Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Rolandovi

V botanické zahradě v Troji můžete poznat Kypr

Velvyslanec Kyperské republiky pokřtil novou knihu o botanických cestě na tento ostrov

V botanické zahradě v Troji můžete poznat Kypr. Velvyslanec Kyperské republiky pokřtil novou knihu o botanických cestě na tento ostrov

 

V Botanické zahradě hl. m. Prahy si v průběhu prázdnin mohou návštěvníci připomenout atmosféru dovolené ve Středozemí. Od poloviny července se tu koná fotografická výstava, jež navazuje na knihu Botanická putování Kyprem. Tu v sobotu 16. července spolu s autorem, kurátorem Petrem Hanzelkou, pokřtil Antonios Theocharous, velvyslanec Kyperské republiky v ČR. Fotografická výstava potrvá až do 21. srpna a návštěvníci si ji mohou prohlédnout v expozicích Ornamentální zahrada a Středozemí. Knihu Botanická putování Kyprem je možno zakoupit přímo v botanické zahradě nebo v jejím e-shopu.

„Knihu Botanická putování Kyprem jsme vydali již v loňském roce, ale až nyní nastala vhodná chvíle pro její širší uvedení. Osobně bych velmi rád poděkoval Jeho Excelenci Antoniu Theocharousovi za jeho přízeň naší botanické zahradě a také za to, že se zúčastnil křtu naší nové knihy a podpořil výstavu fotografií z Kypru. Snímky představují ostrov jako místo s krásnou přírodou, nabízející nejen botanikům příjemná překvapení v podobě pozoruhodných a vzácných rostlin. Chtěl bych návštěvníky na Kypr – k nám do Troji pozval,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Vážím si činnosti Botanické zahrady hl. m. Prahy a těší mě, že i zde je možné se seznámit s krásami Středozemí a vzácnou kyperskou flórou. Prostřednictvím expozice a rostlin, které pocházejí z Kypru, ale i díky knize Botanická putování Kyprem a krásným fotografiím mohou návštěvníci poznat naši zemi a její přírodu a může je to inspirovat k objevování tohoto nádherného ostrova,“ doplňuje Jeho Excelence Antonios Theocharous, velvyslanec Kyperské republiky v ČR.

Výlet na Kypr s botanickou zahradou

Expozice Středozemí je v období léta v rozkvětu a vzduch je tu nasycený vůní bylin a rostlin této oblasti. Na příchozí tak dýchne prázdninová atmosféra. Letos se zde návštěvníkům představuje ostrov Kypr. Fotografická výstava, která se koná do 21. srpna, vznikla na základě cest kurátora Petra Hanzelky a ukáže kyperskou přírodu ve třech různých ročních obdobích (časné jaro, konec léta a počátek zimy), v nichž se lze setkat s neobyčejnými a často velmi vzácnými druhy rostlin. Část výstavy je umístěna do prostor Ornamentální zahrady a část přímo do expozice Středozemí. Botanická zahrada si k této příležitosti připravila komentované prohlídky a přednášky. Expozicí Středozemí provede kurátor Petr Hanzelka 21. července a 26. července pak o Kypru pohovoří na své přednášce. Kypr očima herpetologa Jana Dohnala, který působil v Zoo Paphos, mohou zájemci poznat 16. srpna.

Botanická putování Kyprem

Výstava navazuje na knihu kurátora Petra Hanzelky, která popisuje jeho zážitky z botanické expedice. Kypr představuje především jako místo s podivuhodným rostlinným bohatstvím, které se jinde nevyskytuje. Kyperskou přírodu ukazuje ve třech různých ročních obdobích a přibližuje výrazné proměny, kterými tamní vegetace prochází. Pozornost je věnována také fenoménu kulturní krajiny ve Středozemí, již už po několik tisíciletí ovlivňuje činnost člověka, a která ostrov přetvořila do podoby, jakou známe dnes. Kniha čtenáře seznámí s rostlinami, které znají ze svých dovolených, z botanické zahrady a některé z nich třeba pěstují na vlastní zahradě. Cena publikace je 349 Kč a lze ji zakoupit v e-shopu botanické zahrady nebo přímo v pokladnách a infostáncích zahrady.

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované na léto 2022

 

14. 7. – 21. 8.

Kypr – fotografická výstava

Vydejte se s námi do teplých krajů a projděte se kyperskou flórou s naším kurátorem Petrem Hanzelkou, který zážitky ze svých putování zaznamenal pomocí fotografií a příběhů. Čeká vás atmosféra Středozemí v podobě voňavých rostlin a pestré květeny. Prázdninová nálada na vás dýchne nejenom z výstavních panelů a krásných fotografií, ale také z naší knižní novinky, která vás na Kypr přenese, kdykoliv zatoužíte.

 

6.–20. 8.
Odpovědná dílna – smysluplné workshopy pro lidi a přírodu
Na každou srpnovou sobotu jsme pro vás připravili inspirativní zážitkové workshopy, smysluplné pro lidi i přírodu, které se budou věnovat městské biodiverzitě a udržitelnosti.

12. 8.
Klára má svátek

Patronka trojské vinice sv. Klára slaví svátek 12. srpna. A na to se sluší připít vínem z místní produkce. Pro návštěvníky budou připraveny piknikové balíčky, obsluha poradí vhodné víno spárované s pochutinami v balíčku, zapůjčí skleničky i piknikovou deku.

 

18. 8.
Den Rulandského modrého

V tento den se pozornost zaměří na jednu konkrétní odrůdu, a sice starobylé Rulandské modré. Jeho historie tu sahá až do dob Karla IV. Víno z této odrůdy může mít mnoho podob, ochutnejte.

7. 7. – 29. 9.
Kurátorská provázení – komentované prohlídky expozic
Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na čtvrteční prohlídky jednotlivých expozic. V rámci procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Prohlídka s průvodcem je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady. Začátek je vždy v 17 hodin. V nejbližší době se uskuteční tyto komentované prohlídky:

-        14. 7. – Letničky (Ing. Alena Nováková, Ph.D.)

-        21.7. – Expozice Středozemí (Ing. Petr Hanzelka, Ph.D.)

-        28.7. – Trvalky severoamerických prérií (Ing. Petr Hanzelka, Ph.D.)          

-        18. 8. – Plodiny Nového světa (Ing. Klára Lorencová)

15. 5. – 25. 9.
Hudební procházky
Uklidněte mysl a zažijte nedělní podvečer s hudební kulisou v krásném prostředí botanické zahrady. Každou neděli až do 25. 9. máte možnost vychutnat si výjimečné chvíle a zaposlouchat se do tónů klasické hudby pod širým nebem, obklopeni zelení a pestrobarevnými květy. Na programu budou díla hudebních velikánů, jako je B. Smetana, A. Verdi, G. Gershwin a další, a to v podání komorních hudebních těles. Začínáme vždy v 17 hodin.

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na

https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci

Změna programu vyhrazena.

Otevírací doba:

 

Venkovní expozice:

denně včetně svátků
9.00–19.00

 

Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–19.00

 

Vinotéka sv. Kláry:

po–pá

13.00–21.00

so–ne, svátky
11.00–21.00

zpět na nástěnku