Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Markétě, Markytě, Perle

V srpnu bude na vinici sv. Kláry živo

Trojská botanická zahrada oslaví svátek patronky místního vinohradu a chystá Den Rulandského modrého

TISKOVÁ ZPRÁVA

27. července 2021

V srpnu bude na vinici sv. Kláry živo. Trojská botanická zahrada oslaví svátek patronky místního vinohradu a chystá Den Rulandského modrého

V botanické zahradě můžete ochutnat bílá a růžová vína ročníku 2020

 

 

Milovníci kvalitního vína se v srpnu mají na co těšit. Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje hned dvě vinařské akce na vinici sv. Kláry. Na 12. srpna je plánována oslava svátku patronky místního vinohradu – Klára má svátek! Ponese se v piknikovém duchu a pro návštěvníky budou připraveny piknikové balíčky. Druhou srpnovou akcí bude Den Rulandského modrého, který se koná 18. srpna. Při obou příležitostech, ale i mimo ně mohou návštěvníci ochutnat a zakoupit nová vína ročníku 2020. Trojská zahrada a vinice sv. Kláry představila sedm suchých odrůdových vín a dvě cuvée z hroznů sklizených v září loňského roku. Vína z vinice sv. Kláry získala desítky ocenění.

Botanická zahrada v Troji je z pohledu produkce vína světovým unikátem. „Jsme jednou z mála botanických zahrad na světě, která se může pyšnit vlastním produkčním vinohradem a kolekcí vlastních vín. Jedinečné klimatické podmínky jižního svahu přímo nad řekou Vltavou jsou ideální pro pěstování vinné révy. Stejně jako u nás má tradici pěstování vína, stávají se tradičními i vinařské akce, které pro návštěvníky každoročně pořádáme. V srpnu jsou hned dvě – oslava svátku Kláry a Den Rulandského modrého. Na září pak chystáme Oslavy vína – u příležitosti vinobraní. Nová vína rozhodně doporučujeme ochutnat – ať už na našich akcích, nebo kdykoliv během návštěvy botanické zahrady,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Klára má svátek, pozvěte ji na piknik

Patronka trojské vinice sv. Klára slaví svátek 12. srpna. A tento den se sluší oslavit právě vínem z místní produkce. „Oslavy svátku Kláry se na naší vinici pomalu stávají tradicí. Letos se jedná už o čtvrtý ročník. Ve vinotéce pro zájemce připravíme speciální piknikové balíčky, poradíme s výběrem vhodného vína a zapůjčíme skleničky. Těm, kdo nás navštíví poprvé, prozradíme místa s nejlepším výhledem i klidná zákoutí,“ láká Eliška Muchnová, vedoucí Vinotéky sv. Kláry.

 

 

Rulandské modré – poznejte víno mnoha tváří

 

V srpnu se na vinici sv. Kláry bude slavit ještě jeden svátek, tentokrát se ale pozornost zaměří na starobylou odrůdu Rulandské modré. Její historie tu sahá až do dob Karla IV. Dá se říci, že pěstování Rulandského modrého na pražských vinicích je stejně staré jako Univerzita Karlova. „Rulandské modré je naše klíčová odrůda. Její pěstování má v Praze dlouhou tradici a v místních klimatických podmínkách se jí skvěle daří. Víno z této odrůdy může mít mnoho podob. V dobrých ročnících vyrábíme červené víno s výborným potenciálem k dlouhodobému zrání. Avšak loňský ročník 2020 nebyl červeným vínům příliš nakloněn. Rulandské modré jsme tedy využili pro výrobu růžových vín a jedné speciality. Tou je klaret – bílé víno z modrých hroznů. Je to suché, ale plné víno, ve kterém si hrají chutě tropického ovoce a banánu v kombinaci se žlutým jablkem, zralými hruškami a rynglemi,“ říká Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry. Den Rulandského modrého připadá na 18. srpna. Na terase u Vinotéky sv. Kláry bude od 13 hodin připravena volná minidegustace čtyř vzorků z místní produkce z této odrůdy. Zájemci tak budou moci odhalit, jaký rozsah chutí umí nabídnout jedna odrůda na jedné vinici. Žetony na minidegustaci budou v prodeji v baru vinotéky v ceně 150 Kč za čtyři vzorky.

