Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Rolandovi

Projekt trojské botanické zahrady Kořeny osobností se v srpnu představuje u Národního divadla

Po celý srpen bude k vidění na náměstí Václava Havla

Projekt trojské botanické zahrady Kořeny osobností se v srpnu představuje u Národního divadla

Fotografická výstava k unikátnímu projektu Botanické zahrady hl. m. Prahy Kořeny osobností opět zavítala do centra Prahy. Po celý srpen bude k vidění na náměstí Václava Havla, tedy na piazzettě Národního divadla. Prostřednictvím fotografií se Pražané a turisté, kteří přes piazzettu procházejí, seznámí s významnými osobnostmi nejen ze světa umění, které má ve „zlaté kapličce“ svůj domov, ale i s věhlasnými jmény z prostředí vědy, sportu, veřejného života. Za 13 let se projektu botanické zahrady zúčastnilo již 113 osobností, jako je právě prezident a dramatik Václav Havel, operní pěvkyně Soňa Červená nebo filmoví režiséři Jiří Menzel a Miloš Forman. V roce 2022 se připojil nejznámější český mořeplavec Richard Konkolski, který jako první Čech obeplul celý svět. Přibudou ale i další významná jména. S projektem samotným se zájemci mohou seznámit přímo v trojské botanické zahradě.

Unikátní projekt Kořeny osobností, který ve spojení s významnými jmény upozorňuje na vzácné a ohrožené rostliny a světové rostlinné bohatství, vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy a Dariny Miklovičové v roce 2009. „Již 13 let a 113 významných osobností, to je bilance našeho projektu Kořeny osobností. Nechybí proslulí vědci, lékaři, státníci, filmaři, sportovci a umělci. Náš projekt upomíná na význačná jména a velké osobnosti a současně upozorňuje na nutnost ochrany a zachování rostlinných druhů. Děkuji Národnímu divadlu za spolupráci možnost představit náš projekt právě v blízkosti jeho historické budovy, která je sama o sobě největším symbolem národního umění a hrdosti,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.


Mezi ty, kteří se do projektu Kořeny osobností zapojili, dále patří zpěvačka Lucie Bílá, houslista Pavel Šporcl, významní čeští sportovci, jako je Josef Masopust, Věra Čáslavská, Jan Železný, Štěpánka Hilgertová, nebo proslulí čeští filmaři Mirolav Ondříček, Jan Svěrák a Otakar Vávra. Své stopy tu zanechala i největší jména české medicíny – Bohdan Pomahač, Jan Pirk, Josef Koutecký a přední čeští neurochirurgové Benešovi. Své rostlinné chráněnce vysadily rovněž osobnosti mezinárodního významu, jako je sir Nicholas Winton, Madeleine Albrightová nebo Jeho Svatost 14. dalajlama.

 

V roce 2021 obohatili projekt Kořeny osobností oceňovaná novinářka a spisovatelka Lída Rakušanová, olympionička a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, olympijská legenda běhu na lyžích Květa Pecková Jeriová spolu s manželem, veslařem a olympijským medailistou Zdeňkem Peckou, nebo držitel Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě, biolog, profesor Jiří Friml.

 

Návštěvníci botanické zahrady se s největšími postavami 20. a 21. století ve spojitosti se vzácnými a ohroženými zástupci rostlinné říše mohou seznámit prostřednictvím Stezky osobností, jež je provede celým trojským areálem včetně skleníku Fata Morgana. Projekt Kořeny osobností bude pokračovat i v roce 2022.

 

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

 

 

zpět na nástěnku