Vánoční hvězda - Poinsettia
Původ, nároky
V domovině tvoří letité polodřevnaté keře o výšce 1- 4 metry, které mají typickou vlastnost pro tuto čeleď, a to že v případě poranění roní mléko. Rostlina je nevýznamně jedovatá, informace o silné toxicitě nejsou pravdivé, při potřísnění latexem se mohou pouze výjímečně dostavit u citlivých osob kožní alergické reakce.
Její původní stanoviště je typické horkým, relativně vlhkým létem a chladnějším suchým podzimem a zimou. Rostlina je krátkodenní, neboli k založení květů je potřeba krátký den (cca 12hodin a méně), pak asi za 2 měsíce vykvétá. Vlastní květy (Cyathia) jsou nenápadné a nacházejí se uprostřed nápadné růžice červených (u původního druhu) listenů neboli braktejí, což jsou vlastně přeměněné listy na části výhonu přímo pod vrcholem s květy. Rostlina je náročná na dostatek vápníku v půdě, v létě a v růstu potřebuje dostatek vody a živin, naopak na podzim a před rozkvětem rostlina příjem živin významně snižuje, stává se suchomilnou a vyhovuje jí pohyb vzduchu.
Poinsettii znali již staří Aztékové (jako „Cuitlaxoxitl“) a používali ji jako antipyretikum. Pro květinu se používají různé názvy: v Mexicu se zažil název „Noche Buena“, ve Střední Americe a Španělsku „Flor de Pascua“, v Chile a Peru „Crown of Andes“; zajímavostí je v Turecku používaný název „Atatürk´s flower“.
Jako květina pro vánoční období se masově rozšířila ve dvacátém století nejprve v USA a to zejména zásluhou Paula Eckeho, pak teprve v Evropě. V Čechách se Poinsettia začala pěstovat až koncem 60-tých let a nebyla vždy květinou pouze na období adventu a vánoc, ale, z dnešního pohledu kuriozně, s použitím přisvětlování i na MDŽ (červenou barvou se za minulého režimu máloco pokazilo).
I když je vánoční hvězda květinou pro prodej v adventním období, pěstovat ve sklenících se u českých zahradníků začíná u běžných velikostí už od července až září, matečné rostliny pro sběr řízků se zakládají dokonce již na jaře.
Rady pro nákup vánoční hvězdy a domácí péče
- nekupovat vánoční hvězdu z venkovního prodeje a z nevytápěných prodejen,
- při přenášení ji chránit před nachlazením (umístit do tašky, vyžádat si transportní obal ve kterém byla rostlina dodána, zabalit do balícího papíru, aj.), nenechávat dlouho v nevytopeném autě,
- obecně nejcitlivější částí každé rostliny jsou kořeny, u vánoční hvězdy toto platí dvojnásob. Vánoční hvězda vyžaduje v pokojových podmínkách pravidelnou, spíše menší, zálivku, substrát nemusí být plně nasycen vodou; ideální je pokud je rostlina „polosuchá“, případně když ji plně zalijete, je vhodné, aby měla před další zálivkou období, kdy substrát zčásti vyschne. Je zcela zásadní, aby byla po zalití přebytečná voda z podmisky do cca 15-ti minut vylita – kořeny nesmí stát ve vodě. Vánoční hvězda snese lépe občasné mírné zavadnutí než „přelévání“, jehož následkem jí může odumřít část kořenů, které poté ztratí sorbční schopnost a rostlina pak paradoxně vadne z nedostatku vody, přestože v ní stojí,
- ideálním místem pro vánoční hvězdu je místo blízko oken s dostatkem denního světla. V pokojových podmínkách není potřeba květinu chránit před přímým světlem. Běžná pokojová teplota je ideální, současné moderní odrůdy snášejí bez problémů i teploty chladného pokoje (cca16-18°C), jen je potřeba úměrně omezit zálivku.
Proč vánoční hvězdu od českých pěstitelů
- kratší doba na cestě k zákazníkovi (min. o 2 dny) oproti dovozu z Holandska, kde rostlina prochází burzou, min. dvěma nakládkami a cestou do ČR (většinu času ve tmě) a tím lepší kondice českého výpěstku. Hrnkové květiny jsou někdy dováženy ze zahraničí spolu s řezanými květinami v teplotně nevyhovujících podmínkách,
- rostliny jsou na konci pěstování otuženy (při cca 15-16°C) a prodávány ve stadiu rozkvétajících Cyathií. Rostlina s uzavřenými Cyathii a bez otužení je citlivější na nízké teploty, kořeny hůře zvládají přemokření a přeschnutí substrátu. Také je náchylná k opadu listů i listenů a není sytě vybarvená. Ze zahraničí jsou dováženy za nízké ceny často nerozkvetlé rostliny z rychlého pěstování a bez otužení (s měkkými braktejemi), nebo naopak rostliny s nevyvinutými braktejemi z příliš chladného pěstování.
- v ČR se zpravidla vánoční hvězdy pěstují v rašelinových substrátech s minerální složkou (granulovaný jíl apod.), což u spotřebitele pozitivně ovlivňuje stabilitu substrátu z hlediska obsahu živin a vody (substrát nevysychá tak rychle a do vánoc není nutné květinu přihnojovat). Některé levné vánoční hvězdy z dovozu jsou dodávány v čistě rašelinových substrátech, které přesychají a rostlina je po dvou týdnech „hladová“a začíná světlat, české pěstitelské podniky mají většinou vlastní vytápěná nákladní skříňová auta nebo využívají služeb specializovaného přepravce Florexpress Kadaň, který má vozový park s vozy s vytápěním i chlazením a s možností odvětrání vzdušné vlhkosti, pokud budete s naším výpěstkem spokojeni, víte ke komu se vrátit, zatímco vánoční hvězdy ze zahraničí dovozci nakupují dle momentální nabídky (zejména dle výhodnosti ceny) a často pocházejí pokaždé od jiného pěstitele.