Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Rolandovi

Víkend s muškáty v botanické zahradě v Troji, od pátku 26. do neděle 28. května

Botanická zahrada Praha opět chystá oblíbenou muškátovou burzu, koná se už tento víkend

Víkend s muškáty v botanické zahradě v Troji

Botanická zahrada Praha opět chystá oblíbenou muškátovou burzu, koná se už tento víkend

Botanická zahrada hl. m. Prahy na letošní rok opět připravila ve spolupráci se členy Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie oblíbenou muškátovou burzu. Muškáty a další balkonové rostliny budou k vidění a k mání od pátku 26. do neděle 28. května v Horní zahradě v blízkosti expozice Kosatců. Zájemci zde pořídí i méně obvyklé druhy a odrůdy pelargonií, včetně velkokvětých, andělských, pestrolistých i vonných, bylinky, které lze pěstovat v nádobách, a rovněž další zajímavé rostliny ze sbírek botanické zahrady. Při nákupu odborníci poradí s výběrem, zásadami správného pěstování a ošetřování, ochranou proti nejčastějším chorobám a škůdcům či s podmínkami úspěšného množení rostlin. Prodejní akce se uskuteční od pátku do neděle vždy od 9.00 do 18.00 hodin. V neděli proběhne výprodej všech rostlin se slevou 50 %.

 

Muškátová burza se v trojské botanické zahradě koná již podesáté. Své výpěstky zde tradičně prodávají členové Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie, zájemci si ale rovněž mohou zakoupit rostliny vypěstované přímo v botanické zahradě. Kromě tradičních muškátů zde budou k dostání i méně obvyklé druhy a odrůdy. Velký zájem bývá o muškáty velkokvěté, andělské, vonné nebo pelargonie s ozdobnými listy. Kromě muškátů zde bude možno pořídit i další balkonové rostliny a rostliny určené do nádob, jako jsou petúnie, dvojzubce (Bidens), různobarevné paprskovky (Osteospermum) nebo africké kopřivy (Coleus), ale i sukulenty. K dispozici budou i nejrůznější bylinky jako bazalky mnoha rozmanitých vůní, barev a tvarů, majoránka, saturejka, ale i myrty a další druhy léčivých a kořeninových rostlin.

Rostlinné speciality a unikáty na prodej

Kromě běžně dostupných druhů si návštěvníci, kteří přijdou včas, mohou zakoupit
i některé rostliny, které v domácích sbírkách nejsou příliš obvyklé. Jedná se na například
o nádhernou kapskou fuchsii (Phygelius spp.) nebo krásenku čokoládovou
(Cosmos atrosanguineus ´Chocolate´), pryšec třezalkovitý Chamaesyce, dosny s tmavým listem anebo čistec hlíznatý s jedlými hlízami.


Muškáty ve sbírkách botanické zahrady

S muškáty se mohou návštěvníci setkat i přímo v expozicích botanické zahrady. V expozici
Svět sukulentů najdou návštěvníci pelargonie původem z Jihoafrické republiky. Jde o botanické druhy, například Pelargonium echinatum, Pelergonium magenteum nebo Pelargonium tetragonum, jež patří mezi unikátní sbírkové rostliny a svým vzhledem nepřipomíná muškát. Kolekce zahradních pelargonií zahrnující více než 200 odrůd jsou v sezóně ozdobou Ornamentální zahrady. Vonné pelargonie mohou návštěvníci obdivovat v expozici užitkové flóry s aromatickými a léčivými rostlinami. Mezi největší perly ve sbírce botanické zahrady patří letité exempláře vonných pelargonií a původní české odrůdy, například ’Ba;letka’ nebo ’E;vka’.

Kniha Pelargonie

Detaily o původu pelargonií, jejich pěstování, ale i využití prozradí kniha Pelargonie z pera trojice kurátorek Botanické zahrady hl. m. Prahy – Aleny Novákové, Evy Smržové a Jarmily Skružné. Publikace provází celým světem rodu Pelargonium, seznamuje čtenáře s botanickými druhy i odrůdami u nás běžně pěstovanými. Knihu lze zakoupit na infostáncích botanické zahrady nebo přes e-shop botanické zahrady. Její cena je 349 Kč.

 

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

 

 

zpět na nástěnku