Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Markétě, Markytě, Perle

Trojská botanická zahrada slavnostně otevřela moderní vstupní areál.

V trojské botanické zahradě dnes proběhlo slavnostní otevření nového bezbariérového vstupu od zahrad trojského zámku. Návštěvníci se tak po letech dočkali moderního objektu dle návrhu´profesora architekta Ladislava Lábuse. Patrony nového vstupu se staliherečky z jednoho z nejúspěšnějších seriálů současnosti Slunečná Eva Decastelo, Martina Preissová, Regina Řandová a Dana Batulková spolu s hercem Janem Potměšilem. Veřejnost se může těšit na pohodlný vchod přímo ze zastávky MHD Kovárna a na nové pokladny.

TISKOVÁ ZPRÁVA

23. září2020

 

Trojská botanická zahrada slavnostně otevřela moderní vstupní areál

Návštěvníci vejdou do zahrady bezbariérovým vstupem přímo ze zastávky MHD

Otevírací dobazáří–říjen:

 

Venkovní expozice a bistro Botanická na talíři:

denně včetně svátků
9.00–19.00

 

Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–19.00

 

Vinotéka sv. Kláry

po–pá

13.00–20.00

so–ne, svátky
11.00–20.00

 

 

Nový vstup do jižní části zahrady vznikl na základě projektu z ateliéru architekta Ladislava Lábuse. Nachází se u důležitého dopravního uzlu, u křižovatky mezi zdí vinice sv. Kláry a trojského zámku. „Nová budova pokladny je zasazená citlivě pod úroveň terénu. Umístěním celého objektu pod zem jsme dosáhli minimálního narušení krajinného rázu památkově chráněné vinice sv. Kláry. Návštěvníci zde naleznou jak nové pokladny, tak i toalety včetně bezbariérové. Zároveň se jim otevírá pohodlná cesta k viničnímu sklepu s expozicí výroby vína i k vinotéce sv. Kláry a dále do Ornamentální zahrady,uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

„Mám obrovskou radost, že se nám podařilo postavit takto architektonicky zajímavý a citlivý nový vstup do Botanické zahrady Praha. Věřím, že návštěvníci botanické zahrady ocení, že přímo před vstupem se nyní nachází zastávka MHD,a že je vstup plně bezbariérový,“říká náměstek primátora Petr Hlubuček.

 

Slavnostní otevření nového vstupu proběhlo dne 23. září na vinici sv. Kláry

Symbolického přestřižení pásky se ujali ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy Bohumil Černý, náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček, autor návrhu architekt Ladislav Lábus spolu s patrony nového vstupu, jimiž se staly známé herečky z populárního seriálu Slunečná, Eva Decastelo, Martina Preissová, Regina Řandováa Dana Batulkováa oceňovaný herec Jan Potměšil. Poslední jmenovaný spojil své jméno s trojskou botanickou zahradou v předchozích letech už několikrát. V roce 2010 vysadil v rámci projektu Kořeny osobností jménem všech vozíčkářů strom v blízkosti skleníku Fata Morgana. Pro tento projekt otevřel v roce 2018 spolu s dalšími osobnostmi Stezku osobností, která vzniká výsadbou stromů nejvýznamnějšími osobnostmi 20. a 21. století. Byl taktéž patronem výstavy pro všechny smysly.

 

Nový vstupní areál je součástí proměny a modernizace botanické zahrady

Nové vstupní prostory v jižním cípu vinicetvoří poslední část soustavy spojovacích cest napříč zahradou, budované v posledních letech, která zpřístupňuje areál i pro lidi se specifickými potřebami a rodiny s malými dětmi a kočárky. „Součástí této proměny byla i úprava viniční zdi a vybudování průchodu mezi vinicí sv. Kláry a Ornamentální zahradou, dokončeného
v loňském roce. Nové vstupní prostory se stanou důstojným přivítáním návštěvníků vcházejících do prostoru zelené oázy, jakou zahrada bezesporu je,“
říká Václav Jůzko, vedoucí stavebního oddělení Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Autorem projektu nového vstupního areálu je profesor architekt Ladislav Lábus, který se řadí
mezi přední osobnosti české architektury. Kromě architektury se věnuje i pedagogické činnosti aod roku 2002 je profesorem na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Mezi jeho nejznámější realizované projekty patří rekonstrukce vily Lídy Babkové - Baarové z roku 2008 nebo Hanspaulka Nové Vily z roku 2009. Od roku 2014 je držitelem ceny Ministerstva kultury
za architekturu.

 

Botanická zahrada všemi smysly i bez bariér

Botanická zahrada hl. m. Prahy se dlouhodobě věnuje tématu zpřístupnění expozic široké veřejnosti, tedy i návštěvníkům se specifickými potřebami. V loňském roce úspěšně zakončila mezinárodní projekt financovaný z evropského programu Erasmus+ s názvem Botanical Garden: COME IN! VSTUPTE! KOM IN! WEJDŹ! GYERE BE! Během tří let díky tomuto programu vznikla putovní výstava pro všechny smysly a tištěná metodika s online verzí ve čtyřech jazykových mutacích mapující téma přístupnosti v botanických zahradách.

Ani po úspěšné mezinárodní konferenci, která projekt fakticky uzavírala, aktivity cílené
na nejširší veřejnost a komfortní bezbariérový přístup do zahrady neustaly, ačkoliv to v době, kdy se v zahradě realizuje několik velkých staveb, nebylo jednoduché.

