Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Alešovi

Změny v botanické zahradě v Troji – areál se dočkal propojení

Nová lávka spojuje venkovní expozice se skleníkem Fata Morgana

Změny v botanické zahradě v Troji – areál se dočkal propojení

Nová lávka spojuje venkovní expozice se skleníkem Fata Morgana

Botanická zahrada hl. m. Prahy si pro své návštěvníky připravila velkou novinku. Areál venkovních expozic a areál u skleníku Fata Morgana budou poprvé v historii propojeny. Lávka, po níž bude možno chodit z jedné části do druhé, bude otevřena při zahájení výstavy orchidejí, tedy již 3. března. Doposud byla zahrada rozdělena úvozovou cestou spojující Troju se Sídlištěm Bohnice. Vybudováním lávky se nyní výrazně zvýší komfort návštěvníků a zjednoduší prohlídka celého areálu. Botanická zahrada současně dokončuje další významné projekty, jako je multifunkční objekt nového výstavního sálu a zázemí pro návštěvníky a zaměstnance nebo rekonstrukce viničního domku, kde vznikne nový degustační prostor. Již 3. března začíná v botanické zahradě výstava Orchideje, poklady vietnamské džungle.

Na tomto odkazu také najdete video, kde uvidíte, jak došlo k instalaci přemostění: https://youtu.be/IAUoMj4zNh8

 

Otevírací doba

 

Venkovní expozice:

každý den včetně svátků
9.00–16.00 (listopad–únor)

9.00–19.00 (březen–říjen)

 

Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–16.00 (listopad–únor)

9.00–19.00 (březen–říjen)

 

Vinotéka sv. Kláry:

každý den včetně svátků

10.00–16.30 (listopad–únor)

10.00–19.30 (březen–říjen)

 

„Rok 2023 bude z pohledu rozvoje zahrady rokem skutečně přelomovým. Propojení areálu zahrady si troufám pokládat za historický mezník. Oddělené části nám dlouhodobě komplikovaly provoz, nepohodlné to bylo ale zejména pro naše návštěvníky. Lávka spojující venkovní expozice se skleníkem Fata Morgana výrazně zvýší jejich komfort a zjednoduší pohyb v zahradě. V okolí lávky navíc připravujeme nové expozice, které budou mít jak relaxační, tak vzdělávací charakter – jedná se o expozici Evoluce rostlin a Japonské mlžné lesy. Rovněž bych rád upozornil, že ještě v letošním roce dokončíme další projekty, které zvýší komfort a zpříjemní pobyt v naší zahradě. Věřím, že návštěvníci všechny tyto změny ocení,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Lávka spojující venkovní expozice s areálem u skleníku Fata Morgana bude přístupná od 3. března, kdy v botanické zahradě začíná výstava Orchideje, poklady vietnamské džungle. Je umístěna ve střední části areálu, v blízkosti sousoší lam. Návštěvníci se tak nyní velmi snadno dostanou ke skleníku Fata Morgana, a to jak od vstupu a parkoviště od Sídliště Bohnice, tak od vstupu Kovárna přes Vinici sv. Kláry. Již nebude potřeba opouštět areál botanické zahrady a nadále bude možno využívat vstup a pokladnu přímo u skleníku Fata Morgana. V okolí lávky budou postupně vybudovány nové expozice. Botanická zahrada již zahájila přípravu expozice Evoluce rostlin, která návštěvníky provede vývojem rostlinné říše. Další novou expozicí budou Japonské mlžné lesy, jež kromě prezentace typické flóry bude obsahovat i relaxační a vodní prvky.

Rozvoj botanické zahrady v roce 2023

Kromě scelení areálu dokončuje botanická zahrada také další projekty. V ulici Nádvorní jde do finále stavba multifunkčního objektu, který nabídne výstavní sál, novou prodejnu suvenýrů, ale také moderní zázemí pro návštěvníky i zaměstnance zahrady. Přibude relaxační zóna, přiléhající k Ornamentální zahradě. Inovace se dočká i Vinice sv. Kláry, kde probíhá rekonstrukce historického viničního domku a vznikne zde nový degustační prostor. Zmíněné projekty zpříjemní návštěvu zahrady nejen z pohledu zvýšeného komfortu, ale i z hlediska vyšší kvality prezentace a vzdělávání. V letošním roce se také v plné kráse představí nová expozice Archa Bohemica, jež poukazuje na vybrané chráněné lokality České republiky. V přirozených podmínkách tu nalezly útočiště ohrožené druhy rostlin.