 

Oslavy sklizně vína se skvělým burčákem a nejlepším výhledem v Praze

 

K pozdnímu létu patří tradiční oslavy sklizně neboli vinobraní. Na vinici sv. Kláry si Oslavy sklizně vína užijete 18. a 19. září. Chybět nebude ani burčák ze zdejších hroznů. V nabídce bude též výběr jídla a pochutin, které skvěle doladí gurmánský zážitek.


Ročník 2020 ve znamení suchých vín

Díky klimatickým podmínkám roku 2020 jsou všechna vína posledního ročníku suchá. Navíc zrání révy a nižší cukernatost hroznů přispěly k tomu, že nebyla vyrobena červená vína. Nicméně konzumenti se mohou těšit na svěžest a ovocnou chuť bílých a růžových vín. „Produkce nových vín reaguje na poměry loňské sezóny. I z toho důvodu v posledním ročníku nemáme červené víno, protože hrozny vyhlášené odrůdy Rulandské modré nedosáhly požadované cukernatosti. Díky tomu jsme ale mohli rozšířit nabídku růžových vín. Nabízíme rosé Rulandské modré a lehké růžové cuvée Klára, kde se snoubí odrůdy Rulandské modré a Modrý Portugal. Z modrých hroznů také vznikla specialita, a sice vynikající klaret – bílé víno s plnou chutí. Pozadu nejsou ani bílá vína. Nabízejí se čtyři odrůdová vína – Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Tramín červený a Rulandské šedé a opět nechybí provoněné cuvée Botanica,“ doplňuje Martin Beránek, kurátor vinice sv. Kláry.

 

Odhalte, jak vzniká víno v botanické zahradě

 

Pokud vás zajímá, jak vzniká víno v botanické zahradě, využijte možnosti komentované prohlídky expozice výroby vína v místním sklepě. Prohlídky se konají od července do října vždy v neděli v 13.00, 15.00, 17.00 hodin, sraz zájemců je u pokladny Kovárna. Do zázemí sklepa pod vinicí sv. Kláry se podíváte ve skupině max. 15 osob. Vstupenky zakoupíte přímo v pokladně. V ceně 300 Kč/osoba je vstup do venkovních expozic, hodinová prohlídka expozice výroby vína s průvodcem a degustace dvou vzorků. Pokud byste se chtěli v rámci prohlídky zahrady vypravit i do skleníku Fata Morgana, bude cena 350 Kč/osoba. Rezervace předem je nutná pouze pro skupiny nad 10 osob nebo v případě zájmu o průvodcovské služby v anglickém jazyce. Vstupenky si můžete zakoupit také předem, mají platnost jeden rok od data nákupu.

 

Vinice sv. Kláry

 

První zmínka o vinicích na území dnešní Troje pochází z roku 1228. V 17. století patřila vinice sv. Kláry k trojskému zámku. Obnovena byla okolo roku 1952 a v současnosti zaujímá 3,5 ha. Nejdříve zde bylo praktikováno vedení na hlavu, později se změnilo na systém vertico (vertikální kordon). V roce 1995 vinice přešla pod správu pražské botanické zahrady. V roce 2004 bylo započato s radikální obnovou, kdy část nevhodných odrůd byla vyklučena a nahrazena klasickými evropskými odrůdami révy vinné – hlavně Rulandským modrým, které v současné době začíná na vinici dominovat. Od roku 2009 se veškeré hrozny zpracovávají v místním nově vybudovaném sklepě. Produkce vinice se pohybuje okolo 20 tisíc lahví o objemu 0,5 litru ročně.

 

Vína 2020:

 

Ryzlink rýnský

Bílé, suché

-        Hrozny sklizeny 24. 9. 2020. Celkem 2950 lahví.

-        Zbytkový cukr: 6,0 g/l

-        Celkové kyseliny: 7,8 g/l

-        Obsah alkoholu: 12 %

Charakteristika vína: charakteristický ryzlink s výraznými citrusovými tóny

 

Müller Thurgau

Bílé, suché

-        Hrozny sklizeny 22. 9. 2020. Celkem 450 lahví.

