Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Ferdinandovi

Unikátní tropický skleník Fata Morgana v Troji opět přivítá návštěvníky

Skleník Fata Morgana se otevře v úterý 25. května

TISKOVÁ ZPRÁVA

21. května 2021

 

Unikátní tropický skleník Fata Morgana v Troji opět přivítá návštěvníky

Od příštího týdne bude možné navštívit vnitřní expozice botanické zahrady. Skleník Fata Morgana se otevře v úterý 25. května

Botanická zahrada hl. m. Prahy přináší svým příznivcům skvělé zprávy. Kromě venkovních expozic, které jsou přístupné už od dubna, se opět pro veřejnost otevírají vnitřní expozice a s nimi i tropický skleník Fata Morgana, který patří mezi evropské unikáty. Návštěvníci se tak zase mohou těšit na procházku tropickým rájem. Během období, kdy skleníky byly nepřístupné, prošly expozice řadou změn. Největší nastala v expozici tropické flóry Jižní Ameriky, kde staré a rozpadající se dřevěné kmeny byly nahrazeny padlými kmeny vytvarovanými z betonu. Na nich už se začínají rozrůstat vzdušné zahrádky z bromélií, kapradin, anturií, orchidejí a dalších rostlin. Fata Morgana si pro návštěvníky nachystala i kvetoucí překvapení. Lidé se do skleníku dostanou zcela novým vstupním areálem, ve kterém bude v brzké době otevřena i restaurace. V jeden okamžik může Fatu Morganu navštívit 100 osob. K prohlídce zvou i další vnitřní expozice botanické zahrady, tedy Svět sukulentů nebo skleníček Emei Shan, který představuje flóru Číny.

 

Celý areál Botanické zahrady hl. m. Prahy byl na základě nařízení vlády České republiky uzavřený od 18. prosince 2020. Venkovní expozice jsou otevřené od 12. dubna 2021. „Už šestnáct let je tropický skleník vybudovaný na prosluněné trojské stráni chloubou trojské botanické zahrady. Uplynulé období bylo od slavnostního otevření v roce 2004 tím nejdelším, kdy byl skleník Fata Morgana dlouhodobě nepřístupný pro veřejnost. Uzavřený byl navíc i v době, kdy se pravidelně konají oblíbené akce, jako je výstava orchidejí či exotických motýlů. Ta nakonec bude uspořádána od 9. června. Na orchideje se návštěvníci mohou těšit na podzim. Rád bych ale všechny pozval i do naší expozice Svět sukulentů nebo skleníčku Emei Shan, ve kterém zájemci najdou zázvory, kapradiny a další trvalky Číny,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

„Za zřizovatele, tedy pražský magistrát, musím říci, že nás nesmírně těší, že návštěvníci opět budou moci zavítat do exotických prostor skleníku Fata Morgana. A mají se skutečně na co těšit. Botanická zahrada navíc naplánovala všechny oblíbené akce, které se ve skleníku každoročně konají, takže o ně zájemci nepřijdou. Období uzavření posloužilo k dokončení stavebních prací a úprav a příchozí tak nyní mohou plně využít nový moderní vstupní areál, který je bezbariérový a zahrnuje i restauraci, jež zatím v botanické zahradě chyběla,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček (STAN).

 

Nové vzdušné zahrádky ve Fata Morganě

Ve skleníku Fata Morgana během uzavření proběhlo několik rekonstrukcí expozic jak pro zpříjemnění pobytu návštěvníkům, tak pro usnadnění práce zaměstnancům. Největší změna nastala v expozici tropické flóry Jižní Ameriky, kde staré a rozpadající se dřevěné kmeny byly nahrazeny padléými kmeny vytvarovanými z betonu. Na nich už se začínají rozrůstat vzdušné zahrádky z bromélií, kapradin, anturií, orchidejí a dalších typických rostlin. Nejcennějším druhem je jediný epifytně rostoucí druh cykasu Zamia pseudoparasitica. Je to vzácná rostlina, která v přírodě obývá jen malou oblast v Panamě poblíž hranic s Kolumbií. Její krátký kmínek dorůstá velikosti fotbalového míče a tento cykas přichycený kořeny kolmo na kmenech zdánlivě popírá fyzikální zákony.

 

Celá botanická zahrada v plné jarní kráse

Celá botanická zahrada zažívá vrcholné období květu. Do krásy se rozvila Pivoňková louka v Horní zahradě a je plná barev a vůní. Jen pár metrů od ní postupně rozkvétají kosatce. Na Stráni omamně voní šeříky a v Ornamentální zahradě kromě řady trvalek stále ještě kvetou tulipány. Japonská zahrada přímo svítí květy rododendronů a azalek. Svou sezónu zahájila již i expozice Středozemí, kterou se šíří vůně rozkvetlých rozmarýn a po zimním období se do ní vracejí i myrty, olivovníky a granátovníky. 

 

Do Botanické zahrady Praha lze vstupovat pouze hlavními vchody, které jsou otevřené denně od 9 do 19 hodin. Tropický skleník Fata Morgana bude otevřen vždy od úterý do neděle od 9 do 19 hodin. Na základě aktuálních opatření může být v prostorách skleníku v jeden okamžik maximálně 100 osob (1 osoba na 15 m² vnitřní plochy). V tomto týdnu se pro návštěvníky také otevřelo posezení u občerstvení, a to jak na vinici sv. Kláry u vinotéky, tak u rostlinného bistra Botanická na talíři. Provoz na zahrádkách se řídí platnými opatřeními. Mezi jednotlivými stolky jsou rozestupy 1,5 metru, u stolu mohou sedět maximálně 4 osoby, pokud se nekonzumuje, je povinný respirátor. Při případné kontrole jsou návštěvníci povinni se prokázat platným negativním testem na koronavirus. Provoz botanické zahrady se bude řídit aktuálně stanovenými pravidly.

 

Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, s ohledem na komfort návštěvníků však botanická zahrada doporučuje zakoupit vstupenky on-line prostřednictvím webových stránek www.botanicka.cz.

 

Otevírací doba:

 

Venkoí expozice:

denně včetně svátků
9.00–19.00

 

Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–19.00

 

Vinotéka sv. Kláry:

po–pá

13.00–21.00

so–ne, svátky
11.00–21.00

 

 

 

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook a Instagram).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

 

 

zpět na nástěnku