Akce roku 2023

Trojská botanická zahrada vstupuje do nové, již 54. sezóny, kdy je otevřena pro veřejnost. V březnu se opět uskuteční tradiční výstava orchidejí, která v letošním roce představí rostlinné poklady Vietnamu. V dubnu a květnu bude následovat výstava tropických motýlů zaměřená na kouzlo proměny. Botanická zahrada opět přiblíží japonskou kulturu a umění bonsají a milovníky vína pozve v září na oblíbené vinobraní. I letošní podzim bude ve znamení dýní a oslav Halloweenu. Návštěvníci se mohou zúčastnit též on-line přednášek, komentovaných prohlídek s kurátory botanické zahrady, přijít se inspirovat a poradit s pěstováním muškátů. Letos poprvé botanická zahrada připravuje pro své fanoušky program i na předvánoční čas, uskuteční se rovněž žádané večerní komentované prohlídky.

Od 3. března 2023 bude opět zpoplatněna prohlídka venkovní expozice, návštěvníci mohou využívat vstupy a současně východy v horní části zahrady, od Sídliště Bohnice, kde je rovněž parkoviště, dále vstup u skleníku Fata Morgana a vstup a pokladnu Kovárna, pod Vinicí sv. Kláry. Vstup a východ v ulici Nádvorní, kde nyní probíhá výstavba multifunkčního objektu, je uzavřen. Cena vstupného od 1. března 2023 je 180 Kč pro dospělé, pro děti od 3 do 15 let a studenty 130 Kč, senioři nad 60 let zaplatí 95 Kč. Rodinná vstupenka vyjde na 540 Kč. Zájemci si mohou zakoupit roční vstupenky (permanentky), a to na 10 vstupů nebo bez omezení počtu vstupů (neomezenou). Vstupenky on-line (e-vstupenky) stojí pro dospělé 150 Kč, pro děti od 3 do 15 let 100 Kč, pro seniory 75 Kč a rodinné vstupné činí 450 Kč. Jednorázová vstupenka nově po opuštění areálu botanické zahrady pozbývá platnosti.

 

Více informací na www.botanicka.cz

 

Generálním partnerem Botanické zahrady hl. m. Prahy je Hyundai Motor Czech.

 

 

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy

I pro letošní rok plánuje trojská botanická zahrada řadu pravidelných akcí a výstav.


20. 1. – 26. 3.

Fotografická výstava Jak krmit ptáky?

Panelová fotografická výstava na téma ptáků a ptačích krmítek je plná užitečných informací. Seznámíte se na ní s nejnovějšími poznatky o celoročním přikrmování ptáků v našich zahradách. Krmit jen v zimě? Co když přijde mírná zima? Krmit celoročně? Čím krmit? Na všechny tyto otázky u nás naleznete odpovědi. Dotkneme se i témat napajedel, doporučíme vám, které dřeviny je dobré na zahradě pěstovat, aby zde ptáci i v zimě nalezli potravu, a podíváme se také na ptačí druhy zimující v Asii. Výstava bude k vidění v prostorách venkovní expozice Ornamentální zahrady.

 

9. 2. – 6. 4.

Přednáškový cyklus

I v letošním roce nás čeká oblíbený cyklus přednášek napříč botanickými tématy. Odborníci nejen z botanické zahrady si připravili pestrý obsah, který zaujme vášnivé botaniky i zvídavé laiky. Celý cyklus se ponese v asijském duchu. Přednášek je možné se zúčastnit jak osobně přímo v botanické zahradě, tak i on-line. Konají se každý čtvrtek vždy od 17.30.

·       23. 2. – Podzim v Koreji (Iveta Bulánková, Pavel Sekerka, Tomáš Jelínek)

·       2. 3. – Jak mohu svou zahradou pomáhat planetě (Ferdinand Leffler)

·       9. 3. – Orchideje jihozápadní Asie (Jan Ponert)

 

3. 3. – 19. 3.

Orchideje, poklady vietnamské džungle

Výstava orchidejí v Botanické zahradě Praha každoročně přináší nejen potěšení z pestrobarevné krásy květů, ale také nejrůznější zajímavosti ze světa těchto rostlin. Tentokrát vás zavede do Vietnamu. Ten je totiž skutečnou rostlinnou pokladnicí světa. Výstava je prodejní.

 

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.

Změna programu vyhrazena.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

 

 

zpět na nástěnku