Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Markétě, Markytě, Perle

Slovensko má svou lípu v Botanické zahradě Praha, vysadila ji prezidentka Zuzana Čaputová

Botanická zahrada hl. m. Prahy rozšiřuje svůj unikátní projekt Kořeny osobností a Stezku osobností. Mezi stromy významných osobností z řad vědců, státníků, myslitelů, umělců, sportovců, ale též válečných veteránů nově přibyl i národní strom Slovenské republiky – lípa srdčitá.

Ta je již 122. stromem v projektu Kořeny osobností. Za Slovensko se sázení ujala prezidentka Zuzana Čaputová během své poslední státní návštěvy České republiky. Lípa srdčitá (Tilia cordata) je národním stromem slovanských národů od Všeslovanského sjezdu v Praze v roce 1848. Povědomí o jejím kulturním, mytologickém, ale i praktickém významu je ve střední Evropě bez nadsázky silně zakořeněno. Je tak stromem Slováků i Čechů. Slavnostní vysazení národního stromu Slovenské republiky v botanické zahradě v Troji proběhlo 12. června.

Projekt Kořeny osobností dosáhl v roce 2024 nové úrovně. Kromě významných osobností budou v naší zahradě vysázeny i významné národní stromy. Asi nešlo začít jiným stromem, než je strom Slovanů, a to je lípa. Velmi mě těší, že vysazení národního stromu Slovenské republiky se ujala paní prezidentka Zuzana Čaputová. Je pro nás velká čest přivítat ji v naší zahradě během její poslední státní návštěvy,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

O projektu Kořeny osobností

Unikátní projekt Kořeny osobností vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s Darinou Miklovičovou v roce 2009, a tak již patnáctým rokem přitahuje pozornost návštěvníků k vzácným rostlinným exemplářům z nejrůznějších koutů světa. Díky jejich vysazování nejvýznamnějšími českými i zahraničními osobnostmi 20. a 21. století se podařilo výrazně zvýšit zájem široké veřejnosti o cenné rostliny, dřeviny a stromy a trojskou botanickou zahradu celkově. Do projektu Kořeny osobností se zapojilo již 122 významných jmen z řad vědců, státníků, myslitelů, umělců, sportovců, ale též válečných veteránů či představitelů charitativních organizací. Vedle objevování vzácných rostlin si návštěvníci botanické zahrady mohou připomenout velké příběhy jejich patronů, mezi nimiž jsou například prezident Václav Havel, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, Jeho Svatost 14. dalajlama, sir Nicholas George Winton, světoznámý španělský obuvník českého původu Manolo Blahník, držitel Oscara Miloš Forman či jeden z největších Čechů – Jára Cimrman.

zpět na nástěnku