Svaz květinářů a floristů České republiky

Přihlásit

Kompletní servis pro květináře a floristyDnes darujte květinu Květoslavě

Brambořík - Cyklámen

Kdo by neznal zpívající květinu z pohádky Pyšná princezna. Nejen díky této pohádce se bramboříky udržují mezi dvaceti nejprodávanějšími pokojovými rostlinami okrasnými květem.

Bramboříky jsou hlíznaté rostliny a patří do čeledi provosenkovitých (Primulaceae). Jejich domovinou je Středomoří. Listy jsou srdčité, na okrajích zubaté, velmi často s výraznou stříbrnou kresbou, která je činí atraktivními. Velké květy jsou neseny na vzpřímených stvolech a podle jejich stavby se bramboříky dělí do několika skupin - celokrajné velkokvěté, třepenité odrůdy s rozstříhanými okraji korunních lístků, plnokvěté odrůdy, květy zdobící péřitý hřebínek atd. Barva květů je buď zářivá nebo pastelová a květy jsou buď velké, nápadné nebo malé a někdy vonné.


Úspěšné pěstování
Chceme-li bramboříky s úspěchem pěstovat, musíme je také zavčasu nakoupit. Kupujeme pouze zdravé rostliny, které mají bohatou násadu poupat, nejlépe před příchodem prvních mrazů, abychom si byli jisti, že rostliny nikde nenastydly.
Doma je umístíme na chladné místo (teplota kolem 15°C) s dostatkem čerstvého vzduchu a vzdušné vlhkosti - to jsou podmínky, v nichž se bramboříkům daří přímo skvěle. Docílit takového místa v našich interiérech není snadné, ale měli bychom se držet alespoň jejich základních požadavků. Umístíme-li brambořík do chladnější místnosti, například do ložnice, vydrží nám kvést mnohem déle než v místnosti přetopené. Mají rády dostatek světla, ale přímé slunce nesnášejí a proto jim vyhovují okna orientovaná na sever. Zvýšit vzdušnou vlhkost můžeme rosením, ale daleko jednodušší je vybrat ke květináči mnohem větší misku, na dno dát vrstvu kamínků a zalít je vodou tak, aby hladina nepřevyšovala úroveň kamínků. Již pouhým odpařováním se zvyšuje vzdušná vlhkost kolem rostlin, ale rostliny nejsou přemokřené. Pokud jde o zálivku, substrát u rostlin v době kvetení nikdy nenecháme přeschnout, ale rostliny nesmějí být trvale přemokřené, protože tím se zvyšuje možnost hniloby. V době kvetení rostliny přihnojujeme každých čtrnáct dní.
Všeobecný trend pěstovat bramboříky jako sezonní rostlinu není nejšťastnějším řešením, protože svou krásu dokáží plně ukázat až tříleté rostliny. Jak na to, abychom rostliny nejen uchovali do příští sezony, ale abychom je přivedli ve vhodnou dobu ke kvetení?
Brambořík na více sezon
Po odkvětu omezíme zálivku a přestaneme přihnojovat. Pak rostlinu přemístíme do chladného prostředí a nezaléváme ji až do konce jara. V květnu ji přesadíme do čerstvého substrátu tak, aby horní polovina hlízy zůstala volně nad povrchem. Rostlinu umístíme na dobře osvětlené místo, nikoliv na přímé slunce a udržujeme zálivkovou vlhkost. Rostliny mohou být po celé léto zapuštěny s květináčem do půdy na stinném místě v zahradě. Před příchodem mrazů vezmeme rostliny zpět do interiéru do chladnější místnosti, přiměřeně zaléváme a pravidelně každých čtrnáct dní přihnojujeme. Módním trendem několika posledních let jsou miniaturní bramboříky. Své místo si vydobyly díky roztomilosti květů a hlavně díky tomu, že daleko lépe snášejí teplo vytápěných místností. Nároky na jejich pěstování jsou obdobné.

Ze škůdců trpí bramboříky nejčastěji sviluškami v suchém a teplém prostředí. Z chorob je to především hniloba hlíz při nadměrné vlhkosti substrátu. V teple žloutnou a odumírají listy. Staré listy a květy průběžně odstraňujeme pomalým ukroucením, aby na rostlině nezahnívaly.

zpět na nástěnku