V současné době je možno do zahrady vstoupit novým bezbariérovým vchodem Kovárna, který, jak doufáme, přispívá k většímu komfortu našich návštěvníků. Botanická zahrada Praha patří dlouhodobě k organizacím, které věnují pozornost návštěvníkům se specifickými potřebami. O tom, že to dělá poctivě a s velkým nasazením, svědčí i fakt, že tříletý mezinárodní projekt vztahující se k tématu přístupnosti botanických zahrad byl nominován na Cenu Domu zahraniční spolupráce v rámci programu Erasmus+,zmínila Jarmila Skružná, vedoucí oddělení etnobotaniky a prezentace botaniky.

 

 

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy

září–listopad 2020

 

                                                                      

Pravidelné nedělní komentované prohlídky expozice výroby vína

Pokud vás zajímá, jak vzniká víno v botanické zahradě, využijte možnosti komentované prohlídky expozice výroby vína v místním sklepě. Prohlídky se konají každou neděli vždy v 13.00, 15.00, 17.00 hodin, sraz zájemců je v daný čas u pokladny Kovárna. Do zázemí sklepa pod vinicí sv. Kláry se podíváte ve skupině max. 15 osob. Vstupenky zakoupíte přímo v pokladně. V ceně 300 Kč/osoba je vstup do venkovních expozic, hodinová prohlídka expozice výroby vína s průvodcem a degustace dvou vzorků. Pokud byste se chtěli v rámci prohlídky zahrady vypravit i do skleníku Fata Morgana, zaplatíte 350 Kč/osoba. Rezervace předem je nutná pouze pro skupiny nad 10 osob nebo v případě zájmu o prohlídku v anglickém jazyce. Vstupenky si můžete zakoupit také předem, mají platnost jeden rok od data nákupu.

 

 

Jehličnany

venkovní expozice, Fata Morgana

Prodlouženo do 27. 9.

Projděte se zahradou po stezce, která vám představí významné exempláře sbírky jehličnanů. Severní část zahrady včetně arboreta nabídne převážně severoamerické a asijské druhy, Ornamentální zahrada přiblíží sadovnické využití jehličnanů, specifické uplatnění těchto dřevin uvidíte v Japonské zahradě. S tropickými a subtropickými druhy se seznámíte ve skleníku
Fata Morgana a v expozici Svět sukulentů. Ve vybraných částech zahrady vás čekají ukázky šišek, jehlic, ale i kmenů a jejich řezů včetně názorných kreseb. To vše doplní velkoformátové fotografie. Děti výstavou provede Čtyřlístek, spolu s ním mohou vyřešit soutěžní kvíz a získat odměnu.

 

Bonsaje v srdci Evropy
2.–11. 10.
Japonská zahrada

V krásném prostředí Japonské zahrady se budou prezentovat vystavovatelé z Německa, Slovenska a České republiky. Návštěvníkům přiblíží již tradičně nejen asijské umění tvarování stromů, ale i další kulturní tradice Japonska a Číny.Letošní novinkou je možnost zakoupení vybraných exponátů po skončení výstavy. Akce proběhne pod záštitou japonského velvyslanectví, které v tomto roce slaví 100. výročí diplomatických vztahů s Českou republikou. Výstava včetně doprovodného programu je organizována v úzké spolupráci s Českou bonsajovou asociací a Česko-japonskou společností.

 

Dýňový podzim
16. 10. – 1. 11.
Ornamentální zahrada

Tématem letošního Dýňového podzimu je svatba. Dýňový ženich a nevěsta vás zavedou na místa v zahradě, kde se skutečně odehrávají svatební obřady. Obdivovat můžete pokrmy připravené na svatební hostinu nebo dýňové lože pro novomanžele.

Dýňové slavnosti
17.–18. 10.

Ornamentální zahrada

Celý víkend bude patřit dýňovým pochoutkám. Přijďte s rodinou ochutnat dýňovou polévku, smoothie a další dobroty a tak společně s námi přivítat podzimní čas. Pro děti zde bude připraven zábavný program.

 

Halloween
31. 10.

Stráň

Strašidelná výzdoba, dýňové občerstvení a program pro děti. To vše najdete u nás na svátek Všech svatých. Celý den završí v 18 hodin tradiční průvod zahradou se světélky a lampiony.

 

Svatomartinský přípitek
11. 11.

Vinice sv. Kláry

Sněhovou nadílku zaručit nemůžeme, ale zásobu mladých vín a možnost připít si už před polednem, to zařídit umíme. V 11 hodin otevřeme na terase vinotéky první vína ročníku 2020 a zjistíme, jak se vydařil. Vinice v podzimních barvách a bílý kůň dotvoří atmosféru.

 

 

Kořeny osobností

Už více než stovka osobností poctila v uplynulých jedenácti letech Botanickou zahradu hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké. I v roce 2020 přibývají do projektu zajímavé a významné osobnosti, které své jméno spojí s rostlinnými poklady naší botanické zahrady: cestovatelská dvojice Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka, judista Lukáš Krpálek a další.

 

Putovní výstava Kořeny osobností:

2.9. – 30.9.2020: Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

2.10. – 29.10.2020: Kladno

2.11. – 29.11.2020: Slaný

 

 

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook a Instagram).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

 

 Navštěvujete Pražskou botanickou zahradu v Troji?

 

Pro více informací prosím kontaktujte:

Mgr. Klára Hrdá

tisková mluvčí

e-mail: klara.hrda@botanicka.cz, mobil: 731 413 517

 

Darina Miklovičová

PR manažerka pro externí komunikaci                                      

e-mail: darina.miklovicova@gmail.com, mobil: 602 200 445

 

 

 

 

Hlasování

Hlasování stále probíhá

Hlasovat je možné až po přihlášení


zpět na nástěnku