Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Rolandovi

Poznejte včely zblízka – v botanické zahradě v Troji

V Botanické zahradě Praha začíná 1. června výstava Královny medu zblízka

Poznejte včely zblízka – v botanické zahradě v Troji

V Botanické zahradě Praha začíná 1. června výstava Královny medu zblízka

 

Včely jsou důležitou součástí ekosystému a života rostlin. Botanická zahrada hl. m. Prahy zahajuje panelovou výstavu, která návštěvníkům ukáže včelu medonosnou tak, jak ji neznají. Fotografie, které vznikly využitím mikrofotografické techniky skenovací elektronové mikroskopie, představí pomocí až 4000násobně zvětšených fotografií detaily ze života tohoto druhu hmyzu. Autorem snímků je fotograf a vědecký pracovník Viktor Sýkora. Výstavu doplní řada interaktivních prvků v rámci expozice Zahrada mEDU, která prošla částečnou revitalizací a nabízí návštěvníkům poznání a pobavení z oblasti života včel a medonosných rostlin. Výstava bude k vidění od 1. června až do 31. října. Jejím partnerem je společnost PENNY.

Včely jsou přirozenou součástí celého cyklu života rostlin a do botanické zahrady jednoznačně patří. Fotografická a interaktivní výstava Královny medu zblízka ještě více přibližuje včelu medonosnou jako nepostradatelného opylovače a seznamuje s jejím životem. Na jedinečných fotografiích mohou návštěvníci vidět například tisícinásobně zvětšené pylové zrno nebo detaily včelího těla, tykadlo, žihadlo, křídla. Součástí výstavy budou interaktivní prvky v rámci expozice Zahrada mEDU a po renovaci se návštěvníkům otevře i domek včelaře. Rád bych poděkoval našemu partnerovi, společnosti PENNY, která podpořila realizaci této výstavy a současně přispívá i na náš chov včel a péči o ně,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Královny medu zblízka

Od 1. června se návštěvníci botanické zahrady mohou prostřednictvím fotografických panelů na pěti stanovištích seznámit s anatomií včely medonosné. Výstava představí zajímavosti ze života včel a opylování rostlin a ukáže, jak jsou včely pro přírodu i pro nás samotné důležité. Pro pořízení fotografií bylo využito technologie skenovací elektronové mikroskopie, kdy je až několikatisícinásobně zvětšený obraz zaznamenán počítačem. Fotografie použité pro výstavu jsou dobarvené. Původní obraz z mikroskopu je vždy černobílý a všechny barvy jsou dodány uměle. Používají se na zvýraznění struktur a zásadně ovlivňují výsledný výtvarný účinek snímku. Barevné podání je tudíž zcela dílem autora a většinou neodpovídá původní barvě objektu. Autorem snímků je fotograf a vědecký pracovník z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Viktor Sýkora. Součástí výstavy jsou interaktivní prvky a rovněž herní stezka, kde si zájemci mohou prověřit svou fantazii a na fotografiích Viktora Sýkory tipovat jednotlivé části těla včely medonosné.

Zahrada mEDU pro vzdělání i odpočinek

Výstava se koná v expozici Zahrada mEDU, která vznikla z původní expozice Medonosných rostlin a včel. Ta od roku 2022 prošla revitalizací. Byly renovovány původní interaktivní prvky a vznikly zde i prvky nové. Ty seznamují zejména ty nejmenší návštěvníky hravou metodou se životem včely. Mohou si například vyzkoušet včelí taneček, samotné opylování květů nebo si prohlédnout, jak úly vypadaly v dobách našich babiček. Nově se otevře medový domek s pláství v nadživotní velikosti, kde bude možno dozvědět se zajímavosti nejen o pylu, jenž je potravou pro včely, ale i o životě včel v úlu. Součástí expozice jsou i včelí úly, které v současné době obývá osm včelstev. Dva úly u cesty jsou náhledové, to znamená, že účastníci komentovaných prohlídek a dalších vzdělávacích programů mohou za asistence průvodce nahlédnout přímo dovnitř úlu. Expozice Zahrada mEDU najde využití zejména jako prostor pro vzdělávání, ať už v rámci programů pro školy, nebo dalších workshopů a přednášek. Expozice je rovněž místem pro projekt pro seniory a mezigenerační programy Blahodárná zahrada.

Viktor Sýkora – autor fotografií

Viktor Sýkora je fotograf a vědecký pracovník, vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V současnosti pracuje na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Věnuje se volné fotografické tvorbě, mnoho let se specializuje na vědeckou fotografii a mikrofotografii. Jeho snímky byly publikovány v prestižních zahraničních periodikách (National Geographic, USA, American Photography, Photo, Scientific American, EMBO Journal, Bild der Wissenschaft atd.). Své fotografie dosud prezentoval na osmnácti samostatných výstavách v ČR a desítkách skupinových výstav, především v USA a Velké Británii. Je autorem dvou fotografických knih vydaných nakladatelstvím Academia, v roce 2009 vyšlo Tajemství rostlin a v roce 2015 Neviditelný lidský svět.

            Výstava je realizována za podpory partnera, společnosti PENNY.       

 

Otevírací doba:

Venkovní expozice: denně včetně svátků
9.00–19.00

Skleník Fata Morgana:
út–ne
9.00–19.00

Vinotéka sv. Kláry:
po–ne
10.00–19.30

zpět na nástěnku