Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Markovi Markusovi

Šeřík z venku do vázy? Ale jistě!

Snad každý v dětství přinesl své mamince ulámané haluze šeříku, který ho zlákal svou barvou, vůní a jistě i časností květu. Ve váze však nic moc nevydržel. Proč nevydržel a jak na to, aby venku nasbíraný šeřík vydržel a byl tak platným materiálem pro floristickou praxi?

Syringa vulgaris – šeřík obecný, ve všech svých tvarových a barevných kultivarech je keř. Keř kvetoucí na jednoletém dřevě. To znamená, že vykvete prut, který loni narostl. Pro floristu toto nese zásadní informaci. Šeřík bude mít vždy ve váze vyzrálé dřevo. Dřevo, které se dá tvrdostí přirovnat k habru, nebo buku.

Nejdůležitější u dřevnatých stonků řezaných květin je zachování a podpoření kořenového vztlaku. Je to tlak, který je vyvolán vyšším vodním potenciálem mimo stonek (cévní svazky). Voda se tak tlačí do rostlinného těla, aby vyrovnala koncentraci rozpuštěných látek. Odborně se tento jev nazývá osmotický tlak a je to právě ten, který umí zajistit cestu vody až do poslední buňky rostliny. Osmotický tlak je, krom koncentrace rozpuštěných látek (roztoku) a na druhé straně vody (rozpouštědla), ovlivněn i teplotou vody.

Z těchto poznatků lze dedukovat vlastně jednoduché rady pro základní ošetření řezaného nerychleného šeříku.

V první řadě zapomeňte na kladivo a pochybnou radu, že se má stonek rozmlátit na padrť. Pokud by to fungovalo, věřím, že by každý zahradník rouboval kladivem.

Šeřík zbavíme nových letorostů. Nově narůstající zelené větvičky berou příliš vody žádanému květu. Menší můžeme zachovat.

Připravíme si vázu s výživou. Osobně používám výživu pro podporu dozrávání pletiv. Do vázy nalijeme vodu o teplotě kolem 35 °C (teplá voda příznivě ovlivňuje osmotický tlak)

Šeřík seřízneme ostrým nožem šikmým rovným řezem. Kdo zná techniky roubování, tak se jedná o kopulační řez. Takto seřízlý stonek vložíme do připravené vázy s vodou.

Čím kratší stonek, tím lehčí cesta vody ke květu.

Výživa by měla trvat minimálně 24 hodin, než budeme s květy dál pracovat.

Vyživený šeřík pak lze zpracovávat i na květinové šperky, svatební dekorace a vypichované dekorace.

Z vlastní praxe mohu vylíčit historku, kterak dobře vyživený nerychlený šeřík vydržel přes týden v aranžovací hmotě. Hmota byla dobře zásobovaná vodou a tak mohl vesele vegetovat.

Pokud si uvědomíme původ a nároky rostlinného materiálu, se kterým chceme pracovat, je pak jednoduché správně jej ošetřit.

Diskuze k tématu


zpět na nástěnku