Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Rolandovi

V Příbrami se v dubnu představí Kořeny osobností

Unikátní projekt Botanické zahrady Praha

TISKOVÁ ZPRÁVA

4. dubna 2022

 

V  Příbrami se v dubnu představí Kořeny osobností – unikátní projekt Botanické zahrady Praha

Putovní fotografická výstava k unikátnímu projektu Botanické zahrady hl. m. Prahy Kořeny osobností zakotvila 1. dubna na náměstí T. G. Masaryka v Příbrami. Zde ji mohou zájemci zhlédnout až do 30. dubna. Prostřednictvím fotografií se seznámí s významnými osobnostmi ze světa vědy, sportu, umění a veřejného života, které se za 13 let do projektu botanické zahrady zapojily. Jedná se již o 112 proslulých jmen. V loňském roce obohatili projekt oceňovaná novinářka a spisovatelka Lída Rakušanová, olympionička a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, olympijská legenda běhu na lyžích Květa Pecková Jeriová spolu s manželem, veslařem a olympijským medailistou Zdeňkem Peckou. Jako poslední se sázení pro Kořeny osobností v roce 2021 zúčastnil držitel Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě, biolog, profesor Jiří Friml.

 

 

Unikátní projekt Kořeny osobností, který ve spojení s významnými jmény upozorňuje na vzácné a ohrožené rostliny a světové rostlinné bohatství, vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy a Dariny Miklovičové v roce 2009. „Za 13 let zanechalo své ‚kořeny‘ u nás v zahradě již 112 osobností, mezi nimiž nechybějí významní vědci, lékaři, státníci, filmaři, sportovci a umělci. Dovolím si jmenovat například Madeleine Albrightovou, která nedávno zemřela, ale i prezidenta Václava Havla nebo české filmaře Miloše Formana a Jiřího Menzela a také zpěváka Karla Gotta. Náš projekt připomíná tato význačná jména nám i budoucím generacím a současně upozorňuje na nutnost ochrany a zachování rostlinných druhů. Děkujeme městu Příbram za podporu a možnost představit náš projekt,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 
Mezi osobnosti, které se do projektu Kořeny osobností zapojily, patří zpěvačka Lucie Bílá, houslista Pavel Šporcl, zpěvák Karel Gott a také bývalý československý a český prezident Václav Havel. Na Stezce osobností nechybějí ani rostliny, které vysadili významní čeští sportovci jako Josef Masopust, Věra Čáslavská, Jan Železný, Štěpánka Hilgertová nebo proslulí čeští filmaři Miloš Forman, Jiří Menzel a Miroslav Ondříček. Své stopy tu zanechala i největší jména české medicíny – Bohdan Pomahač, Jan Pirk, Josef Koutecký a významní čeští neurochirurgové Benešovi. Své rostlinné chráněnce vysadily rovněž proslulé osobnosti mezinárodního významu, jako je sir Nicholas Winton, Madeleine Albrightová nebo Jeho Svatost 14. dalajlama.

 

Putovní výstava Kořeny osobností bude na náměstí T. G. Masaryka v Příbrami k vidění do 30. dubna. Návštěvníci botanické zahrady se s největšími postavami 20. a 21. století ve spojitosti se vzácnými a ohroženými zástupci rostlinné říše mohou seznámit prostřednictvím Stezky osobností, jež je provede celým areálem botanické zahrady včetně skleníku Fata Morgana. Projekt Kořeny osobností bude pokračovat i v roce 2022, výstava dokumentující jeho průběh bude instalována na různých místech v Praze, ale i v dalších městech, jako například v Mladé Boleslavi nebo v Kutné Hoře.

 

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

 

 

zpět na nástěnku