Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Rolandovi

Světový unikát na výstavě Živé pasti v Olomouci

Masožravá rostlina objevená českými vědci je vůbec poprvé veřejně k vidění

Světový unikát na výstavě Živé pasti v Olomouci. Masožravá rostlina objevená českými vědci je vůbec poprvé veřejně k vidění

 

Jde bez nadsázky o světovou premiéru. Vůbec poprvé může veřejnost na vlastní oči spatřit nově objevený druh masožravé rostliny. Láčkovku stydlivou pro lidstvo v pralesích na Borneu objevili vědci z olomoucké Univerzity Palackého, doposud ale nebyla nikde vystavena. Změnila to až aktuální výstava Živé pasti 2023 ve sbírkových sklenících, které v Olomouci ve Smetanových sadech spravuje Výstaviště Flora Olomouc.

Velice děkujeme Univerzi Palackého v Olomouci za zapůjčení tohoto celosvětového unikátu na výstavu Živé pasti 2023. Těší nás, že se právě olomoucké sbírkové skleníky se svými cennými botanickými sbírkami oficiálně staly prvním místem na světě, kde může veřejnost láčkovku stydlivou spatřit na vlastní oči. Vystavená rostlina je jedním z pouhých dvou exemplářů, které mají nyní naši vědci mimo pralesy Bornea k dispozici,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Domovinou láčkovky stydlivé (Nepenthes pudica) jsou těžce přístupné pralesy Bornea. Teprve v loňském roce ji vědecky popsali odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Ľuboš Majeský a Martin Dančák. Vědci z olomoucké Přírodovědecké fakulty ji navíc i objevili, když v roce 2012 vedli mezinárodní tým odborníků při expedici na Borneu.  

„Je to botanický unikát celosvětového formátu. Ve světě a především v Americe její objev údajně vzbudil mezi odborníky velkou pozornost. Svému odhalení dlouho unikala nejspíše nejen díky tomu, že žije v těžce přístupných lokalitách, ale i tím, že jako jediná láčkovka tvoří nečekaně své pasti i pod zemí,“ uvedl Pavel Souček, vedoucí sbírkových skleníků na Výstavišti Flora Olomouc.

Podzemní pasti láčkovky stydlivé měří až jedenáct centimetrů, loví do nich především mravence, roztoče anebo brouky.

Letošní novinka: cestopisná přednáška plná zážitků z dobrodružné expedice

 

Láčkovku stydlivou si návštěvníci prodejní výstavy Živé pasti mohou prohlédnout každý den od 9 do 18 hodin. A to do pouze do neděle 4. června, kdy výstava končí. Ve sbírkových sklenících tento unikát chrání vitrína a také nepřetržitý dohled pracovníků Výstaviště Flora Olomouc.

 

Nejde ovšem o jediný exponát výstavy. K vidění jsou také masožravé rostliny, jež rostou v České republice ve volné přírodě, vzácné „masožravky“ ze Stolových hor Venezuely či mucholapka podivná, která kořist polapí v desetinách vteřiny.

 

Vstupenky na výstavu Živé pasti 2023 jsou již k dostání na webu olomouckého výstaviště a také přímo ve sbírkových sklenících. Letos je v ceně i vstup na jedinečnou cestopisnou přednášku plnou zážitků a fotografií z dobrodružné expedice za masožravými rostlinami z Bornea a Filipín. Z té se před časem vrátila zkušená pěstitelka masožravých rostlin Markéta Aubrechtová, s níž Výstaviště Flora Olomouc při pořádání výstavy Živé pasti spolupracuje.

 

Přednáška – koncipovaná jako cestopis – se uskuteční v sobotu 3. června v 18 hodin v oranžerii ve Smetanových sadech. Jako vstupenka poslouží lístek na výstavu Živé pasti 2023.

 

„Připravené je promítání fotografií a videí z cesty i ukázky masožravek rostoucích přímo v přírodě. A to včetně kriticky ohrožených druhů, kterých ve volné přírodě rostou poslední řádově desítky kusů. Přidáme i povídání o náročné cestě, která předchází tomu spatřit tyto rostliny na vlastní oči. Od cesty džunglí ve stoprocentní vlhkosti ve 30 stupních až po vrcholné lezení na skalách ve výšce 2500 metrů nad mořem za nepřetržitého deště v pěti stupních Celsia. K tomu všudypřítomné pijavice anebo přebrodění desítek řek v džungli. To vše desítky kilometrů od civilizace,“ popisuje Markéta Aubrechtová.

