Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Rolandovi

Vinobraní na Vinici sv. Kláry v Botanické zahradě v Praze

Všichni milovníci vína by si měli v diáři označit víkend 16. a 17. září. V tomto termínu ožije jedna z nejstarších pražských vinic v Botanické zahradě hl. m. Prahy oslavou sklizně.

Vinobraní se v Botanické zahradě konají již od roku 2004. Při oslavách sklizně se představí místní vinařská produkce, která zahrnuje kvalitní odrůdová vína a cuvée. K ochutnání budou i vína od dalších českých a moravských vinařů. Nalévat se zde bude samozřejmě také burčák. Zájemci se mohou během komentovaných prohlídek blíže seznámit s místním vinohradem. Vstupenky na vinobraní lze zakoupit v on-line předprodeji na e-shopu botanické zahrady za zvýhodněnou cenu.

Připravena je také řada workshopů a dílen, malí i velcí budou mít příležitost podívat se na vinnou révu pěkně zblízka prostřednictvím laboratoře botanické zahrady, vyzkoušet si lisování vína nebo si vyrobit podzimní věnec či náhrdelník z korkových špuntů. Děti zabaví dřevěné atrakce, například kolotoč nebo houpací mravenečník. Celkovou atmosféru doladí mediální partner vinobraní – Rádio Blaník.

Program bude probíhat po oba víkendové dny jak v Ornamentální zahradě, tak na Vinici sv. Kláry. Základní vstupné na akci je 250 Kč, děti zaplatí 150 Kč. V této ceně je zahrnut vstup do botanické zahrady, do skleníku Fata Morgana, prohlídka expozice výroby vína s průvodcem a sklenička na víno či kelímek NickNack.

 

Více informací a podrobný program na webu Botanické zahrady. 

 

Vinice sv. Kláry

Vlastní produkční vinohrad běžně v botanických zahradách nenajdeme. Botanická zahrada hl. m. Prahy je tak se svou památkově chráněnou Vinicí sv. Kláry unikátem. Vinohrad se v Troji nacházel pravděpodobně již za vlády Václava II. Z nařízení Karla IV. o zakládání vinic byly všechny vhodné jižní svahy do 3 mil okolo Prahy povinně osázeny révou. Největšího rozkvětu dosáhly pražské vinice za vlády Rudolfa II. a Praha byla právem nazývána městem vína. Několik století náležela Vinice sv. Kláry k Trojskému zámku a podepisoval se na ní běh dějin. Nynější podobu získala v 70. letech 20. století. Od roku 1995 je vinice součástí botanické zahrady. A od roku 2004 je zpřístupněná návštěvníkům. Rozloha vinice je 3,5 hektaru, révou jsou osázené 3 hektary. Nachází se zde 16 500 keřů révy vinné. Ročně se průměrně sklidí 21 tun hroznů, ze kterých se vyrobí 20 000 půl litrových lahví.

Sortiment révy vinné na Vinici sv. Kláry je velice obsáhlý a skládá se z části produkční a části ukázkové. V expoziční části vinohradu najdou návštěvníci zhruba 120 odrůd. V produkčním vinohradu se pěstuje 9 odrůd, ze kterých se tu vyrábí víno. Jsou to Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Müller Thurgau, Tramín červený, Sauvignon, Muškát moravský, Rulandské modré, Modrý Portugal a Neronet. Návštěvníci mohou ve vinotéce přímo v areálu botanické zahrady ochutnat bílá, růžová i červená vína a tuto nabídku doplňují sekty, pálenky z vína nebo likérová vína.

zpět na nástěnku