-        Zbytkový cukr: 3,9 g/l

-        Celkové kyseliny: 6,5 g/l

-        Obsah alkoholu: 13 %

Charakteristika vína: svěží, lehké, ovocné víno s tóny limety a zeleného jablka

 

Tramín červený

Bílé, suché

-        Hrozny sklizeny 22. 9. 2020. Celkem 950 lahví.

-        Zbytkový cukr: 1,9 g/l

-        Celkové kyseliny: 6,3 g/l

-        Obsah alkoholu: 14 %

Charakteristika vína: kořenité, výraznější víno s medovými tóny a tóny kandované pomerančové kůry

 

Botanica

Bílé, suché

Cuvée – Sauvignon, Tramín červený, Ryzlink rýnský

-        Hrozny sklizeny 25. 9. 2020. Celkem 1450 lahví.

-        Zbytkový cukr: 8,8 g/l

-        Celkové kyseliny: 7,0 g/l

-        Obsah alkoholu: 13 %

Charakteristika vína: provoněné víno s bohatou chutí, ve které najdeme bělomasou broskev, bezinku a černý rybíz

 

Rulandské šedé

Bílé, suché

-        Hrozny sklizeny 22. 9. 2020. Celkem 1450 lahví.

-        Zbytkový cukr: 3,2 g/l

-        Celkové kyseliny: 6,7 g/l

-        Obsah alkoholu: 14 %

Charakteristika vína: víno s výraznou hroznovou vůní a chutí přezrálého ovoce a žlutých jablek

 

Rulandské modré

Rosé, suché

-        Hrozny sklizeny 30. 9. 2020. Celkem 2950 lahví.

-        Zbytkový cukr: 3,8 g/l

-        Celkové kyseliny: 6,7 g/l

-        Obsah alkoholu: 13,5 %

Charakteristika vína: ovocné rosé s chutí i vůní zralých třešní, doplněnými tóny červeného grepu a grepové kůry

 

Rulandské modré

Klaret, suché

-        Hrozny sklizeny 30. 9. 2020. Celkem 2950 lahví.

-        Zbytkový cukr: 2,6 g/l

-        Celkové kyseliny: 6,5 g/l

-        Obsah alkoholu: 14 %

Charakteristika vína: víno plné v chuti i vůni tropického ovoce, banánu, žlutého jablka, přezrálé hrušky, ryngle

 

Modrý Portugal

Rosé, suché

-        Hrozny sklizeny 16. 9. 2020. Celkem 2950 lahví.

-        Zbytkový cukr: 3,7 g/l

-        Celkové kyseliny: 6,7 g/l

-        Obsah alkoholu: 10 %

Charakteristika vína: svěží víno s vůní i chutí jahod a malin

 

Klára

Rosé, suché

Cuvée – Rulandské modré, Modrý Portugal

-        Hrozny sklizeny 30. 9. 2020. Celkem 2950 lahví.

-        Zbytkový cukr: 3,4 g/l

-        Celkové kyseliny: 6,8 g/l

-        Obsah alkoholu: 11 %

Charakteristika vína: velmi lehké a svěží víno s tóny červeného rybízu a jahod

 

Zisk medailí na výstavách vína

 

Vína z vinice sv. Kláry získávají pravidelně ocenění na výstavách vína. Letos jsou to zatím ceny z Lednických vinných trhů, kde zlatou medaili získalo Rulandské modré 2016 a Rulandské modré 2017 a stříbrnou medaili dvě vína nového ročníku, a sice Tramín červený 2020 a Rulandské šedé 2020. V loňském roce to byly zlaté medaile z Promenády červených vín za Rulandské modré 2016 a Rulandské modré 2018, dále zlaté medaile z Vinexu 2020 za Rulandské modré 2014 a Rulandské modré 2015.

 

 

 

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.

Změna programu vyhrazena

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).

Novinky a další informace najdete také na

https://www.botanicka.cz/

zpět na nástěnku