 

Ta tak letošní ročník výstavy Živé pasti obohatila i o výstavu velkoformátových fotografií řady vzácných masožravých rostlin pořízených právě na expedici. Nechybí na nich ani masožravé liány, které mohou dorůstat délky mnoha metrů. „Jejich pasti dokážou pozřít dokonce i obratlovce,“ doplnila Markéta Aubrechtová.

 

Mít doma vlastní masožravou rostlinu? Je to možné, výstava je prodejní

 

Na výstavě budou k vidění také mnohaleté vzrostlé exempláře špirlic, velký sortiment mexických tučnic či rosnatek. Letos se návštěvníci budou moci pokochat také širokým sortimentem vzácných masožravek rodu Heliamphora ze Stolových hor Venezuely.

 

Výstava Živé pasti 2023 je prodejní, lidé ve sbírkových sklenících kromě samotných masožravých rostlin získají cenné rady pro jejich pěstování.

 

Nejde však o jedinou výstavu, na níž Výstaviště Flora Olomouc s Markétou Aubrechtovou spolupracuje. Letos na podzim – konkrétně od 21. 10 do 5. 11. – se lidé mohou v olomouckých sbírkových sklenících těšit na výstavu orchidejí a tropických rostlin s názvem Klenoty pralesa.

 

Nejbližší akcí, kterou Výstaviště Flora Olomouc chystá po výstavě Živé pasti, je pak festival Vyznání růžím, který se koná od 10. do 11. června v areálu olomouckého rozária. Zdobit ho budou tisíce keřů růží v plném květu i jedinečné floristické aranžmá. Připraven bude také bohatý program včetně koncertů i aktivit pro děti.

 

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy 2023

 

 

28. 5. – 10. 9.

Hudební procházky – nedělní podvečery ve společnosti klasické hudby

Uklidněte mysl a zažijte nedělní podvečer s hudební kulisou v krásném prostředí botanické zahrady. Každou neděli od 28. 5. do 10. 9. máte možnost vychutnat si kouzelné chvíle za tónů klasické hudby pod širým nebem, obklopeni zelení a pestrobarevnými květy. Na programu budou díla hudebních velikánů, jako je B. Smetana, A. Dvořák, W. A. Mozart, G. Verdi a další, a to v podání komorních hudebních těles. Hudební podvečery se konají v Ornamentální zahradě každou neděli od 17 hodin.

1. 6. – 5. 10.

Kurátorské provázení

Kurátoři Botanické zahrady Praha vás opět zvou na prohlídky jednotlivých expozic. V rámci těchto procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Prohlídky probíhají ve vybrané čtvrtky od června do října vždy od 17.00. Prohlídka je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady.

 

16.25. 6.

Výstava bonsají a Festival japonské kultury

Nenechte si ujít přehlídku bonsají od předních pěstitelů z Čech i ze zahraničí. Připravujeme pro vás také bohatý víkendový program. Zažít Japonsko a poznat japonskou kulturu můžete o víkendu 17.–18. 6. V průběhu dalšího víkendu 24.–25. 6. se uskuteční přehlídkové trienále, které v Česku jednou za tři roky prezentuje nejlepší bonsaje z Česka, Polska a Německa.

14. 7. – 30. 9.

Výstava Czech Nature Photo

Ve spolupráci s Czech Photo Centre jsme pro vás vybrali ty nejlepší fotografie rostlinného světa z minulých ročníků této prestižní soutěže, která od roku 2017 představuje fascinující snímky přírody celého světa pořízené českými a slovenskými fotografy. Výstava bude k vidění v prostorách nově vybudovaného návštěvnického centra v srdci zahrady při příležitosti jeho otevření pro veřejnost.

 

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).

Novinky a další informace najdete také na

https://www.botanicka.cz/

zpět na nástěnku