Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Vojtěchovi

Začíná další ročník výstavy bonsají

Festival bonsají a japonské kultury se koná od 10. do 19. června

Nejkrásnější, nejstarší i největší bonsaje uvidíte v trojské botanické zahradě

Začíná další ročník výstavy bonsají. Tou nejlepší je borovice drobnokvětá  z německého Lipska. Festival bonsají a japonské kultury se koná od
10. do 19. června

Botanická zahrada hl. m. Prahy zahájila další ročník přehlídky nejlepších bonsají od předních českých i zahraničních pěstitelů. Festival bonsají a japonské kultury zahájil velvyslanec Japonska v Praze Jeho Excelence Hideo Suzuki, herečky Kristýna Katakalidu Boková a Jenovéfa Boková, které se netají svou láskou k „Zemi vycházejícího slunce“, zástupci Česko-japonské společnosti, České bonsajové asociace a trojské botanické zahrady. Během deseti dnů se představí téměř 100 tvarovaných stromků z Česka, Slovenska a Německa. Převážně jsou vystaveny lokální dřeviny, zajímavostí jsou exotické druhy nebo kolekce čtyř borovic drobnokvětých z německého Heidelbergu a rovněž osazená skála Saikei. Návštěvníci spatří také více než sto let staré stromky ze sbírek trojské zahrady. Přehlídku i v tomto roce doprovází bohatý program, který přiblíží jak asijské umění tvarování stromů, tak i japonské kulturní tradice. Připraven je též prodej bonsají
a doplňkových rostlin. Výstava je v letošním roce opět soutěžní, Cenu ředitele Botanické zahrady hl. m. Prahy získala bonsaj borovice drobnokvěté od pěstitele Herberta Obermayera z Lipska. Cenu japonského velvyslance obdržela bonsaj tisu japonského
od Josefa Valucha z Ostrožské Nové Vsi. Česká bonsajová asociace pak ocenila bonsaj
ze sbírek trojské botanické zahrady, konkrétně kaskádovitě tvarovanou hlošinu pichlavou. V letošním roce mohou tu nejkrásnější bonsaj vybrat i sami návštěvníci.

Otevírací doba:

 

Venkovní expozice:

denně včetně svátků
9.00–19.00

 

Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–19.00

 

Vinotéka sv. Kláry:

po–ne

13.00–19.30

 

„Naši výstavu jsme letos pojali jako oslavu umění bonsají a japonské kultury. Během deseti dnů se představí téměř stovka krásných bonsají od pěstitelů z Česka, Slovenska a Německa, ale i cenné exempláře ze sbírek naší botanické zahrady. Jsme velmi pyšní na jeden ze stromků, které do naší sbírky přibyly v loňském roce. Jde o špičkový, mohutný buk lesní. Těší mě a děkuji, že záštitu nad letošním ročníkem opět převzal japonský velvyslanec v Praze Jeho Excelence Hideo Suzuki, který spolu se svou chotí výstavu zahájil. Velmi rád bych také poděkoval herečkám Kristýně Katakalidu Bokové a Jenovéfě Bokové, které se staly patronkami akce,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

  

„Letošní výstava představuje na sto vynikajících exponátů převážně od českých, ale i od zahraničních vystavovatelů. Je pro mne příjemným překvapením, že jsou bonsaje v České republice natolik oblíbené. Bylo mi potěšením prohlédnout si všechna tato pečlivě ošetřovaná umělecká díla a nahlédnout do pocitů, s jakými je jejich autoři vytvářeli. Věřím, že výstava i její pestrý doprovodný program budou velkým přispěním ke sblížení návštěvníků s japonskou kulturou,“ oceňuje exponáty vystavené na Festivalu bonsají a japonské kultury Jeho excelence Hideo Suzuki, velvyslanec Japonska v ČR.

 

Nejlepší bonsaj je z Německa

 

 5 NEJ z výstavy bonsají:

 

Největší: Jalovec (Juniperus sabina) od pěstitele Milana Roskoše ze Slovenska

 

Nejmenší: Šeflera dlanitolistá (Schefflera arboricola) a další bonsaje z kolekce Petra Herynka z Prahy

 

Nejstarší: Javor Buergerův (Acer buergerianum), více než 100 let starý stromek ze sbírek Botanické zahrady Praha

 

Nejvzdálenější: Kolekce bonsají od pěstitelů Julia Kolesára a Milana Roskoše z východního Slovenska

 

Nejméně obvyklé bonsaje: Moruše bílá (Morus alba) od Vladimíra Ondejčíka z Nitry a granátové jablko (Punica granatum) od Miroslava Horského, kurátora Botanické zahrady Praha

 

 

