Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Soně

Významné osobnosti z projektu trojské botanické zahrady u centra Westfield Chodov

Významné osobnosti z projektu trojské botanické zahrady se do konce dubna představují u centra Westfield Chodov

Fotografická výstava k unikátnímu projektu Botanické zahrady hl. m. Prahy Kořeny osobností zahajuje svoji další sezónu. První zastávkou v roce 2023 se stalo nákupní centrum Westfield Chodov v Praze. Jeho návštěvníci mohou výstavu zhlédnout u vstupu A od 15. března do 28. dubna. Do projektu Kořeny osobností sza dobu jeho existence zapojilo již 115 významných jmen. V roce 2022 jejich seznam obohatil nejznámější český mořeplavec, který jako první Čech obeplul celý svět, Richard Konkolski, legendární dvojice pohádkových postaviček – kutilové Pat a Mat a proslulý a oceňovaný fotograf Antonín Kratochvíl. I v tomto roce přibudou další významné postavy vědy, kultury či sportu. S projektem samotným se zájemci mohou seznámit přímo v areálu trojské botanické zahrady.

Projekt Kořeny osobností vznikl ve spolupráci Botanické zahrady
hl. m. Prahy a Dariny Miklovičové v roce 2009. Představuje vzácné a ohrožené rostliny ve spojení s významnými osobnostmi současného světa. „Do projektu Kořeny osobností se za 13 let zapojilo již 115 jmen, mezi kterými nechybí významní vědci, lékaři, státníci, filmaři, sportovci a umělci. Dovolím si říci, že láká nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky zahrady. Rád bych poděkoval centru Westfield Chodov za podporu a prostor pro propagaci tohoto významného projektu, který upozorňuje na cenné a ohrožené druhy rostlin a křehkost přírody ve spojení s předními osobnostmi našeho světa. Věříme, že výstava návštěvníky nákupního centra zaujme a přivede je za odpočinkem, zábavou i vzděláním do naší botanické zahrady,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

"Témata jako udržitelnost nebo biodiverzita jsou pro nás důležitá, jsme proto rádi, že můžeme podpořit projekt, který poukazuje na křehkost a zranitelnost přírody kolem nás. Putovní výstava Kořeny osobností bude v našem centru k vidění až do 28. dubna a věříme, že zaujme a inspiruje naše zákazníky i k návštěvě samotné Botanické zahrady nebo jejich dalších projektů," doplňuje Marcela Hrdličková, ředitelka Westfield Chodov.

Projekt Kořeny osobností již čtrnáctým rokem přitahuje pozornost návštěvníků k jedinečným rostlinným exemplářům z nejrůznějších koutů světa. Díky jejich vysazování nejvýznamnějšími českými i zahraničními osobnostmi 20. a 21. století se podařilo výrazně zvýšit zájem široké veřejnosti o cenné rostliny a trojskou botanickou zahradu celkově. Mezi ty, kteří se do projektu Kořeny osobností od počátku zapojili, patří zpěvačka Lucie Bílá, houslista Pavel Šporcl, významní čeští sportovci, jako je Josef Masopust, Věra Čáslavská, Jan Železný, Štěpánka Hilgertová, nebo proslulí čeští filmaři Miroslav Ondříček, Jan Svěrák a Otakar Vávra. Své stopy tu zanechala i největší jména české medicíny – Bohdan Pomahač, Jan Pirk, Josef Koutecký a přední čeští neurochirurgové Benešovi. Své rostlinné chráněnce vysadily rovněž osobnosti mezinárodního významu, jako je sir Nicholas Winton, Madeleine Albrightová nebo Jeho Svatost 14. dalajlama.

Putovní výstava Kořeny osobností bude u nákupního centra Westfield Chodov k vidění do
28. dubna 2023. Návštěvníci botanické zahrady se s největšími postavami 20. a 21. století ve spojitosti se vzácnými a ohroženými zástupci rostlinné říše mohou seznámit prostřednictvím Stezky osobností, jež je provede celým trojským areálem včetně skleníku Fata Morgana.

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy

9. 2. – 6. 4.

Přednáškový cyklus

I v letošním roce nás čeká oblíbený cyklus přednášek napříč botanickými tématy. Odborníci nejen z botanické zahrady si připravili pestrý obsah, který zaujme vášnivé botaniky i zvídavé laiky. Celý cyklus se ponese v asijském duchu. Přednášek je možné se zúčastnit jak osobně přímo v botanické zahradě, tak i on-line. Konají se každý čtvrtek vždy od 17.30.

·       16. 3. – Ekofarmy kolem světa (Slávek Král)

·       23. 3. – Ájurvéda a léčivé rostliny (Daniela Pařízková, Jarmila Skružná)

·       30. 3. Japonsko: Ebisu, Fudži a macuri (Marcela Suchomelová)

7. 4. – 21. 5.

Motýli, kouzlo proměny

Oblíbená výstava motýlů se v letošním roce zaměří na metamorfózu. Objevte tajuplné kouzlo proměny, kdy se housenka přemění v krásného dospělého motýla. Do Prahy postupně doputuje asi 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou a z nich se ve skleníku Fata Morgana vylíhnou krasavci několika desítek druhů.

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na