Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Ferdinandovi

Rozárium olomouckého Výstaviště Flora vzkvétá již 50 let

Unikátní areál rozária je součástí botanické zahrady, která je pod správou Výstaviště Flora Olomouc

Místo městské skládky tisíce keřů růží. Rozárium olomouckého Výstaviště Flora vzkvétá již 50 let
V dávné minulosti to býval ostrov na předměstí Olomouce, v 19. století zde architekti plánovali sad a stavbu skleníků, byla tu ale i skládka odpadků. Od roku 1972 však těmto místům vládnou růže. Olomoucké rozárium na třídě 17. listopadu slaví letos 50. výročí založení, jeho oslavy budou součástí festivalu a výstavy Vyznání růžím, jenž se koná od 24. do 26. června.
Unikátní areál rozária je součástí botanické zahrady, která je pod správou Výstaviště Flora Olomouc. Leží nedaleko historického centra Olomouce u Bezručových sadů, od nichž ho odděluje Mlýnský potok. Milovníci růží sem díky velkolepé a cenné kolekci této královny květin míří už od roku 1972.
„Ve starých dobách se v těchto místech nacházelo předměstí Olomouce. Celá oblast tvořila jakýsi ostrov obtékaný ze všech stran vodou. Po jižním a východním okraji tekla Střední Morava v místech, kde se nyní nacházejí tenisové kurty. Podle dobového plánu z roku 1862 zde byla plánována sadovnická úprava a stavba skleníků,“ popisuje Jozef Laššák ve výroční zprávě Památkového ústavu v Olomouci za rok 1999. U vzniku rozária stál před 50 lety kromě Výstaviště Flora Olomouc také Rosa Klub Českého zahrádkářského svazu. Budování areálu o rozloze 3,5 hektaru zabralo na počátku 70. let 20. století dva roky. Území, na němž se rozkládá, sloužilo také jako městská deponie odpadků. Za časů olomoucké barokní pevnosti ovšem šlo o takzvané pevnostní koliště – to jest venkovní část hradeb, plochý val na vnější straně hradebního příkopu. Hmatatelnou předzvěstí připravovaného rozária byla výstava také Flora Olomouc v roce 1971. Právě tehdy její pořadatelé pro výstavnické účely podle Laššáka poprvé využili území sousední Korunní pevnůstky. Mimo jiné zde vznikly upravené trávníky se záhony bylin.
„Pro výstavu Flora 1971 se mohlo výstaviště rozšířit z Bezručových sadů ještě na část Korunní pevnůstky, později v roce 1972 překročilo starobylý hradební val z časů Marie Terezie z 18. století do prostoru někdejšího pevnostního koliště, kde bylo založeno tříhektarové rozárium. Projektoval ho architekt Emil Zavadil,“ potvrzuje historik a znalec Olomouce Milan Tichák v knize Rozkvetlé půlstoletí: Flora Olomouc 1958 – 2008. Kvalitní architektura i nedávná rekonstrukce I díky své kvalitní architektuře je olomoucké rozárium dodnes výjimečné. Pražský architekt Emil Zavadil pro tuto netradiční růžovou zahradu zvolil koncept přísně geometrických betonových polí. Celý prostor současně evokuje na vodní hladině plující ledové kry, z nichž vykvétají růže. Olomoucké rozárium tak právem patří mezi významné objekty moderní zahradní architektury ve střední Evropě.
 
„V roce 2016 bylo rozárium díky významné finanční podpoře Statutárního města Olomouc zrekonstruováno, jeho současná moderní podoba je dílem zahradního architekta Zdeňka Sendlera. Nejen pro Olomoučany dnes rozárium představuje úžasnou oázu klidu a prostor pro relaxaci,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.
Hlavní role však v rozáriu vždy patřila jedinečné kolekci růží, Olomouc se díky ní už před desítkami let podílela na vzniku nových odrůd této květiny. Dokládá to i katalog růží vydaný v roce 1982.
„Dokladem vysoké úrovně olomouckého rozária je rozhodnutí Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích, kterým bylo zvoleno za místo uznávacího řízení nových odrůd,“ zaznamenali před čtyřiceti lety autoři katalogu.
Vysokou úroveň si zdejší kolekce růží pod správou Výstaviště Flora Olomouc udržela až do současnosti, navíc se ji stále daří rozšiřovat. Návštěvníci tu dnes zásluhou zahradníků v čele s vedoucím oddělení botanické zahrady, rozária a Bezručových sadů Jiřím Malaskou najdou téměř 3 500 keřů, jež reprezentují zhruba 900 odrůd růží. Díky této unikátní sbírce je tak olomoucké rozárium – i padesát let od svého vzniku – druhým největším rozáriem v České republice.
Oslavy jeho letošního výročí budou jedním z hlavních motivů letošního ročníku festivalu Vyznání růžím. Jeho součástí je také bohatý program pro všechny generace, dílničky i zážitky pro děti, koncerty, gastrozóny, degustace vín, trhy či floristické show a aranžmá.


Vyznání růžím se koná od pátku 24. do neděle 26. června, vstupenky jsou již v prodeji na webu Výstaviště Flora Olomouc. Samotný areál rozária budou během akce zdobit tisíce keřů růží v plném květu, návštěvníci se tak mohou těšit na neopakovatelnou atmosféru, která doplní skutečně bohatý program festivalu. Snadno si v něm vyberou zástupci všech věkových kategorií. Na akci mohou navíc všichni strávit opravdu celý den, o zábavu bude v pátek i v sobotu postaráno až do 22. hodiny

zpět na nástěnku