Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Ferdinandovi

Wimbledonská vítězka Petra Kvitová zasadila v botanické zahradě v Troji bílou magnolii

I v roce 2024 pokračuje v Botanické zahradě hl. m. Prahy unikátní projekt Kořeny osobností a Stezka osobností. Jako první osobnost roku 2024 a 120. osobnost projektu se sázení zhostila jedna z nejúspěšnějších světových tenistek, dvojnásobná wimbledonská vítězka a nastávající maminka Petra Kvitová.

V botanické zahradě vysadila šácholan japonský (Magnolia kobus) v nové expozici Japonských mlžných lesů. Bílé květy této magnolie odkazují na Wimbledon – bílá je barvou tohoto turnaje. Stejně jako na zahájení Olympijských her 2020 v japonském Tokiu, kdy Petra Kvitová byla vlajkonoškou v čele naší výpravy sportovců, i nyní „otevírá“ novou japonskou expozici v botanické zahradě v Troji.

Tento druh opadavého stromu pochází z Japonska a Koreje. Roste především v horských oblastech a v Japonsku se vyskytuje na všech ostrovech. Patří mezi největší a nejrychleji rostoucí magnolie a zároveň překvapí svojí mrazuvzdorností a odolností. Je proto oblíbený v parcích a zahradách po celém světě. V domovině může dorůstat výšky až 24 metrů. Řadí se do skupiny magnolií, které kvetou před olistěním. Listy jsou celokrajné, opakvejčité. Plodem je bizarní narůžovělé souplodí s červenými plody. „Šácholan japonský ještě před olistěním rozkvétá čistě bílými, asi 10 centimetrů velkými květy. A bílá je barvou Wimbledonu. Při výběru stromu pro novou výsadbu tak snad pro Petru Kvitovou ani nemohla být jiná volba. Spojení s krásnou bílou magnolií je výstižné,“ říká Tomáš Vencálek, kurátor Botanické zahrady hl. m. Prahy, který rostliny pro projekt Kořeny osobností vybírá a připravuje. Zvolený exemplář patří mezi nově vysazené dřeviny v nové expozici botanické zahrady Japonské mlžné lesy, která se velmi brzy otevře návštěvníkům. „Petra Kvitová byla s vlajkou České republiky v čele naší výpravy na Olympijských hrách 2020 v japonském Tokiu a my jsme jí nyní předali pomyslnou vlajku, kterou otevře i naši novou japonskou expozici,“ dodává Vencálek.

zpět na nástěnku