Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Ferdinandovi

V Mladé Boleslavi se představují Kořeny osobností

unikátní projekt Botanické zahrady Praha

V Mladé Boleslavi se představují Kořeny osobností – unikátní projekt Botanické zahrady Praha

V městském parku Výstaviště v Mladé Boleslavi bude po celý květen k vidění putovní fotografická výstava k unikátnímu projektu Botanické zahrady hl. m. Prahy Kořeny osobností. Prostřednictvím fotografií se návštěvníci parku seznámí s významnými osobnostmi ze světa vědy, sportu, umění a veřejného života, které se za 13 let do projektu botanické zahrady zapojily. Jedná se již o 112 proslulých jmen. V loňském roce obohatili projekt oceňovaná novinářka a spisovatelka Lída Rakušanová, olympionička a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, olympijská legenda běhu na lyžích Květa Pecková Jeriová spolu s manželem, veslařem a olympijským medailistou Zdeňkem Peckou. Jako poslední se sázení pro Kořeny osobností v roce 2021 zúčastnil držitel Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě, biolog, profesor Jiří Friml. Výstava se koná ve spolupráci s městskou akciovou společností Kultura města Mladá Boleslav.

 

Unikátní projekt Kořeny osobností, který ve spojení s významnými jmény upozorňuje na vzácné a ohrožené rostliny a světové rostlinné bohatství, vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy a Dariny Miklovičové v roce 2009. „Za 13 let zanechalo své ‚kořeny‘ u nás v zahradě již 112 osobností, mezi nimiž nechybějí významní vědci, lékaři, státníci, filmaři, sportovci a umělci. Jde například o prezidenta Václava Havla, české filmaře Miloše Formana a Jiřího Menzela, zpěváka Karla Gotta nebo cestovatelskou dvojici Zikmund a Hanzelka. Náš projekt připomíná tato význačná jména nám i budoucím generacím a současně upozorňuje na nutnost ochrany a zachování rostlinných druhů. Děkujeme společnosti Kultura města Mladá Boleslav za podporu a možnost představit náš projekt a věřím, že výstava přiláká obyvatele a návštěvníky Mladé Boleslavi i k nám do zahrady,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

Mezi osobnosti, které se do projektu Kořeny osobností zapojily, dále patří zpěvačka Lucie Bílá, houslista Pavel Šporcl, významní čeští sportovci jako Josef Masopust, Věra Čáslavská, Jan Železný, Štěpánka Hilgertová nebo proslulí čeští filmaři Miloš Forman, Jiří Menzel a Miroslav Ondříček. Své stopy tu zanechala i největší jména české medicíny – Bohdan Pomahač, Jan Pirk, Josef Koutecký a významní čeští neurochirurgové Benešovi. Své rostlinné chráněnce vysadily rovněž proslulé osobnosti mezinárodního významu, jako je sir Nicholas Winton, Madeleine Albrightová nebo Jeho Svatost 14. dalajlama.

 

Putovní výstava Kořeny osobností bude v parku Výstaviště v Mladé Boleslavi k vidění do 31. května. Návštěvníci botanické zahrady se s největšími postavami 20. a 21. století ve spojitosti se vzácnými a ohroženými zástupci rostlinné říše mohou seznámit prostřednictvím Stezky osobností, jež je provede celým areálem botanické zahrady včetně skleníku Fata Morgana. Projekt Kořeny osobností bude pokračovat i v roce 2022, výstava dokumentující jeho průběh bude instalována na různých místech v Praze, ale i v dalších městech.

 

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

 

zpět na nástěnku