Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Ferdinandovi

Výstavu Flora Olomouc – Hortikomplex 2022 si užilo téměř 20 tisíc lidí

Návštěvnost akce nepoznamenala ani inflace

Výstavu Flora Olomouc – Hortikomplex 2022 si užilo téměř 20 tisíc lidí. Návštěvnost akce nepoznamenala ani inflace


Bezmála 20 tisíc lidí přilákala na přelomu září a října podzimní výstava Flora Olomouc – Hortikomplex 2022. S podtitulem Plody otce genetiky se konala od čtvrtka 29. září do neděle 2. října na olomouckém Výstavišti Flora.

Návštěvnost letošního ročníku tradiční přehlídky kvalitních českých výpěstků je tak téměř identická jako minulý rok. Tehdy ovšem ve společnosti panovaly zcela jiné podmínky. Nehovořilo se o vysoké inflaci, zdražování či všeobecné nutnosti šetřit. Nic z toho se ale návštěvnosti letošní podzimní výstavy nedotklo. Navzdory všem těmto faktorům zachovali návštěvníci výstavě Flora Olomouc – Hortikomplex svoji přízeň.

Vnímáme, že doba je pro mnoho lidí obtížná a že mohou mít obavy z budoucnosti. O to víc nás těší, že opět v hojném počtu vyrazili na olomoucké Výstaviště Flora a nechali podzimní výstavu, aby je rozptýlila či potěšila. Na základě veskrze pozitivních ohlasů na centrální expozici i celou výstavu pevně věříme, že se to povedlo,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Výpěstky pomohly organizacím, jež poskytují sociální služby

V hlavní expozici Plody otce genetiky v pavilonu A mohli návštěvníci obdivovat zhruba 40 tun špičkové zeleniny a ovoce z České republiky. Pro letošní podzimní výstavu Flora Olomouc – Hortikomplex se je podařilo nashromáždit díky dlouholeté spolupráci olomouckého výstaviště se Zelinářskou unií Čech a Moravy a Ovocnářskou unií ČR.

Kvalitní zeleninu a ovoce si lidé mohli na výstavě také zakoupit u stánků na „mini tržnici“ ve foyer pavilonu A.

Po skončení výstavy podstatná část výpěstků pomohla organizacím poskytujícím sociální služby. Jejich zástupci se pro zeleninu a ovoce v pavilonu A zastavili hned v pondělí 3. října.  

„Šlo o Charitu Olomouc, Dětský domov a Školní jídelnu Olomouc, Společnost pro ranou péči – pobočku pro rodinu Olomouc a olomouckou pobočku občanského sdružení ZA SKLEM. Další část hlavní expozice, která už nebyla využitelná pro lidský jídelníček, zamířila do ZOO Olomouc,“ uvedl Michal Poláček, tiskový mluvčí Výstaviště Flora.

Návštěvníci si na podzimní výstavě užili i Zahradnické trhy s více než 150 pečlivě vybranými prodejci, festival gastronomie a nápojů Olima, ochutnávky vína v rámci akce Dny moravských vín, Mezinárodní včelařskou výstavu, bohatý doprovodný i kulturní program program a také expozici Českého zahrádkářského svazu pojmenovanou Mendelova zahrádkářská laboratoř s oblíbeným posezením u vína a pěstitelskou poradnou.

Celkem pak letošní Flora Olomouc – Hortikomplex poskytla prostor pro prezentaci 300 subjektů.

Lidé obdivovali velké oblouky plné květin i zářící zkumavky

Centrální expozice v pavilonu A s názvem Plody otce genetiky připomněla letošní 200. výročí narození Gregora J. Mendela – objevitele základních principů dědičnosti. Autory expozice byli uznávaní floristé Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík.

Kromě desítek tun prvotřídních výpěstků nejrůznějších odrůd a druhů od nejlepších tuzemských zelinářů a ovocnářů centrální expozici dominovala floristická výzdoba a gotická sakrální architektura, jež připomněla Mendelovo působiště – augustiniánský klášter v Brně.

Pavilonem A se tak klenuly pětimetrové oblouky plné květin, naprostá většina návštěvníků obdivovala i centrální část expozice s průchozím šestihranem věnovaným renesanční osobnosti G. J. Mendela. Na ten navazoval fotogenický oblouk porostlý zelení i květinami, zasvěcený byl vědě a vodnímu živlu. Zážitek všech návštěvníků pak umocnilo působivé profesionální nasvícení celé expozice.    

