Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Rolandovi

Vonná kráska na zahradě

Frézie asi znáte jako řezané květiny, ale věděli jste, že si je můžete užívat i na zahradě? Nejenže krásně vypadají, navíc i nádherně voní.

Lata

Frézie jsou unikátní tím, jak vyrůstají jejich květy. Z hlízy vyraší několik stonků, ze kterých se stanou okouzlující lata, na kterých pak uspořádaně jedno za druhým rostou poupata. Kromě jejich charakteristických lat jsou frézie známé také svou krásnou vůni, díky které si získaly takovou oblibu. Věděli jste, že frézie je jedna z mála květin, která si stále zachovává svou přirozenou vůni? Asi vás proto nepřekvapí, že se často používá k výrobě parfémů. Jejich vůně může být lahodně sladká i velmi kořeněná. Některé odrůdy voní velmi intenzivně, jiné jsou spíše jemnější.


Okvětní lístky navíc

Frézie potěší každého: jsou k dostání v široké nabídce vůní a barev. Můžete si také vybrat mezi rostlinami s jednoduchým, polodvojitým nebo dvojitým květenstvím. U odrůd s dvojitým květenstvím se z pestíků vytvoří okvětní lístky navíc. Hotový zázrak! Ideální dobou k sázení hlíz je období od dubna až do konce června a nejlepší je zasadit je na slunné a ne moc suché místo. Hlízy sázejte do hloubky pět centimetrů a mezi jednotlivými hlízami nechte osm centimetrů. Květy si pak budete moci vychutnávat od června do konce srpna, záleží na tom, kdy jste je zasadili.


Tradice

Frézie, která patří do rodiny kosatcovitých (Iridaceae), objevil kolem roku 1830 jihoafrický sběratel rostlin jménem Ecklon. Tuto exotickou rostlinu pojmenoval po Friedrichu Freesem, německém lékaři, jeho přítelem a bývalým spolužákem. Během let se tato květina stala součástí jedné tradice. Na sedmé výročí svatby byste měli dát svému partnerovi bílé frézie na oslavu vaší pravé a čisté lásky. Co by mohlo být romantičtější? Frézie je také oblíbenou květinou do svatebních kytic, protože symbolizuje bezpodmínečnou lásku a nevinnost.


Zajímavá fakta

  • Krásnou vůni frézie si vychutnáte nejvíce, až budou všechny květy úplně otevřené.
  • Možná ale máte radši trochu jemnější vůni. V tom případě sáhněte po modrých fréziích, jejichž vůně je velmi lehká.
  • Dříve byla frézie také nazývána „Cape lily-of-the-valley”, čili “kapská konvalinka”.
  • Co když místo zahrádky máte balkón nebo vnitřní terasu? Fréziím se výborně povede i v truhlících.
  • Další informace o letních cibulovinách a hlíznatých rostlinách jsou dostupné na webu www.kvetinovecibulky.info.
zpět na nástěnku