Výstava bonsají se už tradičně koná v expozici Japonská zahrada, kde bude umístěno téměř 100 tvarovaných stromků. Ty do Prahy dorazily od pěstitelů z různých koutů Česka, ze Slovenska, ale i z německého muzea bonsají v Heidelbergu a z Lipska. Návštěvníci budou moci obdivovat nádherné rostliny, jako například kvetoucí bugenvileu, smokvoň, moruši bílou, kolekci čtyř borovic drobnokvětých, zajímavostí bude osazená skála - Saikei. Botanická zahrada uspořádala letošní ročník výstavy opět jako soutěžní. Uděleno bylo několik cen. Cenu ředitele Botanické zahrady hl. m. Prahy získala bonsaj od pěstitele Herberta Obermayera z německého Lipska. Jde o špičkovou, letitou borovici drobnokvětou (Pinus parviflora), se zvýrazněnými nebari (náběhové kořeny). Na druhém místě je javor dlanitolistý (Acer palmatum „Dissectum“) od Jozefa Pánika z Dolného Kubína ze Slovenska a na třetím místě je rovněž strom ze Slovenska, konkrétně moruše bílá (Morus alba) od Vladimíra Ondejčíka z Bonsai centra Nitra. Cenu České bonsajové asociace tentokrát získala bonsaj ze sbírek botanické zahrady. Jde o kaskádovitě tvarovanou hlošinu pichlavou (Eleagnus pungens). Velvyslance Japonska v ČR Jeho Excelenci Hideo Suzukiho nejvíce zaujala bonsaj tisu japonského (Taxus cuspidata) od pěstitele Josefa Valucha z Ostrožské Nové Vsi, která je zajímavá zejména kombinací mrtvého a živého dřeva. V průběhu výstavy tu nejkrásnější vyberou i sami návštěvníci. Mohou hlasovat prostřednictvím QR kódu umístěného na „jmenovce“ každého stromku.

 

 

Deset dní ve znamení japonské kultury

 

Akce opět nabízí i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na čajový obřad školy Urasenke s možností ochutnávky šlehaného čaje matcha. Představí se tradiční japonská kuchyně a nebude chybět bubenické vystoupení skupiny Wadaiko yosa-yosa nebo tradiční tanec gejš. Připraveny jsou ukázky bojového umění, nebude chybět meditace zazen a děti i dospělí si budou moci vyzkoušet kaligrafii nebo skládání origami. V rámci festivalu odborníci předvedou tvarování bonsaje s použitím profesionálních technik a materiálů. Zájemci také budou mít možnost bonsaje a další rostliny, například masožravé, na místě zakoupit. Součástí programu bude i komentovaná prohlídka Japonské zahrady a výstavy, která se koná 16. června a průvodcem bude kurátor Miroslav Horský.

 

Japonská zahrada v Troji

 

Japonská zahrada je jednou z nejoblíbenějších expozic trojské botanické zahrady. Rozkládá se na ploše 0,67 ha. Už od svého zpřístupnění veřejnosti v roce 1997 se zde pravidelně konají výstavy bonsají s mezinárodní účastí. V Japonské zahradě také vysadil sakuru v rámci projektu Kořeny osobností prezident Václav Havel a v její blízkosti je borovice Thunbergova, která svým tvarováním připomíná bonsaj a vysadila ji někdejší ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová. V Japonské zahradě jsou během sezóny vystaveny bonsaje ze sbírky botanické zahrady. Tato sbírka čítá na 70 kusů tvarovaných stromků a je hojně zastoupena javory, stálezelenými hlošinami a drmky. V loňském roce sbírku obohatila mohutná bonsaj fíkusu (Ficus retusa), kterou Botanické zahradě hl. m. Prahy věnoval pan Kim Sae Won, pěstitel z Koreje, nebo špičkové, několika cenami ověnčené bonsaje borovice (Pinus uncinata), buku (Fagus sylvatica) a jalovce (Juniperus sabina), zakoupené od českých pěstitelů. Ve sbírce je také několik více než sto let starých exemplářů.

 

Podrobné informace o programu Festivalu bonsají a japonské kultury a dalších akcích Botanické zahrady Praha najdete na stránkách https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.

 

Záštitu nad Festivalem bonsají a japonské kultury převzalo Velvyslanectví Japonska v ČR.

 

Partnerem Festivalu bonsají a japonské kultury je společnost Forestina, s. r. o., český výrobce zahradních hnojiv, substrátů a dalších produktů nejen pro zahrádkáře.

 

Generálním partnerem Botanické zahrady hl. m. Prahy je Hyundai Motor Czech.

 

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).

Novinky a další informace najdete také na

https://www.botanicka.cz/

 

zpět na nástěnku