Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Rolandovi

Večerní prohlídky skleníku Fata Morgana

Trojská botanická zahrada opět nabídne nevšední

Trojská botanická zahrada opět nabídne nevšední zážitek – večerní prohlídky skleníku Fata Morgana

 

Botanická zahrada hl. m. Prahy opět připravuje pro své návštěvníky oblíbené večerní komentované procházky setmělými prostory skleníku Fata Morgana, nazvané Džungle, která nespí. Noční prohlídka expozice poskytuje zcela jiný zážitek než návštěva ve dne. Některé druhy rostlin rozkvétají právě za tmy a omamně voní, skleníkem se nese koncertování tropických žabek. Na dobrodružnou výpravu noční džunglí se návštěvníci mohou vypravit od 4. listopadu do 17. prosince 2022 a znovu potom v zimních měsících na začátku roku 2023. Večerní komentované prohlídky se konají vždy v pátek a v sobotu v šesti skupinách postupně od 17 až do 20 hodin. Místo na prohlídku je třeba si předem rezervovat. Rezervační formulář a další informace najdete na www.botanicka.cz. V letošním roce bude možné zakoupit dárkový poukaz na komentovanou prohlídku Džungle, která nespí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skleník Fata Morgana je v zimním období oázou plnou života a zeleně a panuje zde klima exotických krajin. Návštěvníci se seznámí s rostlinami suchých tropů a subtropů, projdou se nížinným deštným lesem, kde mezi vzrostlými stromy a palmami mohou obdivovat kvetoucí begonie a orchideje, a svou pouť zakončí v části, která představuje flóru vysokých hor Jižní Ameriky, Asie i subtropické Afriky. Fata Morgana ani po setmění neusíná, naopak pulzuje životem, tajemnými vůněmi a zvuky. „Večerní prohlídky, nazvané příznačně Džungle, která nespí, patří mezi velmi oblíbené akce, které v zimním období nabízíme. Pořádáme je již několik let a každoročně využije příležitosti vydat se do expozic po setmění okolo dvou tisíc návštěvníků. Zájemci by rozhodně neměli váhat s rezervací, termíny totiž bývají velmi rychle zaplněné. V letošním roce nově nabídneme možnost zakoupení poukazu, nevšední zážitek v podobě prohlídky setmělé džungle tak bude možné i darovat,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Během večerních procházek exotickými expozicemi mohou návštěvníci kromě zraku zapojit i další smysly: sluch a čich. Upoutá je omamná vůně květů lákajících noční motýly. Jedinečným zážitkem je bezesporu hlasité „kvákání“ tropických žabek druhu bezblanka skleníková (Eleutherodactylus planirostris). Jedná se o malé nenápadné žabky pocházející z Kuby, Baham a Kajmanských ostrovů. Jsou zajímavé hlavně svým velice hlasitým nočním projevem. Dospělá žába není delší než tři centimetry, velmi dobře skáče a většinu života tráví na stromech a vyšších keřích, podobně jako naše rosnička. Pokud budou návštěvníci pozorní, mohou ji během procházky setmělou džunglí zahlédnout, zcela jistě ji ale uslyší – její hlasité pískání připomínající alarm totiž přeslechnout nelze.

Netradiční komentované prohlídky skleníkem Fata Morgana se uskuteční od 4. listopadu do 17. prosince a následně pak ještě od ledna do března 2023. Prohlídky se konají každý pátek a sobotu v několika časech mezi 17. a 20. hodinou. Každá trvá přibližně jednu hodinu. Je nutné si předem rezervovat místo vyplněním jednoduchého formuláře na webu botanické zahrady. Rezervace je vždy potvrzena e-mailem a je závazná. Dospělí zaplatí za prohlídku v rámci programu Džungle, která nespí 250 Kč, děti od 6 do 15 let 150 Kč. Návštěvníci by měli do skleníku přijít přibližně deset minut před začátkem. V jedné skupině je místo maximálně pro 20 osob a vzhledem k šířce cestiček ve skleníku není možné prohlídku absolvovat s kočárkem.

 

Noční džungle pod stromečkem

Na letošní rok je připravena i novinka. V on-line obchodě botanické zahrady bude možné zakoupit dárkový poukaz na komentovanou prohlídku Džungle, která nespí, a noční návštěva skleníku se tak může stát nevšedním vánočním dárkem. Dárkový poukaz je nutné zakoupit na přesný termín a čas prohlídky. Letošní Vánoce z botanické budou ve znamení zážitků, kromě voucheru na komentovanou prohlídku Džungle, která nespí bude možné zakoupit i dárkové vstupenky do botanické zahrady, dárkový poukaz na degustaci vína z Vinice sv. Kláry nebo na prohlídku vinného sklepa. Ty bude možné získat jak v e-shopu botanické zahrady, tak v infostáncích a na pokladnách.

 

 

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy

 

6.–20. 10.

Kurátorská provázení – komentované prohlídky expozic

Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na čtvrteční prohlídky jednotlivých expozic. V rámci procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Prohlídka s průvodcem je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady. Začátek je vždy v 17 hodin. V nejbližší době se uskuteční tyto komentované prohlídky:

-        22. 10. – Anthuria ve skleníku Fata Morgana (Ing. Romana Rybková)

14.–30. 10.

Výstava dýní a dýňových aranžmá

Na podzim už tradičně zaplní část areálu botanické zahrady dýně a nejrůznější dýňová aranžmá. S dýněmi si můžete v botanické zahradě zahrát i šachy nebo piškvorky a v letošním roce budou na výstavě opět k vidění též obří dýně. Součástí přehlídky dýní je rovněž doprovodný víkendový program:

-        22.–23. 10. 2022 – Dýňové hrátky (10.00–16.00)

-        30. 10. 2022 – Halloween (13.00–19.00)

 

4. 11. – 17. 12.

Džungle, která nespí

Na konec sezóny botanická zahrada opět připravuje oblíbené večerní komentované procházky setmělými prostory skleníku Fata Morgana, nazvané Džungle, která nespí. Noční návštěva expozice poskytuje zcela jiný zážitek než návštěva ve dne. Některé druhy rostlin rozkvétají právě za tmy a omamně voní, skleníkem se nese koncertování tropických žabek. Na prohlídku setmělou džunglí se zájemci mohou vydat od 4. listopadu.

 

 

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na

https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci

Změna programu vyhrazena.

 

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

 

zpět na nástěnku