Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Rolandovi

Ve skleníku Fata Morgana rozkvete NOVÁ PET TROPICANA

Od 19. ledna se můžete těšit na rozsáhlou výstavu NOVÁ PET TROPICANA ve všech prostorách skleníku Fata Morgana v botanické zahradě hl. m. Prahy.

Její autorkou je sochařka Veronika Richterová, která je známá svými díly zaměřenými na recyklaci a zejména fantastickými barevnými plastikami, které už bezmála 20 let vytváří z nalezených PET lahví. Navazuje se tímto na úspěšný společný projekt z roku 2010, kdy zde její PET TROPICANU zhlédlo během tří měsíců na 80 000 návštěvníků. Skleník tak od 19. ledna opět na tři měsíce rozkvete díly, která vedou dialog s rozmanitostí a pestrostí živých rostlin. Výtvory, které nezapřou inspiraci tropickou přírodou, mají silný potenciál probouzet v divákovi vlastní kreativitu a vedle toho podněcují i úvahy o našem konzumním způsobu života. Výstavou se oslavuje dvacetiletí existence skleníku i dvacet let od vzniku pet-artu. Výstavu bude možné zhlédnout až do 7. dubna.

Bude zde k vidění na 130 objektů, rostlin, hub a zvířat, které Veronika Richterová od roku 2010 vytvořila z nasbíraných plastových nápojových lahví. Inspirací jí byly cesty do tropických krajin, například do Kambodže, Japonska, ale i na Kanárské ostrovy nebo karibský Gaudeloupe. Plastové objekty naleznou návštěvníci v celém skleníku Fata Morgana. Díla jsou rozmístěna podle biotopů, takže v první části, která je věnována suchomilným rostlinám, jsou k vidění nejrůznější sukulenty, kaktusy nebo bambusy. Druhá část tropického deštného lesa je vyhrazena tropickým rostlinám a v poslední části skleníku, která prezentuje flóru horských oblastí, se nachází zejména houby a masožravé rostliny. Plastiky se také vznášejí nad hlavami návštěvníků, u vodopádu nebo se stanou součástí jezírka. Všechny objekty byly vytvořeny mezi lety 2010 a 2023, velká část vznikla cíleně pro tuto výstavu. Najdou se zde však i dvě díla, která upomínají na výstavu v roce 2010, a to bude oblíbený krokodýl vznášející se na hladině jezírka a kaloni, kteří se zabydlí v dutině kmene. Kromě fantastických a neexistujících rostlin návštěvníci uvidí i rostliny, které znají, ale v podobě, v jaké je ještě nikdy neviděli, ať už to budou orchideje, strelície, bromélie, lekníny, palmy nebo kaktusy. Rostlinný svět doplní rovněž nejrůznější živočichové, kromě krokodýla to budou kaloni, motýli nebo nenápadné lupenitky, které možná nalezne jenom pozorný návštěvník.

zpět na nástěnku