Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Rolandovi

ZEMĚDĚLCI PŘIJELI S TRAKTORY A PÁLILI SLÁMU

v jedné z hlavních rolí náš předseda

Zemědělci přijeli s traktory a pálili slámu. Nechceme změny dotací, míní

20. ledna 2022  12:12,  aktualizováno  13:15

  •  
  •  
  •  
  •  

Proti změnám v rozdělování dotací protestují ve čtvrtek zemědělci, zejména z velkých firem. K akci je vyzvaly Agrární komora a Zemědělský svaz. Změny v dotační politice podle nich nespravedlivě zvýhodňují malé zemědělce. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula ve středu uvedl, že nikomu neupírá právo demonstrovat, odmítá však ustupovat nátlaku.My pracujeme 365 dnů, hlásá u hořící slámy zemědělec-slávistaFotogalerie28

My pracujeme 365 dnů, hlásá u hořící slámy zemědělec-slávista | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Jedna z protestních akcí se koná u středočeské Jesenice, kudy projelo asi 30 troubících traktorů. Zemědělci zapálili na protest proti změně dotací slámu, která ležela na zemi a vyzvali vládu k jednání.

V Pardubickém kraji nespokojení zemědělci pět minut po dvanácté vyslali do terénu 70 až 80 kusů techniky. „Ve většině případů půjde o traktory s vlečkou. Naším cílem není našim spoluobčanům a řidičům komplikovat život, ale i my už opravdu nevíme, jakým způsobem upozornit vládu, že upravený Strategický plán českého zemědělství je zaměřen proti většině zemědělců a že ve finále to bude i proti většině spotřebitelů,“ řekl viceprezident Agrární komory ČR Leoš Říha.

 Asi nejvíc techniky na jednom místě mělo být v okrese Ústí nad Orlicí u obce Šedivec. Na Pardubicku a Chrudimsku se nejvíc zemědělské techniky bude shromažďovat mezi Chrudimí a Pardubicemi, v okolí Nasavrk a Slatiňan. Zemědělci vyjeli také do okolí Trhové Kamenice, Slatiňan, Vysokého Mýta, Heřmanova Městce, Hrochova Týnce a Skutče, 

Na Litoměřicku vyjeli zemědělci ve 12:05, pokračovali do Lovosic a odtud zpět do svých domovů. Podle ředitele zemědělského družstva Klapý Otakara Šaška jde o klidný protest. 

V poledne vyjeli také na Žďársku. Jedna z protestních tras vedla mezi Novou Vsí u Nového Města na Moravě, Novým Městem na Moravě a Žďárem nad Sázavou. Na traktorech byly transparenty s nápisy „Vládo jednej s námi“, „Nejsme Babiš, nejsme Agrofert“ nebo „Chceme rovné podmínky bez redistribuce.“ Výjezd kvůli sněžení zkrátili.

V Praze-Hodkovicích proběhlo pálení slámy v režii Agrární komory. (20. ledna 2022)V Praze-Hodkovicích proběhlo pálení slámy v režii Agrární komory. (20. ledna 2022)V Praze-Hodkovicích proběhlo pálení slámy v režii Agrární komory. (20. ledna 2022)V Praze-Hodkovicích proběhlo pálení slámy v režii Agrární komory. (20. ledna 2022)28 fotografií

„S vládou je těžké vyjednat kompromis“

„Rok a půl se s minulou vládou projednával Strategický plán českého zemědělství a během 14 dnů se těžko vydobytý kompromis zruší bez dalšího projednání s nevládními zemědělskými organizacemi. Všichni jsme se už museli smířit s tím, že naše příjmy poklesnou díky zavedení Green Dealu do praxe,“ řekl místopředseda Zemědělského svazu Jaroslav Vaňous.

