Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Ferdinandovi

Pro zájemce o ekologické farmaření se otevírá první Farmářská škola v České republice

Přináší zcela nový koncept zemědělském vzdělávání

Pro zájemce o ekologické farmaření se otevírá první Farmářská škola v České republice

Přináší zcela nový koncept zemědělském vzdělávání

 

Praha, 12. dubna 2023

Farmaření není jen dřina, ale i poslání! A to zvláště, pokud chce člověk farmařit ekologicky
a v souladu s přírodou. Pro všechny zájemce, kteří se touží vydat touto cestou otevře letos od září svůj první ročník Farmářská škola – vyšší odborná škola zaměřená na ekologické
a biodynamické zemědělství. Přichází se zcela novým konceptem vzdělávání a v České republice
je jediná svého druhu. Velký důraz klade zejména na praktickou výuku. Studenti si v průběhu tří let vyzkouší celou škálu zemědělských prací a zároveň se seznámí s reálným fungováním přímo na jedné ze 40 vzdělávacích farem v Čechách i v zahraničí. Řada z nich následně najde v zemědělství své uplatnění. Zájemci o studium se mohou hlásit do 31. května na webových stránkách školy. Bližší informace o studiu získají také během Dne otevřených dveří, který se koná 19. dubna přímo v sídle školy ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze.

Čím se Farmářská škola liší od dosavadního způsobu vzdělávání v zemědělství?

Na rozdíl od studia na běžné zemědělské škole bude výuka probíhá přímo v provozu v reálné farmy. Chybět ale nebude ani teorie vedená zkušenými odborníky. Díky této koncepci získají absolventi reálné profesní zkušenosti již během studia a po úspěšném absolvování školy budou schopni založit a vést vlastní ekologickou farmu. Inspirací pro vznik Farmářské školy byl způsob vzdělávání v zemědělství, který už řadu let funguje zejména v Německu, Švýcarsku, Anglii a Francii.

„Farmářská škola představuje v České republice unikátní koncept, protože nabízí ucelený program praktického vzdělávání přímo na ekologických farmách, a to jak u nás, tak i v zahraničí. Chceme podporovat mladé zemědělce, aby posléze chtěli zakládat své vlastní farmy a přispět tak k obnově zdravého hospodaření, zdravé krajiny i života na venkově,“ říká Jiří Prachař, ředitel Farmářské školy.

Už zkušební provoz školy prokázal zájem o tento typ vzdělání i to, že spolupráce farmářů a studentů je oboustranně prospěšná.

 

Aktuální situace v zemědělském vzdělávání v České republice

Dle Agrární komory v zemědělství dlouhodobě chybí zhruba 4 500 farmářů a 14 tisíc sezónních pracovníků. Přitom naprostá většina absolventů zemědělských škol a učilišť do praxe nepřechází
a ani se na ni necítí připravená. V zemědělském vzdělávání u nás navíc převažuje zejména teorie
(cca 65 %) nad praxí (cca 35 %). Ta navíc často bývá naprosto oddělena od reálných zemědělských podniků.

 „Současné nové trendy, jako například ekologické a regenerativní zemědělství zůstává v těchto školách pouze okrajovou částí výuky nebo se do ní nedostane vůbec. Tento vzdělávací koncept považujeme za zastaralý a již neodpovídající potřebám žáků a současné zemědělské praxe. Farmářská škola představuje pilotní projekt a ukázku, že systémová změna v zemědělském vzdělávání je možná. Je to cesta, jak zájemcům daný obor představit prakticky, atraktivně i se zárukou vysoké odbornosti,“ vysvětluje Jiří Prachař.

 

Jak se přihlásit ke studiu?

Příjem přihlášek do prvního ročníku nové vyšší odborné školy ekologického zemědělství už běží
a zájemci se mohou hlásit až do 31. května 2023. Bližší informace o studiu a přihlašovací formulář najdou na webu https://farmarskaskola.cz/.

 

Farmářská škola pořádá pro zájemcům také Den otevřených dveří, který proběhne ve středu 19. dubna 2023 přímo v jejím sídle v prostorách Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze Ruzyni. Zájemci se mohou účastnit bezplatně i některého z ukázkových seminářů Farmářské školy pořádaných v období od dubna do června 2023.  Bližší informace najdete v přihlašovacím formuláři http://bit.ly/3zieUZE.

 

Více o Farmářské škole a jejích aktivitách se dozvíte
na jejích webových stránkách
https://farmarskaskola.cz/  
a na sociálních sítích:
Facebook: https://www.facebook.com/farmarskaskola
Instagram: https://www.instagram.com/farmarskaskola/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/farm%C3%A1%C5%99sk%C3%A1-%C5%A1kola/
Youtube AMPI (playlist Farmářské školy): https://www.youtube.com/watch?v=eIRVBpwiF8Q&list=PLeri2TtW0ykZgEu5T8SZ6_NjPZC9uz6-0

 

Kontaktní osoba pro novináře:

Klára Hrdá

Tel.: 773474606

E-mail: klara.hrda.ofi@gmail.com

zpět na nástěnku