„Hlavní expozici, kterou financovalo Statutární město Olomouc, doplnily coby připomínka Mendelovy vědecké práce Vědecko-výzkumné laboratoře. Interaktivní a hravou formou se zde představila významná vědecká pracoviště, jež se věnují genetice a šlechtění, zemědělskému výzkumu a péči o genetické zdroje nejrůznějších kulturních plodin,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Na galerii pavilonu A byla připravena prezentace členů sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ.

G. J. Mendela na výstavě připomněla i expozice Staň se Mendelem v historické oranžerii věnovaná vývoji zemědělství zapůjčená Výzkumným ústavem rostlinné výroby. Doplnila ji výstava Mendel - komiks ze života G. J. Mendela zapůjčená od Vlastivědného muzea v Olomouci – dalšího z partnerů olomouckého výstaviště.

Festival Olima rozzářily hvězdy z Peče celá země

Zvláštní pozornosti návštěvníků se díky účasti známých osobností těšil festival gastronomie a nápojů Olima.

Jeho součástí byl od 29. od 30. září 26. ročník tradiční kuchařské soutěže určené mladým kuchařským talentům Gastro Olomouc Olima Cup a dále od 1. do 2. října 4. ročník cukrářské soutěže Moravský cukrářský šampionát.

„Na zápolení cukrářů zavítali coby moderátoři hvězdy z pořadu Peče celá země známý cukrář Josef Maršálek a Tereza Bebarová,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

S Josefem Maršálkem a Terezou Bebarovou se návštěvníci mohli setkat nejen při moderování, ale také při sobotním slavnostním křtu jejich nové knihy Čas na pečení!

Řada návštěvníků gastrofestivalu Olima zamířila i na mezinárodní Grand Prix ovocných destilátů Flora košt, v jehož rámci odborné poroty ohodnotily více než 300 vzorků.

Své místo v rámci festivalu Olima mělo i odtajnění výsledků soutěžního klání o nejlepší marmeládu Flora džem a také nové soutěže Flora mošt. Uskutečnilo se zde i slavnostní vyhlášení letošních držitelů certifikátu Regionální potravina Olomouckého kraje a Výrobek Olomouckého kraje.

Pro návštěvníky byl připraven i bohatý doprovodný a kulturní program, soutěž žáků základních škol Dýňodlabání, prodejní Mezinárodní včelařská výstava pod patronátem Českého svazu včelařů či oblíbená venkovní expozice domácích zvířat Babiččin dvoreček určená především pro menší návštěvníky a jejich rodiče.

Floristické umění v kostelích mohou lidé obdivovat do 14. října

V souvislosti s podzimní výstavou Flora Olomouc – Hortikomplex pořádá Výstaviště Flora Olomouc ve spolupráci s předními českými floristy od 29. září do 14. října 2022 akci Rozkvetlé památky – přehlídku jedinečných květinových aranžmá nainstalovaných v trojici olomouckých chrámů.

Tento rok jde o Husův sbor, kostel sv. Cyrila a Metoděje v městské části Hejčín a chrám Zvěstování Páně na Dolním náměstí. Samotná aranžmá si lidé mohou prohlédnout během otevírací doby jednotlivých chrámů, v žádném případě nejsou přístupné 24 hodin denně.

Kostel sv. Cyrila a Metoděje je od pondělí do neděle otevřený vždy od 15 do 17 hodin, Husův sbor mohou milovníci floristiky navštívit v pracovní dny od 13 do 17 hodin a o víkendu od 11 do 12 a od 13 do 17 hodin. Kostel Zvěstování Páně je pak přístupný každý den v týdnu od 9 do 17 hodin.

Záštitu nad akcí převzali ministr zemědělství Ing. Zdeněk Nekula, ministr kultury Martin Baxa, hejtman Olomouckého kraje Ing. Josef Suchánek, primátor statutárního města Olomouce Mgr. Miroslav Žbánek, MPA a rektor Mendelovy univerzity v Brně prof. Dr. Ing. Jan Mareš.

Akce se konala díky spolupráci Výstaviště Flora Olomouc se Zelinářskou unii Čech a Moravy, Ovocnářskou unii Moravy a Slezska, Školkařský svazem Ovocnářské unie České republiky, Svazem školkařů České republiky, Českým zahrádkářským svazem, Výzkumným ústavem rostlinné výroby, Agronomickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně a Českým svazem včelařů.

zpět na nástěnku