„Chápeme, že v Evropě je stále ještě potravin přebytek a že musíme snížit dopady našeho hospodaření na krajinu. Tato vláda však zapomněla, a pan ministr Jurečka u toho byl, že v roce 2016 schválila strategii českého zemědělství do roku 2030. To, že vláda slibovala podporu středním podnikům, kteří zajišťují produkci 80 procent potravin, nově padá. Dnes to bohužel vypadá tak, že smyslem práce zemědělce přestává být produkce potravin,“ dodal Vaňous, který je zároveň předsedou Zemědělského družstva ve Sloupnici na Orlickoústecku.

To se s 370 členy zaměřuje na živočišnou výrobu. Má vlastní řeznictví i mlékárnu s 13 prodejnami a hospodaří na asi 3000 ha zemědělské půdy.

Varujeme před potravinovou chudobou, budeme demonstrovat, oznámili zemědělci

„Pokud jsme investovali do živočišné výroby v souladu se strategií českého zemědělství s investiční podporou Evropské unie, hrozí, že tyto investice budeme muset nazývat zmařenými investicemi, protože je nebudeme schopni vzhledem k poklesu výroby, která vyplývá z Green Dealu, schopni uživit,“ řekl ještě Vaňous za Zemědělský svaz, který v Česku obhospodařuje asi 1,11 mil. ha zemědělské půdy.

„Nechceme žádné další dotace, ale potřebujeme rovné podmínky, abychom udrželi živočišnou výrobu. Pro nás stále platí, že živočišná výroba rovná se pestrá krajina, organická hmota v půdě a zadržení vody v půdě,“dodal.

Na změně dotačních pravidel pro roky 2023 až 2027 se minulý týden shodli zástupci vládní koalice. Ministerstvo zemědělství původně počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům. Nakonec od toho ustoupilo, zvýšilo ale podíl peněz určených pro menší zemědělce. Rovněž omezilo maximální výši investičních dotací ze 150 na 30 milionů korun.

Podle Nekuly je úprava systému kompromisem respektujícím reálnou situaci v českém zemědělství. Chystané změny podle ministerstva výrazně podpoří menší zemědělce, současně ale zajistí dostatečnou podporu pro větší podniky hospodařící v souladu s dotačními pravidly.

Kompromis má své meze, vzkazuje Říha

„Říkejme si věci na rovinu. To jak emisní povolenky zdražují energie, tak plánované snahy protlačované do strategického plánu budou znamenat zdražení potravin. Situace je vážnější než se zdá. Cena například másla za 90 korun bude možná v akci. A hlavně to už nebude české máslo. Jsme ochotní k jednání a kompromisu ale věci zkrátka mají své meze. Trpělivost mlčící zemědělské většiny přetekla,“ řekl viceprezident Agrární komory ČR Leoš Říha.

Většina zemědělské produkce se podle něj v Česku realizuje na farmách střední velikosti, kde je soustředěna většina živočišné výroby včetně produkce mléka. Agrární komora a Zemědělský svaz zastupuje více než 80 % zemědělců. Asociace soukromého zemědělství, která s nově upraveným plánem souhlasí a o protestech zemědělců mluvila jako o „nátlaku agrobaronů“, se pohybuje zhruba na třetině zemědělské produkce.

„Kombinace strategického plánu, Green Dealu a toho, co si tady ideologicky vymýšlíme sami proti sobě bude znamenat, že firmy střední velikosti to nemusí ustát. Už dnes má živočišná výroba má ekonomické problémy pod velkým tlakem rostoucích vstupů. Budeme jako země naprosto závislá na dovozu potravin, nejen na dovozu vepřového masa, ale i na mléčných výrobcích. Bude to mít dopady na erozi a zadržování vody v krajině,“ uvedl Říha a varuje před koncem potravinové soběstačnosti a dopadem do státního rozpočtu a národního hospodářství.

Vláda rozevírá nůžky mezi malými a velkými, myslí si zemědělci | (1:51) | video: iDNES.tv

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zemedelci-protesty-traktory-dotace-demonstrace-strategicky-plan.A220120_115813_domaci_remy

zpět na nástěnku