Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Ferdinandovi

Unikátní a největší skleník Fata Morgana slaví 20 let

Začíná výstava k 20. výročí otevření tropického skleníku v Botanické zahradě Praha. Veřejnosti se otevřel před 20 lety, za tu dobu do něj přibyla spousta zajímavých a ohrožených druhů rostlin, které z něj dělají tu pravou džungli uprostřed velkoměsta.

Vznik, otevření a celou historii skleníku připomene panelová výstava, která začíná 17. května ve Výstavním sále botanické zahrady. Expozice zavzpomíná na realizaci snu o tropickém chrámu, připomene vzácné sbírky i cesty botaniků za rostlinným bohatstvím. Přímo ve skleníku Fata Morgana, kde probíhá výstava Motýli: Dobrodružná cesta, se také každý na vlastní oči přesvědčí, jakými změnami skleník za 20 let prošel. V červnu pak budou pro návštěvníky připraveny speciální komentované prohlídky. Výstavu k výročí Faty Morgany je možno si prohlédnout až do konce prázdnin.

Botanická zahrada si v letošním roce připomíná dobu, kdy pro veřejnost otevřela tropickou oázu, skleník Fata Morgana. Stalo se to před 20 lety, přesně 12. června 2004. Významné jubileum botanická zahrada slaví prostřednictvím řady výstav a akcí. „Letošní sezóna je pro botanickou zahradu výjimečná. Někomu možná 20 let přijde jako poměrně krátká doba, ale náš unikátní skleník a vlastně celá zahrada ušly za tuto dobu skutečně velkou cestu. A to nejen z pohledu návštěvnického zážitku, ale i z pohledu odborné botanické práce. Vlastně i díky skleníku Fata Morgana můžeme stále rozvíjet naše tropické sbírky a prezentovat tropickou flóru a přírodu veřejnosti. Při příležitosti jubilea chystáme řadu doprovodných akcí a výstav. Jednou z nich je i panelová výstava věnovaná skleníku Fata Morgana. Návštěvníci díky ní nahlédnou do ‚botanické kuchyně‘. Až do druhého června také skleník hostí oblíbenou výstavu živých tropických motýlů,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Skleník Fata Morgana je už 20 let nejoblíbenější expozicí naší botanické zahrady. Návštěvníkům, ať už se jedná o Pražany, nebo turisty z celé republiky i zahraničí, nabízí jedinečný pohled do tropické přírody a seznamuje s její pestrou flórou. Odborníci prostřednictvím expozic i pravidelných výstav upozorňují na vzácné a ohrožené rostliny z různých koutů světa. Zájemci tak mohou poodkrýt nejrůznější přírodní tajemství. Skleník Fata Morgana je také oblíbeným cílem pražských škol, které mají možnost zúčastnit se zajímavých vzdělávacích prohlídek, jež dokážou probudit zájem o přírodu a její ochranu i u těch nejmladších,“ doplňuje Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy.

20 let Faty Morgany

Tropický skleník Fata Morgana je moderní stavba s neobvyklým esovitým půdorysem. Expozice o rozloze přibližně 1800 m2 je rozdělená do tří částí s odlišnou teplotou a vlhkostí. První část představuje vegetaci převážně suchých lesů tropů a subtropů, druhá část, do které návštěvníci vstupují podzemní štolou postupně se měnící na průchod tropickým jezerem, prezentuje flóru nížinného deštného lesa. V expozici jsou zastoupeny vzácné i užitkové dřeviny, palmy, liány i orchideje. Poslední, chlazená část přibližuje prostředí vysokých tropických hor. Myšlenka vybudovat velký tropický skleník na trojském svahu se zrodila v roce 1993 v hlavě tehdejšího ředitele botanické zahrady Jiřího Haagera. Stavba byla zahájena v roce 1999 a dokončena v květnu 2003. O rok později, přesně 12. června 2004, byl skleník Fata Morgana otevřen pro veřejnost. Významné jubileum si botanická zahrada připomíná po celou sezónu. Od 17. května až do 31. srpna se koná výstava, jež přibližuje nejen samotný skleník a jeho vznik, ale i hodnotné a často unikátní tropické sbírky a přínosné expedice botanické zahrady. „Tuto výstavu jsme zaměřili i na naše cesty za rostlinným bohatstvím světa a vysvětlujeme, jak se rostliny do skleníku dostaly a dostávají. Kromě naší vlastní činnosti je to také spolupráce s botanickými zahradami z různých zemí, s národními parky, ale i drobnějšími pěstiteli u nás i v zahraničí. Naše zahrada se pyšní – a ve skleníku Fata Morgana je to patrné – velmi rozsáhlými sbírkami zázvorů, orchidejí, begonií, masožravých rostlin, kapradin, ale i sukulentů, palem a užitkových tropických rostlin. Bohatá skladba exotické flóry dělá ze skleníku Fata Morgana tu pravou tropickou perlu uprostřed České republiky,“ říká Vlastik Rybka, náměstek odborného útvaru Botanické zahrady hl. m. Prahy. Od 12. do 16. června plánuje botanická zahrada sérii komentovaných prohlídek zaměřených na historii skleníku, jeho fungování a zázemí a sbírky, které jsou v expozicích Faty Morgany prezentovány.

zpět na nástěnku