Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Luborovi

Projekt Botanické zahrady Praha Kořeny osobností obohatili další významní sportovci

Kateřina Neumannová, Květa Pecková Jeriová a Zdeněk Pecka

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

15. září 2021

 

Projekt Botanické zahrady Praha Kořeny osobností obohatili další významní olympionici a sportovní legendy Kateřina Neumannová, Květa Pecková Jeriová a Zdeněk Pecka

V projektu trojské botanické zahrady je už 111 proslulých jmen

Stezka osobností v Botanické zahradě hl. m. Prahy je bohatší o další dva stromy a tři významná jména. Svůj strom v rámci projektu Kořeny osobností vysadily legendy běhu na lyžích a olympijské medailistky Kateřina Neumannová a Květa Pecková Jeriová. Ke druhé jmenované se při sázení připojil její manžel Zdeněk Pecka, český veslař a olympionik. Zařadili se tak k dalším 21 sportovcům, kteří již v botanické zahradě své kořeny mají. Jsou to například Věra Čáslavská, Dana a Emil Zátopkovi, Josef Masopust, Antonín Panenka, Petr Čech, Jan Železný, Barbora Špotáková, Štěpánka Hilgertová, Ester Ledecká, Adam Ondra, Josef Váňa a další. Vedle osobností sportu zanechali svou stopu v zahradě také představitelé našeho i zahraničního veřejného života, jako jsou vědci, lékaři, státníci a umělci. Kateřina Neumannová vysadila lípu kjúšúskou (Tilia kiusiana) a Peckovi břízu tuhou (Betula lenta). Dřeviny mají vazbu na kariéru těchto sportovců.

 

Kateřina Neumannová (* 1973) je bývalá česká běžkyně na lyžích a cyklistka, olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích. Získala zlatou medaili na olympijských hrách v Turíně v roce 2006, na předchozích zimních olympiádách v Salt Lake City a v Naganu nasbírala stříbrné a bronzové medaile. Je několikanásobnou mistryní světa v běhu na lyžích a držitelkou řady sportovních ocenění. Jako cyklistka se zúčastnila i letních olympijských her v Atlantě.

Květa Pecková Jeriová (* 1956) je bývalá československá reprezentantka v běhu na lyžích. Je několikanásobnou olympijskou medailistkou z let 1980 a 1984, kdy získala dvě bronzové medaile a jednu stříbrnou. Pro bronzovou medaili doběhla také na mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 1982 a je dvojnásobnou mistryní Československa. Rovněž je držitelkou Ceny Věry Čáslavské a dalších ocenění.

Zdeněk Pecka (* 1954), manžel Květy Jeriové Peckové, je český veslař, reprezentant Československa, olympionik, držitel dvou bronzových medailí z olympijských her, a to v letech 1976 a 1980. Na mistrovstvích světa získal tři stříbrné a dvě bronzové medaile.

„Velmi si vážíme toho, že paní Kateřina Neumannová, paní Květa Pecková Jeriová a pan Zdeněk Pecka se stali dalšími účastníky našeho unikátního projektu Kořeny osobností, který pokračuje i v letošním roce. Tyto sportovní legendy mají své zasloužené místo v řadě dalších významných jmen, která bychom si měli připomínat, včetně jejich úspěchů. My se o to snažíme prostřednictvím našeho projektu, v němž budeme i nadále pokračovat,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Stromy jako symboly sportovních úspěchů

Lípa kjúšúská (Tilia kiusiana), kterou vysadila olympionička Kateřina Neumannová, je vzácná lípa, vyskytující se v přírodě pouze v Japonsku, na ostrovech Kjúšú a Honšú a výjimečně také na ostrově Šikoku.  Roste v listnatých lesích, v nadmořských výškách zhruba od 100 do 600 metrů. „Tuto japonskou lípu jsme pro Kateřinu Neumannovou vybrali jako odkaz na její sportovní kariéru a úspěchy, kterých dosáhla právě v Japonsku, tedy na olympijských hrách v Naganu nebo na mistrovství světa v Sapporu,“ vysvětluje význam vybrané dřeviny Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Břízu tuhou (Betula lenta) společně vysadili bývalá běžkyně na lyžích a olympionička Květa Pecková Jeriová a její manžel a olympionik Zdeněk Pecka. Je to severoamerická bříza, která pochází z východního pobřeží Spojených států a vyskytuje se v Appalačském pohoří, ale i v nejsevernějších státech USA. Je jedním z typických druhů, který v tamní krajině na podzim vyniká zářivě žlutými listy. Pozadu nezůstává však ani kmen. Nepřipomíná totiž barvou břízu, ale spíše třešeň. „Právě v jednom z těchto nejsevernějších států – tedy ve státě New York, ve městě Lake Placid, nazvaném po stejnojmenném jezeru, získala Květa Jeriová v roce 1980 na olympijských hrách bronzovou medaili. Tento strom je tedy zároveň vzpomínkou na její olympijský úspěch,“ doplňuje Tomáš Vencálek

O projektu Kořeny osobností

Unikátní projekt Kořeny osobností vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s Darinou Miklovičovou v roce 2009, a tak již dvanáctým rokem přitahuje pozornost návštěvníků k vzácným rostlinným exemplářům z nejrůznějších koutů světa. Díky jejich vysazování nejvýznamnějšími českými i zahraničními osobnostmi 20. a 21. století se podařilo výrazně zvýšit zájem široké veřejnosti o cenné rostliny, dřeviny a stromy a trojskou botanickou zahradu celkově.

 

Do projektu Kořeny osobností se zapojilo již 111 významných jmen z řad umělců, sportovců, vědců, státníků či myslitelů i představitelů charity. Vedle objevování vzácných rostlin si návštěvníci botanické zahrady mohou připomenout velké příběhy jejich patronů, mezi kterými jsou například prezident Václav Havel, Jeho Svatost 14. dalajlama, sir Nicholas George Winton, světoznámý španělský obuvník českého původu Manolo Blahník, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, držitel Oscara Miloš Forman či jeden z největších Čechů – Jára Cimrman.

Součástí projektu je i putovní fotografická výstava Kořeny osobností, která jej monitoruje od počátku do současnosti. Cestuje po celé České republice. Až do 30. září 2021 je k vidění v parku Na Pankráci v Praze 4, odkud se v říjnu přemístí na Mariánské náměstí, tedy před Magistrát hl. m. Prahy.

 

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

 

zpět na nástěnku