režimu jako v létě tj. 500 návštěvníků v pavilonu A, 100 návštěvníků v malých pavilonech a 1000 návštěvníků ve venkovním areálu v jeden okamžik,“ uvedla ředitelka Výstaviště Flora Olomouc, Eva Fuglíčková.

Největší podzimní zahradnické trhy v ČR

Jaro a podzim je bezpochyby nejdůležitějším obdobím pro všechny zahrádkáře. I proto jsou opět podzimní zahradnické trhy, jako letos největší v České republice, bohaté na sortiment rostlin, výpěstků i zahradnických pomůcek. Návštěvníkům nabídnou pestrou nabídku výpěstků tuzemských i zahraničních školkařů a zahradníků na jednom místě. Ze sortimentu nebudou chybět kvetoucí zahradní trvalky, pokojové květiny, okrasné jehličnany, listnaté keře, ovocné stromy, sazenice a zahradnické potřeby. Své místo budou mít trhy opět ve venkovním areálu a v pavilonu G.

Expozice podzimní výstavy

Autorkou hlavní expozice s názvem ZDRAVÁ ROSTLINA je floristka Pavlína Švecová. „Zdravé životní prostředí stojí na počátku řetězce, jehož součástí je zdravá rostlina, zdravá potravina a zdraví lidé. Ráda bych proto prostřednictvím výstavy poukázala na to, jací strašáci nás při vypěstování krásné zdravé rostliny trápí,“ vysvětluje koncept expozice autorka.

Výpěstky a plody z českých zahrádek budou moci návštěvníci obdivovat také v přízemí přístavby pavilonu A díky expozici Českého zahrádkářského svazu a Zemské výstavě starých odrůd. Nabitý program čeká i Oranžerii ve Smetanových sadech, kde budeme moci obdivovat výstavu Nositel tradice lidových řemesel a poslechnout si odborné přednášky. V sobotu pak bude připraven Bylinný workshop spolku PELERO. K netradičním expozicím patří experimentální výstava Z jiného světa v pavilonu H. Ta nám přiblíží flóru z jiného světa a ukáže nám, jak by rostliny vypadaly na alternativní planetě Zemi.

Festival gastronomie a nápojů OLIMA 2020

Podzimní Flora je samozřejmě spjatá s tradičním festivalem gastronomie OLIMA. Na návštěvníky čeká celá řada tradičních i netradičních pochoutek. Součástí festivalu OLIMA je i Moravský cukrářský šampionát, kde se bude soutěžit v několika kategoriích: svatební dort roku, svatební design roku, juniorský dort roku, cukrářský exponát, jedlé květy, dekorativní 3D perníky, čokoládové pralinky, cupcakes a umělecký exponát.

V sobotu 3. 10. ve 13:00 svůj kuchařský um ukáže Josef Maršálek, porotce televizního pořadu Peče celé Česko a v neděli 4. 10. se předvede Pavlína Berzsiová, autorka pořadu Tescoma s chutí a 7 kuchařských knih. Nebude chybět ani vyhlášení Grand Prix ovocných destilátů Flora Košt a soutěže amatérů I profesionálů ve vaření marmelád Flora Džem.

Doprovodný program

Jako tradičně bude zajištěn bohatý kulturní program, aktivity pro děti, hudební vystoupení, pouliční busking iniciativy Univerzity Palackého v Olomouci Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor a samozřejmě dobré jídlo a pití. Součástí podzimní Flory Olomouc je i projekt Rozkvetlé památky, který oživí a okrášlí vybrané olomoucké pamětihodnosti květinovou výzdobou.

Ve spolupráci se ZOO Olomouc a Českého svazu chovatelů je nejen pro děti připravený babiččin dvoreček se zvířátky a drobnými domácími zvířaty. K podzimu patří také houbaření. Proto nebude chybět výstava hub a mykologická poradna.

Součástí výstavy je i soutěž základních škol v dlabání dýní Dýňodlabání 2020, která má za cíl zvýšit u dějí zájem o zahradničení, přírodu a ekologii.

Výstavu pořádá Výstaviště Flora Olomouc, a.s společně se Zelinářskou unií Čech a Moravy, Ovocnářskou unií České republiky, Školkařským svazem Ovocnářské unie České republiky, Českým zahrádkářským svazem a Svazem květinářů a floristů České republiky. Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana, hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a primátora statutárního města Olomouce Miroslava Žbánka.

Aktuální hygienická opatření

Výstaviště čítá několik desítek tisíc metrů čtverečných ploch, proto budou expozice i stánky rozmístěny tak, aby se zamezilo kumulaci návštěvníků, a budou dodrženy předepsané rozestupy minimálně 2 metry. U vstupu do vnitřních prostor budou návštěvníci vyzvání k nasazení roušky. Počet návštěvníků v pavilonu A budeme sledovat a případně regulovat prostřednictvím IP kamer, které jsou umístěny u vstupů do pavilonů. Výstup z pavilonu A bude možný pouze přes terasu pavilonu A. Pro bezbariérový pohyb lze využít výtah. Toalety, restaurační zařízení i gastro zóny budou soustavně dezinfikovány.

V celém areálu budou pro návštěvníky připraveny informační piktogramy a cedule s uvedenými opatřeními. Informační piktogramy jsou tvořeny nejen zákonnými nařízeními, ale také preventivními opatřeními, na jejichž dodržování budeme z bezpečnostních důvodů dbát. Jako organizátoři doporučujeme také na využití online vstupenek, díky kterým se zamezí tvoření většího množství lidí u pokladen. Apelujeme také na využívání plateb bezkontaktní platební kartou, která je možná na hlavních pokladnách. Případná další opatření se budou odvíjet od aktuálních nařízeních v daném termínu.

 

 

 

 

 

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE:

§  Akce: PODZIMNÍ FLORA OLOMOUC 2020 – HORTIKOMPLEX 

§  Doba konání: 1. – 4. října 2020, čtvrtek - sobota 9.00 – 17.00, neděle 9.00 – 16.00.

§  Místo konání: VÝSTAVIŠTĚ FLORA OLOMOUC (Smetanovy sady, pavilóny A, E, G, H, exteriéry, Oranžerie)

§  Průchodky parkem: Průchod parkem umožněn na všech vstupech s vratnou průchodkou v ceně 200 Kč a to do 15. minut v době od 7.00 – 16.30.

§  Elektronické vstupenky budou odbavovány na pokladně v pavilonu A a na pokladně ul. Polská.

§  Vstupenky v předprodeji: https://www.flora-ol.cz/vstupenky/detail/84

ZVÝHODNĚNÉ ONLINE VSTUPNÉ

Plné vstupené:                                                      140 Kč / na místě 160 Kč

Děti 6-15 let:                                                                     70 Kč

Rodinné vstupné:                                                  280 Kč / na místě 320 Kč

Studenti/Senior nad 65 let:                         90 Kč / na místě 110 Kč

Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P:                    70 Kč (doprovod zdarma)

Školní výpravy nad 10 osob, vč. pedagog. doprovodu: 60 Kč

 

KONTAKT PRO MÉDIA

§  Kristýna Buchtová, manažerka pro marketing a propagaci

Tel: +420 731 133 790

E-mail: buchtova.kristyna@flora-ol.cz

zpět na nástěnku