Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Markovi Markusovi

Významné osobnosti z projektu trojské botanické zahrady se v červnu představí v Klementinu

Fotografická výstava Kořeny osobností bude v červnu k vidění v centru Prahy – v areálu Národní knihovny ČR v pražském Klementinu

Významné osobnosti z projektu trojské botanické zahrady se v červnu představí v Klementinu

Fotografická výstava k unikátnímu projektu Botanické zahrady hl. m. Prahy Kořeny osobností bude v červnu k vidění v centru Prahy – v areálu Národní knihovny ČR v pražském Klementinu. Prostřednictvím fotografií se návštěvníci knihovny a turisté, kteří areálem procházejí, seznámí s významnými osobnostmi ze světa vědy, sportu, umění a veřejného života, které se za 13 let do projektu botanické zahrady zapojily. Jedná se již o 113 proslulých jmen. V loňském roce obohatili projekt oceňovaná novinářka a spisovatelka Lída Rakušanová, olympionička a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, olympijská legenda běhu na lyžích Květa Pecková Jeriová spolu s manželem, veslařem a olympijským medailistou Zdeňkem Peckou, nebo držitel Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě, biolog, profesor Jiří Friml. V roce 2022 zatím projekt obohatil nejznámější český mořeplavec, který jako první Čech obeplul celý svět, Richard Konkolski. Přibudou ale i další významná jména. S projektem samotným se zájemci mohou seznámit přímo v trojské botanické zahradě.

 

Unikátní projekt Kořeny osobností, který ve spojení s významnými jmény upozorňuje na vzácné a ohrožené rostliny a světové rostlinné bohatství, vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy a Dariny Miklovičové v roce 2009. „Již 13 let a 113 významných osobností, to je bilance našeho projektu Kořeny osobností. Nechybí významní vědci, lékaři, státníci, filmaři, sportovci a umělci. Jde například o prezidenta Václava Havla, české filmaře Miloše Formana a Jiřího Menzela, zpěváka Karla Gotta nebo cestovatelskou dvojici Zikmund a Hanzelka. Náš projekt připomíná tato význačná jména nám i budoucím generacím a současně upozorňuje na nutnost ochrany a zachování rostlinných druhů. Osobně si velmi vážím spolupráce s Národní knihovnou České republiky a možnosti představit náš projekt přímo v areálu Klementina,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 
Mezi ty, kteří se do projektu Kořeny osobností zapojili, dále patří zpěvačka Lucie Bílá, houslista Pavel Šporcl, významní čeští sportovci, jako je Josef Masopust, Věra Čáslavská, Jan Železný, Štěpánka Hilgertová, nebo proslulí čeští filmaři Mirolav Ondříček, Jan Svěrák a Otakar Vávra. Své stopy tu zanechala i největší jména české medicíny – Bohdan Pomahač, Jan Pirk, Josef Koutecký a přední čeští neurochirurgové Benešovi. Své rostlinné chráněnce vysadily rovněž osobnosti mezinárodního významu, jako je sir Nicholas Winton, Madeleine Albrightová nebo Jeho Svatost 14. dalajlama.

 

„Putovní výstava Kořeny osobností bude na Studentském nádvoří v areálu Národní knihovny ČR k vidění do 30. června. Věříme, že se stane atraktivním zpestřením a uklidňujícím zastavením nejen pro návštěvníky Národní knihovny ČR, ale také pro občany Prahy a turisty procházející Klementinem z Karlova mostu na Mariánské náměstí,“ dodává Martina Košanová, ředitelka Odboru komunikace NK ČR.

 

Návštěvníci botanické zahrady se s největšími postavami 20. a 21. století ve spojitosti se vzácnými a ohroženými zástupci rostlinné říše mohou seznámit prostřednictvím Stezky osobností, jež je provede celým trojským areálem včetně skleníku Fata Morgana. Projekt Kořeny osobností bude pokračovat i v roce 2022.

 

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

 

 

 

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované na rok 2022

 


14. 4. – 29. 9.

Kurátorská provázení – komentované prohlídky expozic

Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na čtvrteční prohlídky jednotlivých expozic. V rámci procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Prohlídka s průvodcem je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady. Začátek je vždy v 17 hodin. V nejbližší době se uskuteční tyto komentované prohlídky:

-        26. 5. – Jarní trvalky a skalničky (Ing. Petr Hanzelka, Ph.D.)

-        16. 6. – Výstavou bonsají s kurátorem (Miroslav Horský)

-        23. 6. – Svatojánské byliny (Mgr. Jarmila Skružná)




15. 5. – 25. 9.

Hudební procházky

Uklidněte mysl a zažijte nedělní podvečer s hudební kulisou v krásném prostředí botanické zahrady. Každou neděli od 15. 5. do 25. 9. máte možnost vychutnat si výjimečné chvíle a zaposlouchat se do tónů klasické hudby pod širým nebem, obklopeni zelení a pestrobarevnými květy. Na programu budou díla hudebních velikánů, jako je B. Smetana, A. Verdi, G. Gershwin a další, a to v podání komorních hudebních těles. Začínáme vždy v 17.00 hodin.

 

10.–19. 6.
Festival bonsají a japonské kultury

Bonsaje – umění časově neohraničeného rozsahu. Jednotlivý kus není nikdy „hotov“, mění se v průběhu ročních období a získává na kráse s přibývajícími lety. Letošní výstava bonsají ukáže to nejlepší od pěstitelů z České republiky, a nejen od nich. Akci i v tomto roce doprovází bohatý program, který přiblíží jak asijské umění tvarování stromů, tak i japonské kulturní tradice, a připraven je též prodej bonsají a doplňkových rostlin.

 

·       14. 7. – 21. 8. Kypr – fotografická výstava

·       12. 8. Klára má svátek

·       18. 8. Den Rulandského modrého

·       17.–18. 9. Vinobraní

·       14.–30. 10. Dýně – výstava dýňových aranžmá

·       22.–23. 10. Dýňové hrátky

·       31. 10. Halloween

·       11. 11. Svatomartinský přípitek

·       4. 11. – 16. 12. Džungle, která nespí

 

 

 

 

 

 

 

zpět na nástěnku